«Максі-ТВ», який показує програми телеканалу «НАШ», призначено дві позапланові перевірки через поширення висловлювань ворожнечі і ненависті

17.06.2021

17 червня Національна рада ухвалила рішення призначити ТОВ «Наша Прага» (супутниковий телеканал «Максі-ТВ») дві позапланові безвиїзні перевірки. Підставою стали висловлювання гостей телеканалу О. Лукаш і А. Пальчевського, що поширювали мову ворожнечі за національною та етнічною ознакою, містили приховані заклики до агресивних дій та зміни конституційного ладу і ознаки дезінформації.

Моніторинг Національної ради зафіксовав показ 28 квітня 2021 року повторної трансляції передачі «Важливе» за участі Олени Лукаш (ведучі – Максим Назаров, Ангеліна Пичик). У цій передачі політичне керівництво України, її союзники у боротьбі з російською агресією оцінювалися як джерело загрози і небезпеки, їм приписувалися вмотивовані дії та зловмисні наміри: «для власти невероятно удобно, чтобы военные действия продолжались. Это снимает с нее ответственность за происходящее в стране, это дает возможность спокойно наживаться, грабить и затыкать рот всем оппонентам…».

Покладання провини за збройну агресію Російської Федерації проти України на політичне керівництво України має ознаки заклику до розпалювання національної ворожнечі та посилення вже наявного військового протистояння. А це може призвести до подальшої ескалації насильства, ненависті й нетерпимості в суспільстві.

Під час моніторингу зафіксовано також неоднозначні твердження з ознаками прихованого заклику до агресивних дій та зміни конституційного ладу. В умовах активного застосування Російською Федерацією технологій гібридної війни проти України вони можуть завдати шкоди національній безпеці держави.

Висловлювання, які мають ознаки розпалювання національної ворожнечі і дискримінації за етнічним походженням, місцем проживання, звучали також в ефірі телеканалу «Максі-ТВ» 7 травня 2021 травня (з повтором 8 травня) у передачі «П’ятниця. Вечір» за участі гостя студії Андрія Пальчевского. Зокрема, звучали звинувачення на адресу жителів етнічної групи Галичини (рос. – Галиции) у нав’язуванні іншим територіям України «власного» історичного бачення розвитку України та негативному впливі на суспільство й державу. Галичина і її мешканці були протиставлені  іншим територіям України.

При повторі зазначених передач телеканалом не було вжито жодних редакційних заходів чи модерації  для уникнення порушення законодавчих вимог і недопущення поширення мови ворожнечі.

Таким чином, регулятор вирішив перевірити телеканал на дотримання ним абзаців 3 і 4 частини другої статті 6, пунктів а) та в) частини першої  статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», а також частини першої статті 28 Закону України «Про інформацію». Ці норми забороняють використання телерадіоорганізацій для розпалювання ворожнечі та ненависті, пропаганди війни, насильства, жорстокості чи поширення закликів до повалення конституційного ладу. Крім того, медіа зобов’язані поширювати об’єктивну інформацію.

Перевірки заплановано провести у період із 6 по 20 липня цього року. Ліцензіат повинен надати Національній раді необхідні документи і матеріали.

Слід зазначити, що ці передачі є ідентичними до тих, які транслювалися на телеканалі «НАШ» (юридична особа – ТОВ «НАШ 365»). На попередньому засіданні 10 червня через їх показ Національна рада призначила позапланові безвиїзні перевірки і цьому ліцензіатові.