Кабінет Міністрів ухвалив зміни до Положення про державне посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів

04.01.2016

Кабінет Міністрів України на Урядовому порталі опублікував постанову від 2 грудня 2015 року № 1143 «Про внесення змін до Положення про державне посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів». Нею, зокрема, відкориговано індекси фільмів, що визначають глядацьку аудиторію, на яку вони розраховані.


Документ розроблявся Державним агентством України з питань кіно за ініціативи індустрії, тому пропозиції вітчизняних медіа-груп були максимально враховані. Національна рада пильно стежитиме за дотриманням телеканалами правил показу кіно-відеопродукції залежно від аудиторії, на яку вона розрахована, відповідно до нових вимог.


Після офіційного опублікування постанови Кабінету Міністрів регуляторний орган має переглянути власне рішення про затвердження Системи візуальних позначок.


Отже, у новому Положенні про державне посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів визначено такі індекси фільмів, що не мають обмеження глядацької аудиторії:


•«ДА» (дитяча аудиторія) — фільми, спеціально створені для дітей і доступні за сюжетом для дитячого сприйняття; у них не повинно бути грубості, насильства, жорстокості, непристойних виразів у будь-якій формі;
•«ЗА» (загальна аудиторія) — фільми, розраховані для сімейного перегляду і порушують теми, однаково цікаві і зрозумілі більшості глядачів незалежно від їх віку. Забороняється демонстрування будь-яких сцен, що містять натуралістичний показ жорстокості і насильства. Реалії складної дійсності повинні відображатися з максимальною умовністю;
•«12» — перегляд цих фільмів можливий дітьми від 12 років тільки у присутності батьків у зв’язку з тим, що такі фільми можуть містити деякі сцени, які батьки вважатимуть неприйнятними для самостійного перегляду дітьми.

Визначено також індекси фільмів, що мають обмеження глядацької аудиторії:


•«16» — фільми, перегляд яких забороняється особам віком до 16 років у зв’язку з тим, що такі фільми можуть містити такі сцени з обмеженим ступенем насильства й жорстокості, як бійки, застосування зброї без надмірного кровопролиття, обмежене зображення нещасного випадку або катастрофи, а також сцени, що містять короткі та епізодичні зображення оголеності, епізодичне використання ненормативної лексики, наявні в оригіналі за задумом режисера і необхідні для розвитку сюжету. Такі сцени повинні бути короткими за хронометражем (до трьох хвилин) і їх необхідність повинна бути виправдана логікою сюжету. Встановлення зазначеного індексу допускається для фільмів, які мають художню цінність, створені з урахуванням сучасних напрямів кіно або молодіжної субкультури;
•«18» — індекс фільмів, перегляд яких забороняється особам віком до 18 років у зв’язку з тим, що такі фільми можуть містити сцени насильства, жорстокості, зображення катастроф, жахів, відвертої оголеності, імітації інтимних стосунків. Їх наявність повинна бути виправдана логікою сюжету та втілена на екрані з максимальним ступенем умовності.

Відповідно до Положення демонстрування телеорганізаціями фільмів з обмеженою глядацькою аудиторією має відповідати таким вимогам – обов’язкове інформуванням глядачів про показ у відповідний ефірний час, а такожобов’язкова наявність протягом усього показу позначки з таким індексом:
«16» — показ можливий у будь-який ефірний час; «18» — показ можливий з 22 до 6 години.


Індексу фільмів «21», наявного в попередньому Положенні, нова редакція не містить.


Відтепер мовники повинні будуть дотримуватися правил щодо трансляції фільмів із обмеженою глядацькою аудиторією, які поширені у більшості європейських країн, – наявності на екранах вікових позначок.


Перейти до вмісту