Головний приз XV Всеукраїнського фестивалю фільмів, телевізійних і радіопрограм для дітей та юнацтва «Золоте Курча» отримав творчий колектив пригодницького телефільму «Все можуть королі» Державної телерадіокомпанії «Крим» та студії «Світанок» Кримського республіканського центру дитячої та юнацької творчості. Автор і режисер фільму – редактор ДТРК «Крим» Олександр Польченко, режисер-постановник і керівник студії – заслужений працівник культури України Алла Петрова, оператор – Володимир Кравченко, режисер монтажу – Вікторія Богатирьова.
Фестиваль «Золоте курча» тривав із 16 по 19 вересня в Алупці Автономної Республіки Крим і був присвячений 20-й річниці Незалежності України. Він зібрав 50 учасників із усіх регіонів України. Метою фестивалю є визначення кращого національного аудіовізуального продукту для дітей та юнацтва, а також підтримка творчої молоді, співпраця та взаємодія фахівців у галузі дитячого кіно, телебачення та радіомовлення, – повідомляє представник Національної ради в АР Крим Андрій Іванець.
Журі фестивалю, яке очолив народний артист України, кінорежисер, лауреат Національної премії Т. Шевченка Леонід Мужук, визначило переможців у 10 номінаціях і роботу, яку названо кращим національним кінопродуктом для дітей та юнацтва в 2011 році.
Засновниками XV фестивалю кіно-, теле- і радіопрограм для дітей та юнацтва є Держкомтелерадіо України, Верховна Рада АР Крим, Міністерство культури АР Крим, Українське відділення «Славутич» Міжнародного фонду розвитку кіно і телебачення для дітей та юнацтва, Алупкінська міська рада.
«Під час перегляду телефільму, створеного ДТРК «Крим» та зразковою театральною студією «Світанок», я перейнявся до сліз тим, що в Криму є творчі люди, які так віддано і творчо працюють з дітьми, створюючи дитячий кінопродукт досить високого рівня. Кримський досвід роботи з дітьми може стати прикладом для всієї України», – переконаний голова журі фестивалю Леонід Мужук. Він також зазначив, що вражений гарною літературною мовою кримських дітей-акторів, непрямолінійною іронічністю та несподіваними емоційними сплесками у фільмі. «Здавалось, дуже локальну пародійну ситуацію узагальнено до нашого життя в Україні. Ти дивишся: ніби події відбуваються в Африці, а розумієш, що це таки в Україні», – поділився враженнями кінорежисер.
Лауреатом фестивалю в номінації кращий виконавець дитячо-юнацьких ролей другого плану стала одинадцятирічна школярка із Сімферополя Еліна Сукач, яка в пригодницькому телефільмі «Все можуть королі» зіграла роль Куга Меки – юної дикунки з тугабайського племені. Закохавшись у кримського школяра Толька (якого зіграв Олександр Поліновський), вона не тільки вивчила українську мову, пластові пісні, українські народні танці, а навіть стала послом «українсько-тугабайської дружби».
Еліна Сукач розповіла, що кожен учасник фестивалю в глибині душі чекав на маленьке чудо, що його роботу помітять і оцінять. «І от мрія здійснилась – саме в день мого народження у Воронцовському палаці мені вручили диплом лауреата фестивалю «Золоте Курча» за кращу роль другого плану в телефільмі «Все можуть королі». Кращого подарунку на свій 11-й рік народження я і не бажала», – сказала юна акторка.
«За всі роки участі в фестивалі «Золоте Курча» у нас було багато різних перемог, були і перші місця в різних номінаціях, але найвища нагорода фестивалю – вперше. Мрії здійснюються, просто треба важко і багато працювати», – розповів автор і режисер телефільму «Все можуть королі» Олександр Польченко. Він наголосив, що участь у цьогорічному конкурсі була особливо хвилюючою, оскільки фестиваль був ювілейним, проходив у 20-ту річницю Незалежності України, окрім того, було відомо, що конкурсні роботи оцінюватиме такий майстер як Леонід Петрович Мужук.
Голова журі фестивалю Леонід Мужук звернувся до учасників з такими словами: «Дякую за щасливу можливість констатувати той факт, який трапився на нашому фестивалі і який я як українець збагнув і зрозумів. І коли ми тут агітували владу, щоб наше Курча сіло під їхньою скелею, то я і це мав на увазі. Тому що тоді, коли Крим стане справді будувати Україну, то Україна буде. Без Криму України не буде. І може тому це «Курча» повинно тут, в Криму, оселитися. Може, саме тут є те гніздо, до якого ми так довго йшли».