Регулятор отримав змогу знову проводити перевірки суб’єктів у сфері медіа. У березні минулого року Уряд призупинив заходи державного нагляду і контролю в умовах воєнного стану. Національна рада звернулася до Кабінету Міністрів із проханням внести зміни до відповідної постанови в частині проведення контрольних заходів і перевірок. Про повернення медіарегулятора до виконання своїх законодавчих обов’язків розповів член Національної ради Максим Онопрієнко глядачам телемарафону в ефірі регіональних медіа 15 червня.
- Національна рада повертається до проведення планових і позапланових перевірок. Для суб’єктів медіа нічого нового не з’являється – ті самі повноваження, що були у регулятора до початку повномасштабного вторгнення рф. Медіа немає приводу нервувати, якщо вони мовлять відповідально і згідно із законодавством.
- Національна рада не припиняла проведення моніторингів щодо дотримання Правил мовлення у Дні пам’яті та жалоби чи стосовно інших порушень. У разі виявлення ознак порушень законодавства регулятор, не маючи можливості проведення перевірки, комунікував із мовниками стосовно ознак порушень, їх пояснень.
- Тепер медіарегулятор має можливість оперативно реагувати на грубі порушення. Є особлива процедура застосування таких заходів до порушника, подекуди навіть без проведення перевірок – на підставі лише акта моніторингу та інших фактів.
- Особливу увагу Національна рада зосередить на питаннях інформаційної безпеки. З’явилася можливість швидко реагувати на пропаганду російського тоталітарного режиму чи збройної агресії рф як держави-терориста проти України, на інформацію, яка висвітлює збройну агресію рф проти України як внутрішній громадянський конфлікт, на заклики до насильницької зміни й повалення конституційного ладу України, порушення територіальної цілісності нашої держави, розпалення ненависті й ворожнечі за національною ознакою тощо.
- Наші медійники відповідально ставилися до питань інформаційної безпеки. Що стосується інформаційної політики каналів, наприклад «Наш», «112», «NewsOne», Національна рада кілька років працювала над припиненням її розповсюдження. Лише нещодавно регулятор зміг офіційно анулювати їхні ліцензії. Для убезпечення таких моментів маємо нове медійне законодавство – Закон «Про медіа», який надає регуляторові можливість дієво реагувати на такі порушення.
- Повернення перевірок – дуже необхідний крок, реакція на ознаки порушень. Адже з початку введення воєнного стану в Україні Національна рада фіксувала ознаки порушень суб’єктами у сфері медіа, надсилала листи з вимогою їх усунення. Однак були випадки і систематичних порушень, і тут йдеться не лише про інформаційну безпеку.
Докладніше дивитися тут: