
За ініціативи представниці Національної ради у Сумській області Лариси Якубенко 14 травня відбулася нарада щодо ситуації з українським мовленням у прикордонних громадах краю. У полі зору – питання доступності сигналу телевізійних і радіостанцій, можливості мовлення за тимчасовими дозволами, прорахунку нових частот для посилення вітчизняного мовлення у прикордонній Сумщині. У засіданні робочої групи, що відбулося під головуванням заступника голови Сумської ОДА-ОВА Олексія Дрозденка, взяла участь і керівниця управління радіочастот, технічного контролю та аналізу цифрового медіапростору регулятора Тамара Мироненко.

У березні – травні ситуація в інформаційному полі прикордонних громад Сумського і Шосткинського районів значно погіршилася, зауважила Лариса Якубенко. Відбуваються регулярні атаки шахедів, КАБів, FPV-дронів, обстріли із РСЗВ, спрямовані на цивільну та критичну інфраструктуру, в тому числі й об’єкти Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення. Вони спричинюють значні руйнування і пошкодження.
Крім того, в окремих прикордонних громадах фіксується сигнал російських радіостанцій. Для протидії ворожому мовленню вкрай важливим є мовлення українських каналів. Тож під час наради йшлося про необхідні заходи для належного забезпечення місцевих громадян і військовослужбовців, які служать на Сумщині, українським мовленням.

Тамара Мироненко розповіла, що майже всі райони Сумщини входять до Переліку територій з особливим режимом мовлення. А отже, мовники, що працюють на цих територіях, мають право на отримання дозволу на тимчасове мовлення.
Керівниця управління нагадала про процедуру видачі дозволів на тимчасове мовлення і прорахунку нових частот. Розповіла, що нині в Сумській області працюють 8 медіакомпаній за дозволами на тимчасове мовлення і 7 – за дозволами із підвищеною потужністю передавачів.
Національна рада очікує від Українського державного центру радіочастот (УДЦР) нові розрахунки, серед них й на частоту у Конотопі, і медіарегулятор оголошуватиме на неї конкурс разом із наявними частотами у Ромнах та Білопіллі.
Учасники погодилися, що досі актуальними є прорахунки частот у Тростянці й Шостці, тож за результатами наради Національна рада звернеться до УДЦР із проханням пришвидшити цей прорахунок.


Також керівниця управління медіарегулятора запропонувала розглянути можливість використання в області пересувних радіостанцій. В Україні вже є оператор, що має такий досвід у іншій області, тож його можна вивчити й адаптувати.
У засіданні робочої групи з питань розвитку інформаційного простору, інформаційної безпеки та прорахунку частот на телерадіомовлення для Сумської області також взяли участь:
- В’ячеслав Маринич, начальник управління з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Сумської ОДА-ОВА, і працівники управління;
- Сергій Над’ярий, начальник департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Сумської ОДА-ОВА;
- Анатолій Марцин, головний інженер Харківської філії КРРТ;
- Микола Мельник, начальник «Технічного центру – Суми» Харківської філії КРРТ;
- Анатолій Тарасенко, начальник Сумського відділу Північно-Східної філії ДП «УДЦР»;
- співробітники обласного управління СБУ.