Індустрія зацікавлена у створенні органів спільного регулювання

21.09.2023

Член Національної ради Олександр Бурмагін під час зустрічі медійників із медіаюристами, організованої Платформою прав людини, розповів про те, як медіарегулятор та індустрія готуються до створення органів спільного регулювання. Він відзначив велику зацікавленість представників ринку в роботі таких органів.

Відповідно до Закону України «Про медіа» 1 жовтня відкриється можливість ініціювати створення органів співрегулювання. Зараз Національна рада активно готується до цього моменту, відбувається комунікація із зацікавленими сторонами. За словами Олександра Бурмагіна, найбільший інтерес у створенні органів спільного регулювання – у представників медіагалузі. «Усі чекають 1 жовтня, коли можна буде подавати заявки на створення робочих груп, які мають своєю чергою розробити статутні документи органів співрегулювання, зареєструвати їх і почати цей процес», – зауважив він.

Член Національної ради пояснив зацікавленість медійників у створенні органів спільного регулювання. Порівняно з попереднім галузевим законом у статті 36 Закону «Про медіа» значно розширено контентні обмеження (що, зрештою, відповідає європейським вимогам). Серед таких контентних обмежень – заборона дискримінації, мови ворожнечі. Оскільки мова ворожнечі є сама по собі широкою за визначенням, то і для медіа, і для журналістів «це достатньо серйозне випробовування і виклик». Національна рада, наголосив Олександр Бурмагін, розуміє це. Саме тому кодекси, напрацьовані органами спільного регулювання, потрібні всім, щоб було чітке усвідомлення правил гри як для регулятора, так і для медіа.

Водночас Закон визначає, що до запровадження кодексів Національна рада застосовує обмеження, передбачені статтею 36, використовуючи власний досвід, рівень експертизи та інших інструментів, які в неї наявні. «Звісно, щоб збалансувати цю дискрецію, медіа зацікавлені напрацювати разом з регулятором ці кодекси, затвердити їх, щоб усім було більш чітко зрозуміло, що можна, що ні, чому той чи інший контент може бути мовою ворожнечі або дискримінаційним», – розповів Олександр Бурмагін.

Він вважає, що стосовно 14-ти пунктів із 15, які є у 36 статті Закону, можуть бути створені кодекси критеріїв і обмежень щодо контенту.


Перейти до вмісту