Кримські татари у російсько-українській війні – спростування ворожих наративів

15.01.2024

Фільм «Кримські аскери» презентував Кримськотатарський ресурсний центр 11 січня. Він був створений, щоб показати участь кримських татар у війні за незалежність України проти росії. Також – щоб донести українському суспільству та спростувати ворожий наратив про те, що корінний кримськотатарський народ не бере участі у війні, в боротьбі за незалежність України і повернення Криму.

На презентації фільму були присутні представники посольств іноземних держав, органів влади України, громадськості.

Героями фільму є військовослужбовці – кримські татари, які нині служать у лавах Збройних сил України. Для багатьох із них збройна боротьба за незалежність Батьківщини почалася ще у 2014 році після окупації росією Кримського півострова. З того часу в складі ЗСУ сформовані окремий батальйон «Крим» і 48-й окремий штурмовий батальйон імені Номана Челебіджіхана. Загалом в українському війську нині служать близько 2-х тисяч кримських татар, при цьому загалом на території Україні проживає близько 300 тисяч представників цього корінного народу.

У зйомках фільму також взяв участь лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.

У вступному слові перед показом фільму голова Правління Кримськотатарського ресурсного центру, член Меджлісу кримськотатарського народу Ескандер Барієв розповів, що знімати цей фільм було доволі важко, бо воїни часто відмовлялися брати участь у проєкті через хвилювання за долю своїх родичів, які досі проживають у Криму, а також через специфіку виконуваних завдань та й просто зі скромності.

«Для нас дуже важливо, щоб про це більше знали і українці, і представники міжнародної спільноти. Нам треба показати, що протягом 240 років кримські татари знищуються росією, а в 1944 році був вчинений геноцид кримськотатарського народу. Нам важливо, щоб міжнародна спільнота зрозуміла, що, допомагаючи Україні, вона захищає корінний кримськотатарський народ і інші корінні народи – караїмів і кримчаків», – сказав він.

Також Ескандер Барієв нагадав, що зі 185 політв’язнів, яких утримує за ґратами російська федерація, 125 є представниками кримськотатарського народу.

Глобальним викликом для усього світу назвав звільнення Криму голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров. Він наголосив, що звільнення Криму є гарантією національної безпеки України і безпеки всього світу.

Після перегляду фільму відбулося його обговорення, під час якого учасники фільму й запрошені гості поділилася своїми враженнями від нього.  

Зокрема, представник Національної ради в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі Володимир Ляшенко зазначив, що, переглядаючи фільм, він наче знову пережив події у Криму 2014 року, адже є кримчанином і був змушений покинути свою домівку після окупації півострова.

«У фільмі на мітингу, який відбувся в Сімферополі біля пам’ятника Шевченку 8 березня 2014 року, вже після факту окупації, ми бачимо два прапори: український і кримськотатарський. Це те, що об’єднує нас, два народи з різною, але спільною історією, в єдину українську політичну націю, яка зараз боронить свою країну!» – наголосив він.

На думку Володимира Ляшенка, українські медіа мають сприяти тому, аби якомога більше людей в Україні й за кордоном побачили фільм, адже це той контент кримської тематики, якого зараз дуже не вистачає на українському телебаченні. «На мою думку, цей фільм потрібно показати і українському, і іноземному глядачу, щоб вкотре доносити правду про цю війну», – висловився він.

Учасники обговорення закликали міжнародну спільноту далі підтримувати Україну в боротьбі за свою незалежність аж до повної перемоги і звільнення Кримського півострова від окупантів.

Фільм «Кримські Аскери» можна переглянути на фейсбук-сторінці Кримськотатарського ресурсного центру.

Довідково:

Аскер – у перекладі з тюркських мов, до яких належить і кримськотатарська мова, означає «воїн».


Перейти до вмісту