Національна рада ухвалила рішення про оголошення конкурсу на мовлення в багатоканальній мережі МХ-7, запропонувала для громадського обговорення чотири проєкти нормативно-правових актів, внесла зміни до універсального медіа-сервісу для території України та Івано-Франківської області, продовжила ліцензії трьом радіомовникам. Про рішення, ухвалені на засіданні 20 липня, – далі.
Медіарегулятор вирішив оголосити конкурс на отримання ліцензії на мовлення на вільних каналах ефірної багатоканальної електронної комунікаційної мережі МХ-7 із загальнонаціональною категорією покриття. Кількість каналів (програм) у цій мережі – 12 телевізійних програм стандартної чіткості (SD).
Любов Нечипорук, представницю Національної ради у Чернівецькій області, повторно призначено на посаду із 2 серпня 2023 року на наступний 4-річний період.
Регулятор винесе на громадське обговорення чотири проєкти нормативно-правових актів. Серед них два нові –
- проєкт Переліку територій з особливим режимом мовлення і
- проєкт Типових умов договору на постачання електронних комунікаційних послуг для потреб мовлення з використанням радіочастотного спектра, а також
- зміни до Методики розрахунку ліцензійного збору та плати за внесення змін до Реєстру суб’єктів у сфері медіа і
- зміни до Положення про особливості ліцензування та реєстрації у сфері медіа в період дії воєнного чи надзвичайного стану.
Термін громадського обговорення окремих актів становитиме від 1 до 2 місяців.
Національна рада внесла зміни до складу універсального медіа-сервісу для всієї території України. Було враховано, що Національна суспільна телерадіокомпанія України змінила логотип супутникового телеканалу «СУСПІЛЬНЕ УЖГОРОД» на «СУСПІЛЬНЕ СПОРТ». Також були внесені зміни до УМС у м. Івано-Франківську. У зв’язку з тим, що у червні цього року рішенням медіарегулятора ТОВ «ТРК 3-Студія», м. Івано-Франківськ, було продовжено термін дії ліцензії і компанія внесла зміни до своєї програмної концепції, передбачивши 15% програм, що стосуються своєї місцевості чи регіону (відповідно до статті 28 Закону України «Про медіа»), канал «3 tv» було внесено до УМС у цьому обласному центрі.
Національна рада також внесла зміни до свого Регламенту. Вони стосуються участі осіб у засіданні, ухвалення змін до прийнятих регулятором рішень, оприлюднення проектів нормативно-правових актів Національної ради, розгляду зауважень і пропозицій до них, проведення обговорення та публікації інформації за результатами їх розгляду.
Дві харківські радіостанції відтепер звучатимуть потужніше. Національна рада погодила збільшення потужностей передавачів радіостанції «NovaLine» – ТОВ «Телерадіокомпанія «Матрікс+» і «Радіо Накипіло» – ПП «Телерадіокомпанія «Ефір-Р». Вони мовлять в обласному центрі на частотах 97,1 МГц і 92,2 МГц відповідно до дозволів на тимчасове мовлення у період дії воєнного стану в Україні.
Регулятор поповнив перелік зареєстрованих телевізійних медіа. До Реєстру суб’єктів у сфері медіа були додані такі заявники:
- ТОВ «Демарт ТВ», м. Дніпро (логотип «Divisport»), формат – спортивний, технологія мовлення – інтернет-мовлення (ОТТ);
- ТОВ «Наші телеканали», м. Чернівці (логотипи «#Нашеmusic», «Музвар»), формат – музичний, інтернет-мовлення (ОТТ, IPTV).
Вони мовлять без використання радіочастотного спектра із загальнонаціональною категорією мовлення.
Також суб’єктом у сфері медіа було зареєстровано ТОВ «ТРК «Бріз», с. Крижанівка, Одеська область. Цей провайдер аудіовізуальних сервісів забезпечує трансляцію 149 теле- і радіоканалів. Для надання доступу застосовує такі технології, як кабельна аналогова, кабельна цифрова, інтернет (IPTV).
До переліку зареєстрованих суб’єктів у сфері медіа внесено ще 23 друкованих медіа. Серед реєстрантів – газети, журнали, дайджест. Одразу 6 наукових журналів зареєстрував Житомирський державний університет імені Івана Франка, а вінницьке ТОВ «Регіна ЛТД» – 3 газети. Деякі видання кількамовні. Медіа розповсюджуватимуться як в Україні, так і за її межами.
На реєстрацію онлайн-медіа подалися:
- сайт «Франківчани» і суспільно-політичний портал Івано-Франківська та Прикарпаття «Місто» – Романюк С. В.;
- вебсайт «Live FM» – ТОВ «Галексан» із Бердичева Житомирської області;
- аудіальний сервіс через мережу «Інтернет» «QMALL FM» – ТОВ «Кюмол», м. Київ;
- інформаційний вебсайт «Мост» Нікітенка С. В., м. Херсон;
- всеукраїнське онлайн-медіа про освіту, освітні проєкти та можливості «Освіта з Накипіло» – ГО «Центр практичної освіти Накипіло», м. Харків.
Усім зареєстрованим друкованим і онлайн-медіа суб’єктам буде присвоєно ідентифікатор у Реєстрі, як того вимагає Закон України «Про медіа».
Трьом радіомовникам, які ведуть місцеве цілодобове мовлення, продовжено строк дії їхніх ліцензій ще на 10 років:
- комунальному радіо «Гуцульська столиця» (позивні «Гуцульська столиця»), смт Верховина Івано-Франківської області;
- ТОВ «ТРК «Калуш» (позивні «Радіо Калуш FM»), м. Калуш Івано-Франківської області;
- ТОВ «Комерційна радіостудія «Самара» (позивні «Радіо «Самара»), м. Павлоград Дніпропетровської області.
Два аудіовізуальних лінійних медіа анулювали свої ліцензії на мовлення. ТОВ «Про Медіа Групп» (логотип «1 ПОДІЛЬСЬКИЙ»), м. Городок Хмельницької області, відмовляється від ліцензії у зв’язку з переходом на цифровий формат мовлення. А приватна регіональна тeлерадіокомпанія «Дюфюл» (логотип «ТВП»)», м. Першотравенськ Дніпропетровської області, пояснює відмову від двох своїх ліцензій нестачею фінансування. Вона надавала послуги на 46 ТВК і 47 каналі (1-а програма) у Першотравенську.
У першому півріччі цього року Національна рада надала відповіді на 356 звернень громадян і 21 запит на отримання публічної інформації від юридичних і фізичних осіб.
Громадян найбільше непокоїли питання, пов’язані із:
- впровадженням Закону України «Про медіа»;
- відсутністю трансляції українських телерадіоканалів та якістю сигналу;
- програмним наповненням ефіру;
- рекламним законодавством;
- діяльністю провайдерів аудіовізуальних сервісів тощо.
Окрім того, значна кількість звернень стосувалася незадоволення громадян щодо трансляції іноземних лінійних медіа мовою країни-окупанта в мережах провайдерів аудіовізуальних сервісів тощо.