Медіа для всіх: у Києві обговорили створення доступного контенту для людей з інвалідністю

18.10.2024

17 жовтня в Києві пройшов воркшоп для українських медіа, присвячений темі рівних можливостей для людей з інвалідністю в медіа. Захід організувала ЮНЕСКО напередодні Донбас Медіа Форуму 2024 за підтримки Шведської агенції з міжнародного розвитку та уряду Японії. Від Національної ради участь взяла Маріна Ткачук, керівниця управління контролю, аналізу та стратегічного розвитку, яка зосередилася на нових змінах у медійному законодавстві.

У своїй промові Ірмгарда Касінскайте-Буддеберг, радниця з питань комунікації та інформації ЮНЕСКО, підкреслила: “Залучення людей з інвалідністю до медіа не тільки збільшує аудиторію, а й сприяє соціальній згуртованості. Це важливий крок, який допоможе у відновленні країни після війни.”

У воркшопі взяли участь понад 20 керівників і керівниць новинних редакцій з Херсонщини, Миколаївщини, Донеччини та Києва. Серед тем, що порушувалися, були виклики, з якими зіштовхнулися медіа під час війни, коли багато людей, які мали інвалідність до війни або отримали її внаслідок бойових дій, залишаються без доступу до інформації та послуг.

Маріна Ткачук наголосила, що новий медійний закон забороняє висловлювання, що можуть підбурювати до дискримінації та ненависті, зокрема за ознакою інвалідності. Медіа тепер мають адаптувати офіційні повідомлення для осіб з інвалідністю, використовуючи жестову мову, субтитри або аудіоописи. Аудіовізуальні медіа (крім аудіальних) повинні щотрирічно звітувати про виконання цих вимог. Окрім того, запроваджені вимоги щодо доступності медіасервісів, зокрема через консультації з Уповноваженим Верховної Ради з прав людини. Суспільний мовник також зобов’язаний адаптовувати частину свого контенту, використовуючи аудіоописи та субтитри жестовою мовою.

Національна рада, розглядаючи скарги щодо порушення прав осіб з інвалідністю, запустила проєкт “Компетентні медіа – демократичне і толерантне суспільство”. Він об’єднав представників медіа та організацій осіб з інвалідністю для спільного вирішення питань, пов’язаних з дискримінацією. Також було розроблено рекомендації щодо коректного висвітлення тем про людей з інвалідністю.

“Нам важливо забезпечити чутливе та коректне висвітлення тем, пов’язаних з інвалідністю, уникаючи дискримінаційної мови та стереотипів”, — підсумувала Маріна Ткачук.

Національна рада разом із ГО «Соціальна перспектива» та за підтримки ЮНЕСКО також запускають проєкт «Стійкість та добробут українських медіапрофесіоналів у воєнний час». Цей проєкт має на меті підвищити спроможність медіа у створенні інклюзивного середовища для людей з інвалідністю.

Під час воркшопу також обговорили питання представлення людей з інвалідністю в медіа та створення для них доступного контенту. Учасники зазначали, що інклюзивний контент має відповідати форматам, доступним для людей із сенсорними порушеннями, зокрема через субтитри та спеціальні формати.

На заході також презентували Практичний посібник ЮНЕСКО з питань рівності людей з інвалідністю в медіа. Першочергово ЮНЕСКО переклала його українською.

Практичний посібник ЮНЕСКО українською.

Practical Manual UNESCO english.


Перейти до вмісту