Маємо забезпечити міжнародну спільноту надійними джерелами інформації про реальний стан справ у Криму – Володимир Ляшенко на форумі Експертної мережі Кримської платформи

28.06.2024

III Міжнародний форум Експертної мережі Міжнародної кримської платформи відбувся в Києві 24 – 25 червня і зібрав понад 120 експертів, державних діячів і представників медіа з різних країн для обговорення стратегій деокупації Криму та зміцнення міжнародної підтримки України.

Учасники зібралися, щоби оцінити становище України на літо 2024 року й розробити рекомендації щодо звільнення Криму і встановлення стійкого миру.

Основною метою форуму було напрацювати пропозиції для урядових кіл та країн-партнерів зі зниження здатності агресора фінансувати війну, сформувати бачення подальшої підтримки України і визначити підходи до відновлення її економіки.

Володимир Ляшенко, представник Національної ради в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, взяв участь у панельній дискусії «(Не)видимий Крим: про що пишуть іноземні медіа» з ключовою доповіддю, присвяченою інформаційній політиці щодо Криму.

Він звернув увагу на проблему доступу до достовірної інформації про ситуацію на півострові: «Через брак прямого доступу до окупованої території Україна стикається з труднощами у протидії російській дезінформації. Наше завдання – забезпечити міжнародну спільноту надійними джерелами інформації про реальний стан справ у Криму».

Також Володимир Ляшенко зазначив, що під час висвітлення проблематики Криму як частини України потрібно розширювати спектр тем, про які ми говоримо в іноземних медіа.

«Ми маємо звертати увагу міжнародної спільноти на те, що в Криму проживають не лише кримські татари або росіяни, а й значна кількість етнічних українців», – наголосив представник. «Для багатьох іноземних журналістів стає справжнім відкриттям, що українська громада в Криму налічує понад 600 тисяч осіб. Це факт, про який ми повинні також постійно нагадувати світові».

Під час форуму представник Національної ради в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі презентував аналітичне дослідження щодо висвітлення тематики України і Криму в турецьких медіа. Аналіз десяти турецьких медіа, що був проведений у березні – квітні 2024 року, показав, що російські наративи досить поширені в турецьких друкованих медіа, а теми Криму було недостатньо на шпальтах турецьких медіа у цей період.

Основні спостереження і висновки з дослідження:

  1. Турецькі медіа висвітлюють теми України та Криму переважно в контексті українсько-турецьких відносин і впливу США на регіон.
  2. Позитивні аспекти висвітлення – це інформування про російські атаки на українську інфраструктуру, успіхи України у протидії російському флоту і важливість безпеки в Чорноморському регіоні.
  3. Серед негативних тенденцій – недостатня увага до теми Криму, поширення тез про можливе розширення конфлікту й одностороннє висвітлення подій з акцентом на російських джерелах.
  4. Окремі видання демонструють упередженість, фокусуючись на інформації від російського Міноборони та критикуючи західну підтримку України.

Володимир Ляшенко підсумував, що тема України і Криму є на «порядку денному» турецьких медіа, проте висвітлення часто є необ’єктивним через вплив турецьких політичних партій і російської пропаганди. Особливо він звернув увагу на те, що тема Криму з’являється в проаналізованих медіа доволі рідко і переважно актуалізується після ударів по Чорноморському флоту рф та інших військових об’єктах на тимчасово окупованій території України.

За підсумками форуму українські експерти за підтримки міжнародних колег і представників країн-учасниць підготують рекомендації для майбутнього урядового та парламентського саміту Кримської платформи.

Фото: Кримська платформа