Максим Онопрієнко: Національна рада шукає варіанти для автоматизації процесів моніторингу онлайн-медіа, зокрема з використанням можливостей штучного інтелекту

19.03.2024

Про те, на яких моніторингах зараз зосередився регулятор і якими критеріями при їх проведенні послуговується, діяльність яких медіа відстежує і чи має можливості моніторити онлайн-медіа, розповів член Національної ради Максим Онопрієнко в інтерв’ю «Детектору медіа». Також аудиторія дізналася про роботу моніторингового центру регулятора і плани щодо його модернізації.

Оскільки Національна рада як конвергентний регулятор тепер працює з усіма видами медіа, її аналізи охоплюють діяльність не тільки лінійних медіа – телебачення і радіомовлення, а й нові категорії суб’єктів: друковані та онлайн-медіа, платформи спільного доступу до відео та інформації і медіасервіси на замовлення.

Максим Онопрієнко окреслив напрями моніторингів, із якими працює медіарегулятор. Це, зокрема відстеження:

  • дотримання мовних квот;
  • гендерного балансу в медіа;
  • інформаційної безпеки;
  • розпалення ворожнечі й поширення інформації, яка виправдовує російську агресію;
  • технічних аспектів діяльності медіа тощо.

Планові моніторинги передбачені планом основних заходів Національної ради і проводяться під час планових перевірок. А підставою для проведення позапланових моніторингів може бути отримана регулятором інформація про можливі порушення, пояснив член Національної ради.

Хоча регулятор досліджує діяльність усіх медіа, до різних суб’єктів законом передбачені різні вимоги, які відображаються на меті моніторингу. Так, лінійних медіа стосуються квоти української мови або музичних творів. Питання розпалювання ворожнечі або вживання дискримінаційних висловів тепер поширюється і на друковані, і онлайн-медіа. А до іноземних лінійних медіа є окремі вимоги. 

Аналіз діяльності онлайн-медіа здебільшого відбувається як реакція на скарги споживачів. Максим Онопрієнко повідомив, що регулятор наразі працює над пошуком варіантів автоматизації таких процесів, тестує низку програм. Розглядаються можливості синтаксичного і семантичного машинного дослідження, зокрема з використанням можливостей штучного інтелекту з адаптацією до потреб і повноважень медіарегулятора.

Загалом моніторинг виконують близько 75 фахівців Національної ради. На загальнонаціональних медіа і супутникових каналах зосереджені фахівці центрального апарату, а на місцевих і регіональних медіа – представники регулятора в областях. Цього року медіарегулятор планує оснастити моніторинговий центр спеціальним програмним забезпеченням, що дозволить покращити оперативність процесів.

Про це та інше детальніше читайте в інтерв’ю Максима Онопрієнка «Детектору медіа».