Країни-члени CDMSI діляться інформацією про національні ініціативи із просування і забезпечення свободи слова

02.12.2021

У другий день Двадцятого засідання Керівного комітету Ради Європи з питань медіа та інформаційного суспільства (CDMSI) ключовою темою стало інформування про ініціативи, які запровадили останнім часом країни-члени в рамках просування і забезпечення свободи слова. Про практики українського медіарегулятора розповіла голова Національної ради Ольга Герасим’юк. Засідання комітету відбувається в онлайн-форматі.

Ольга Герасим’юк поділилася з присутніми і зацікавленими сторонами матеріалами про запровадження Національною радою у 2021 році

  • гендерного моніторингу;
  • моніторингу, спрямованого на протидію дезінформації, пов’язаної із Covid-19.

Моніторинг дотримання гендерного балансу в медіа Національна рада проводить на основі спеціальної методології. Вона була розроблена на замовлення регуляторного органу Національним демократичним інститутом у рамках проєкту «Сприяння рівності та протидія дискримінації», що започаткований Швецією. Наразі отримано результати моніторингу новинних передач і реклами, які свідчать про наявність стереотипного висвітлення ролей між чоловіками і жінками та непропорційність у залученні до виробництва новин чоловіків і жінок.

Національна рада також аналізує висвітлення в медіа тем, пов’язаних із захворюванням на Covid-19 і вакцинацією. Одному із телеканалів через виявлені ознаки маніпулювання інформацією призначено позапланову перевірку. Регулятор звернув увагу медіа на необхідність при висвітленні цих тем дотримуватися стандартів об’єктивності, точності подання інформації, а також посилатися на офіційні джерела.

Сьогодні на засіданні також було обговорено положення проєкту рекомендації з питань протидії мові ненависті (Draft Recommendation on Combating Hate Speech) і проєкт пояснювальної записки до рекомендації (Draft Explanatory Memorandum to Recommendation on Combating Hate Speech), напрацьованих у рамках діяльності Комітету експертів Ради Європи з питань протидії мові ненависті (ADI/MSI-DIS), який підпорядкований CDMSI і Керівному комітету Ради Європи з питань антидискримінації, різноманітності та інклюзивності (CDADI).

Оскільки проєкт рекомендації щодо протидії мові ненависті є надзвичайно актуальним і нагальним, планується приділити йому особливу увагу і провести спеціальну спільну сесію CDMSI та CDADI для деталізованої дискусії й остаточного ухвалення проєкту документа.