Інклюзивність – роль медіа у відновленні України

21.10.2024

Тема різноманітності, рівності та інклюзивності в медіа є важливою частиною успіху відновлення України. Про це говорили на окремій сесії Донбас медіафоруму, який пройшов у Києві 18–19 жовтня. Участь у заході взяла голова Національної ради Ольга Герасим’юк разом із представниками медіаспільноти та громадських організацій.

Сьогодні у світі близько 15–16% людей мають інвалідність, і ця цифра зростає через стихійні лиха та конфлікти. Ірмгарда Касінскайте-Буддеберг, радниця з комунікацій та інформації ЮНЕСКО, зазначила, що в Україні офіційно щомісяця реєструється 17 тисяч людей з інвалідністю, і через війну їх кількість збільшується. І медіа мають значний вплив на формування суспільного ставлення, тому важливо створювати контент, який руйнує стереотипи та підтримує рівність.

Ольга Герасим’юк підкреслила, що ситуація з інклюзивністю у суспільстві значно краща, ніж десятиліття тому. Люди з інвалідністю стали більш видимими, архітектурні та технічні рішення полегшують їхню інтеграцію в активне суспільне життя – проте це лише початок того великого шляху, що попереду. 

Уже зараз,  в умовах війни, на законодавчому рівні створена можливість забезпечувати недискримінаційний толерантний контент. Відповідні норми містить Закон «Про медіа», який передбачив відповідальність за поширення мови ворожнечі та дискримінаційних висловлювань. Крім того, медіарегулятор створив просвітницькі проєкти для поглиблення знань медійників і тісно у цьому контексті співпрацює з Уповноваженим ВРУ з прав людини,  громадськими організаціями, науковцями, представниками спільнот.

Національна рада разом і Український Національний комітет Програми ЮНЕСКО «Інформація для всіх» (IFAP), в якому працюють члени медіарегулятора, співпрацюють з партнерами з ЮНЕСКО у справі забезпечення доступу людей з інвалідністю до інформації, забезпечення сервісів для цього. Зараз починається робота над  спільним проєктом «Стійкість та добробут українських медіапрофесіоналів у воєнний час» із вінницькою громадською організацією «Соціальна перспектива», що передбачає повернення медійників з інвалідністю на робочі місця, їх перекваліфікацію відповідно до нових обставин, навчання та підтримку медіапрацівників.

Національна рада спільно з громадськістю та фахівцями розробила рекомендації для медіа про те, як говорити про людей з інвалідністю, як забезпечувати їхню участь у створенні контенту, забезпечувати видимість та рівність людей із цим статусом у суспільстві. 

На заході презентували посібник для медіа з питань рівності осіб з інвалідністю. Знаменно, що перший переклад рекомендацій ЮНЕСКО здійснили саме українською мовою. Посібник містить практичні поради щодо покращення контенту, його доступності, а також важливі рекомендації для редакцій.

Серед учасників обговорення були представники медіа, зокрема Олександр Будько (ведучий YouTube-проєкту «Відвал ніг»), Наталія Гарач (членкиня Наглядової ради Суспільного), Софія Скиба (виконавча директорка онлайн-медіа «Перший Криворізький/1KR.UA») та Максим Забєля (головний редактор Покровської газети «Рідне місто»). Вони поділилися власним досвідом впровадження інклюзивності у своїх редакціях.


Перейти до вмісту