«Кришталеві джерела» – крок до майбутньої професії

20.07.2012

Цьогоріч Міжнародний дитячий, молодіжний фестиваль аудіовізуальних мистецтв «Кришталеві джерела» відсвяткує свій 21-й рік. Він був заснований на Сумщині у тепер уже далеких 90-х роках минулого століття. У різні роки в його роботі брали участь такі відомі кіномитці, як Євген Шерстобітов, Віктор Гресь, Григорій Кохан, Олексій Колесник, Раїса Недашківська, Володимир Талашко та багато інших талановитих людей. Президентом фестивалю упродовж усіх цих років є член-кореспондент Академії мистецтв України, завідувач кафедри кінознавства Інституту екранних мистецтв Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого, президент Асоціації діячів кіноосвіти і медіапедагогіки України Оксана Мусієнко.

Унікальність «Кришталевих джерел» у тому, що діти, які є основними його учасниками, не лише знайомляться з досягненнями вітчизняного і світового кінематографу, теле-, радіо- і фотомистецтва, а й самі виступають у ролі кінематографістів, телевізійників, радіорепортерів і фотохудожників. Це найбільший український фестиваль відповідного профілю.

Співзасновниками цього фестивалю є Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України, Міністерство культури України, Національна спілка кінематографістів України, Асоціація діячів кіноосвіти і медіапедагогіки України, Національна спілка фотохудожників України.

Два роки поспіль Оргкомітет фестивалю «Кришталеві джерела» очолює член Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Оксана Калетник. Прес-служба Національної ради звернулася до неї з проханням розповісти про цьогорічне проведення фестивалю та відповісти на запитання, що спонукає людину високої державної посади віддавати свій час і енергію для його підтримки та організації.

Коментує голова Оргкомітету Міжнародного дитячого, молодіжного фестивалю аудіовізуальних мистецтв «Кришталеві джерела», член Національної ради Оксана Калетник:

Взагалі я живу за принципом, який був озвучений древнім філософом Аврелієм, він сказав: «Роби, що можеш, кажи, що знаєш, і хай буде, що буде». Однак є такі справи, стосовно яких питання: «Навіщо ти це робиш?» звучить недоречно. Наприклад, навіщо ти допомагаєш, чи навіщо ти підтримуєш творчі ініціативи чи благодійні акції?
На мою думку, чим більше буде таких справ, тим ближчими і зрозумілішими вони стануть для всіх нас. Мистецькі акції, що мають таку тривалу історію і таке велике значення для формування творчої особистості, як фестиваль «Кришталеві джерела», несуть заряд позитиву, сприяють культурному і духовному розвитку нашої молоді.
«Кришталевим джерелам», як і незалежності нашої країни, цього року виповнюється 21 рік. Цей фестиваль, на конкурсах якого оцінюються роботи кіно, телебачення, радіо і фото, сам по собі є спонуканням. Спонуканням наших дітей і молоді до творчості, до художнього переосмислення життя…

Мені часто ставлять запитання: «Як нам зробити так, щоб примусити молодь любити наші традиції, підтримувати їх, закохатися в народну пісню, яка передавалася нам із покоління в покоління?» Примусити кого-небудь у будь-який спосіб до цього неможливо, така людська природа. Ми можемо тільки робити певні кроки, вдаватися до заохочувальних дій. І ми можемо порадіти, якщо ці наші зусилля і дії реально починають відгукуватися в серцях і в душах людей, не залишають байдужими нашу молодь.

Я переконана, чим більше емоційної пам’яті залишиться з дитинства, тим більше зможемо і передати нащадкам. Адже дитинство залишає в нашій пам’яті відчуття щастя, світлих спогадів. Тому є природним бажання підтримати дітей у їхніх мистецьких прагненнях, допомогти їм опанувати перші ази творчої професії, навчити з буденного життя вирізняти щось особливе, ті миттєвості, які збагачують наш світогляд, наші традиційні цінності. Саме таким є завдання нашого фестивалю.
Я досі з великим захопленням повертаюся до фільмів мого дитинства. Навіть зараз, у своєму дорослому житті, обираючи щось для перегляду, я з більшим задоволенням купую, приміром, пісні з кращих фільмів тих часів. Бо саме в дитинстві наша душа спроможна сприймати і розуміти прості і споконвічні людські цінності. Бо саме через емоційне сприйняття ми і формуємося як особистість. А людина без спогадів, без суму, без дитячої безпосередності не може бути відкритою. Без цього вона не буде справжньою людиною, а якимось запрограмованим роботом. І тому, мені здається, те, що бентежило нас у дитинстві, дає наснагу і в нашому дорослому житті.

У час мого дитинства було багато можливостей для реалізації творчого потенціалу, це саме мають отримувати й наші діти, і мати такі самі можливості. Тому мета фестивалю «Кришталевих джерел» надати підтримку й створити нашому підростаючому поколінню такі умови, аби воно могло зрозуміти, що таке мистецтво, які можуть бути шляхи для розвитку творчих ініціатив.

За 21 рік існування фестивалю в ньому брали участь дуже багато як творчих колективів, так і індивідуальних учасників. Тут можна навіть говорити про спадковість, бо багато учасників, які повиростали, здобули професію, приводять на цей фестиваль своїх дітей або своїх учнів. У «Кришталевих джерел» є традиції, які щороку розвиваються. А традиція, яка може жити, і є основою нашого життя і життя нашого народу. Бо що таке народ без традицій? Це як дерево без коріння. І чим це коріння глибше, тим більшим і міцнішим є народ.

Я думаю, що та творча атмосфера, яка панує під час фестивалю, той багаж знань і вражень, які отримують діти під час обговорень своїх робіт, майстер-класів, що проводяться відомими фахівцями, концертів, екскурсій, залишиться в серцях учасників «Кришталевих джерел» на довгі роки і буде передаватися від сьогоднішніх до прийдешніх поколінь.

Хоча, безперечно, ми як організатори робимо цей фестиваль не для того, щоб про нього лишилися гарні спогади, хоча це теж важливо. На «Кришталеві джерела» завжди запрошуються професійні люди, митці, які виховують навички, розповідають дітям, як створити передачу, відзняти кіно, зробити мультик чи ролик, схопити яскраву миттєвість у об’єктив фотоапарату.

Торік організатори фестивалю, врахувавши думки учасників, розширили і урізноманітнили тематичні майстер-класи і запросили до їх проведення відомих режисерів, акторів, ведучих програм і передач. Цього року, як і минулого, на прохання дітей ми запросили на «Кришталеві джерела» нашого земляка, народного артиста Росії, режисера Володимира Фокіна, а також відомого актора, режисера, виконавця головної ролі у фільмі «Два капітани» Бориса Токарєва. Почесним гостем фестивалю стане уславлений актор, режисер і сценарист, Заслужений артист Російської Федерації, наш земляк із ДніпропетровщиниРодіон Нахапетов.

На участь у фестивалі «Кришталеві джерела-2012» надійшло понад 800 робіт із всіх куточків України. Найбільше – 556 робіт – надійшло на фотоконкурс, на телеконкурс було подано 105 робіт, на кіноконкурс – 104 роботи і радіоконкурс – 47 робіт. Після розгляду поданих доробків членами журі будуть визначені кращі, автори яких візьмуть участь у фінальній частині фестивалю.

З 10 по 16 серпня 2012 року фестиваль «Кришталеві джерела» вперше відбудеться у Вінниці. Оргкомітет і я особисто дуже вдячна керівникам області, які зголосилися підтримати цей міжнародний дитячий форум. Загалом, фестиваль багато років проводився в Сумах, торік він також проходив у цьому місті. Кілька разів організатори знаходили можливість провести його в Криму. На мою думку, в Україні багато чудових міст, які можуть підтримати таку чудову мистецьку ініціативу. Адже під час проведення подібних акцій завжди є можливість більшою мірою залучити дітей відповідного регіону до святкових заходів. А в нас, я переконана, в кожному місті, містечку чи селі знайдуться талановиті дівчатка і хлопчики, які мріють знімати кіно чи робити телевізійні або радіопередачі. Побувати на подібному фестивалі для них велика радість і рідкісна можливість повчитися в професіоналів, обмінятися думками з ровесниками, долучитися до живого процесу мистецтвотворення.

Я переконана, що взагалі саме завдяки таким фестивалям, таким рухам, ми зможемо вирішити головне завдання і телерадіоінформаційної галузі зокрема, і нашого суспільства в цілому, а саме: чим ми будемо завтра наповнювати наш ефір, чим ми будемо наповнювати душу нашої дитини, нашого підростаючого покоління. Багато в чому саме від нас залежить, якою виросте нова українська еліта, яка в майбутньому формуватиме саму сутність нашого суспільства.

Торік по завершенні фестивалю Оргкомітетом було організовано у Києві в «Мистецькому Арсеналі» фотовиставку «Кришталевий погляд дитинства», на якій були представлені кращі фотороботи учасників «Кришталевих джерел-2011». Кияни і гості нашої столиці, які побували в цей час в музейному комплексі, могли пересвідчитися, які талановиті наші діти, як вони по-дорослому дивляться на світ і гостро сприймають всі його прояви.

Нині роботи юних фотохудожників виставлені у приміщенні Національної ради. Всі, хто відвідує цей державний орган, можуть ознайомитися з фотозамальовками юних митців.

Цього року ми як організатори фестивалю ставимо собі за мету, щоб роботи наших фіналістів могли потрапити в ефір українських телевізійних каналів і їх мала б змогу побачити велика аудиторія глядачів.