3 грудня відбувся один із вебінарів серії заходів «WSIS TalkX» Всесвітнього саміту з питань інформаційного суспільства під назвою «ІКТ для відновлення втраченої ефективності: на шляху до інклюзивного, доступного та сталого світу після COVID-19».
«WSIS TalkX» – це серія інтерактивних розмов Всесвітнього саміту з питань інформаційного суспільства, присвячена обміну досвідом та натхненними історіями про застосування ІКТ для розвитку в усьому світі.
3 грудня також відбулась віртуальна сесія з нагоди відзначення Міжнародного дня людей з інвалідністю, присвячена висвітленню ініціатив, спрямованих на покращення доступності ІКТ для людей з інвалідністю та сприяння розвитку цифрової інклюзії.
Люди з інвалідністю становлять 15% населення світу, тобто близько 1 мільярда осіб у всьому світі. З огляду на дедалі більше розповсюдження пристроїв у нашому житті, життєво важливо, щоб люди з інвалідністю або рідкісними хворобами мали повноцінний доступ до інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) та використовували ІКТ для свого соціального та економічного розвитку. Цифрова доступність є ключовою для забезпечення права кожного на участь у взаємопов’язаному світі, оскільки вона забезпечує цифрову інклюзію та інклюзивний дискурс для всіх людей – незалежно від віку, статі, можливостей чи місцезнаходження. Поширені приклади функцій доступності включають: перетворення голосу в текст (субтитри), автоматизовані субтитри та мову жестів для глухих або слабочуючих, розміри шрифтів, що збільшуються. Крім того цифрова доступність визнана ключовим пріоритетом у рамках різних глобальних зобов’язань, пов’язаних із інклюзивністю, таких як: Конвенція про права осіб з інвалідністю (CRPD), Цілі сталого розвитку-2030 та Порядок денний-2030, Стратегія ООН по інтеграції інвалідів.
ІКТ також дають надію на покращення якості життя та соціальну інклюзію для людей з інвалідністю нині і в майбутньому, серед них: інтерфейси «мозок-машина», засоби самоуправління пересуванням та автомобілі з автономним управлінням.
Люди з інвалідністю можуть страждати від широкого кола захворювань, від вроджених захворювань до спеціалізованих порушень, спричинених рідкісними захворюваннями, травмами, заподіяними в результаті нещасних випадків чи хвороб, порушеннями чутливості чи сприйняття, віковими захворюваннями. Питання забезпечення доступності ІКТ – це дуже широке питання сфери прав людини, питання справедливості й рівності доступу до комунікацій, інформації та можливостей для всіх. ІКТ можуть помітно вплинути на якість життя людей, які живуть у важких або виснажливих умовах або з обмеженими можливостями.