Коментарі, що розпалюють ворожнечу в мережі Інтернет: рішення Європейського суду з прав людини щодо відповідальності користувачів Facebook

20.10.2021

Користувачі Facebook можуть підлягати відповідальності за коментарі, які розпалюють ворожнечу, ненависть, залишені третіми особами при певних обставинах. Рішення про це було ухвалено Європейським судом з прав людини (ЄСПЛ). 2 вересня 2021 року ЄСПЛ погодився із рішеннями судів попередніх інстанцій про те, що засудження політика за нездатність оперативно видалити незаконні коментарі, опубліковані третіми особами на публічній стіні його аккаунту у Facebook, не є порушенням свободи вираження.

1. Факти і проблеми:

Справа Sanchez v. France, у якій суд ухвалив таке рішення, стосується подій, що відбулися у жовтні 2011 року. Тоді публічний діяч Жюльєн Санчез, обраний мер Бокера, міста на півдні Франції, і член політичної партії

«Національний фронт», був визнаний французькими судами відповідальним за розпалювання ненависті або насильства щодо груп людей через їх приналежність до певної релігії на підставі опублікованих третіми особами коментарів на стіні його загальнодоступного аккаунту у мережі Facebook. Політик оскаржив незаконність коментарів і заперечував свою відповідальність: як «продюсер» сайту онлайн-коментарів, а не прямий автор коментарів (який теж був ідентифікований і засуджений), він стверджував, що французькі суди порушили його право на свободу вираження, що передбачено статтею 10 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

2. Рішення Європейського суду з прав людини:

Суд нагадує, що толерантність і повага до рівної гідності всіх людей є основою демократичного та плюралістичного суспільства. Як наслідок «можна вважати за необхідне покарати або навіть запобігти усім формам вираження поглядів, які поширюють, розпалюють, пропагують чи виправдовують ненависть на основі нетерпимості, за умови, що будь-які «формальності», «умови», «обмеження» або «покарання» «були пропорційні законній меті, яку переслідували».

Суд також звертає увагу на особливу відповідальність політиків у питаннях протидії мові ворожнечі, що підкреслюється Комітетом Міністрів Ради Європи у Рекомендації R (97) 20 щодо протидії мові ненависті та Європейською Комісією проти расизму і нетерпимості.

У цій справі Суд підтвердив очевидну незаконність зауважень, про які йде мова, що ймовірно спричинить несприйняття або ворожість до груп людей мусульманської віри.

Щодо відповідальності заявника Суд посилався на такі фактори, підтримуючи рішення національних судів: 

  • заявник добровільно встановив загальний і відкритий доступ до свого профілю;
  • політик, особливо коли йдеться про місцеві політичні дебати, повинен бути уважним у питаннях захисту демократії та її принципів і бути більш пильним до коментарів, які його заяви можуть викликати;
  • незаконні коментарі все ще можна було побачити в мережі через шість тижнів після їх публікації;
  • заявник був притягнутий до відповідальності на підставі його недостатньої пильності та реакції, оскільки він не видалив коментарі негайно, незалежно від переконань авторів коментарів.

Таким чином, Суд вважає, що рішення судів Франції ґрунтувалося на відповідних і достатніх підставах.

Підкреслюючи конкретний політичний профіль заявника, це рішення вказує на все більше зобов’язання контролю, покладене на власника аккаунту («продюсера») соціальної мережі для спілкування в інтернеті.

Заявник уже оголосив про намір подати апеляційну скаргу на це рішення.