Без державного регулювання – закону, що був ухвалений Парламентом, і принципової політики Національної ради щодо виконання законодавчих вимог – таких показників обов’язкової частки україномовних пісень та частки ведення передач українською мовою, які є нині, не було б. Про це свідчать результати аналізу моніторингу мовлення вітчизняних радіостанцій за два роки. Національна рада 4 грудня на прес-конференції в агенції «Укрінформ» підбила підсумки виконання радіостанціями норм закону.

За словами члена Національної ради Сергія Костинського, саме принциповий підхід регулятора став підґрунтям для того, щоб законодавчі вимоги були втілені в життя цілковито і відбулася реальна імплементація закону. Однозначна позиція Національної ради застосовувати штраф за порушення навіть 0,1% квоти, дала сигнал ринку, що закон треба виконувати. «Практика Національної ради підтверджує, що закон починають виконувати тоді, коли ніхто не йде на компроміс, коли жорстко застосовуються санкції за будь-яке порушення… І для нас стало важливим показати, що ти можеш порушити закон на 0,1% або на 1% – неважливо, – навіть якщо у твоєму ефірі не вистачає однієї пісні, буде призначено штраф», – сказав він.
Тобто показники, які ми сьогодні маємо, – це результат саме державної політики, а не наслідок саморегулювання індустрії.

Тема про те, як регулятор спонукав мовників виконувати законодавчі вимоги, досить важка і непроста, заявив Сергій Костинський. «Але на сьогодні, – наголосив він, – ми маємо практику, як забезпечити реальне виконання закону. Таким чином, і громадські активісти, які, власне, й ініціювали зміни у законодавстві та були «адвокатами» введення мовних квот, і слухачі визнають: так, справді, українська мова є, так, справді, збільшилася кількість пісень українською мовою».
Із листопада 2016 року по жовтень 2018-го фахівці Національної ради провели моніторинг майже 34 000 годин ефіру радіостанцій. Постійно аналізувалися програми 15 загальнонаціональних та 175 місцевих і регіональних радіостанцій. Результати засвідчують, частка пісень українською мовою на загальнонаціональних радіостанціях становить 51%, на регіональних і місцевих – 48%, а середній показник ведення передач українською мовою на вітчизняних загальнонаціональних і регіональних радіостанціях – відповідно 86% і 92%.
У прес-конференції також взяли участь член Національної ради Валентин Коваль, виконавчий продюсер «Радіо «Промінь» Максим Яковенко, лідер гурту «Антитіла» Тарас Тополя і співачка Alyosha.