7 вересня відбулося чергове засідання Громадської ради, що діє при Національній раді. На ньому було розглянуто низку питань, серед яких і звернення галузевих організацій щодо запровадження мораторію на рекламу лікарських засобів. У засіданні Громадської ради взяла участь членкиня Національної ради Олена Ніцко.
Члени Громадської ради вивчили звернення Індустріального телевізійного комітету, Національної асоціації медіа, Асоціації представників міжнародних фармацевтичних виробників (AIPM), Асоціації «Виробники ліків України» тощо стосовно рішення РНБО від 30 липня 2021 року «Про стан національної системи охорони здоров’я та невідкладні заходи щодо забезпечення громадян України медичною допомогою». Під час обговорення було зауважено, що текст рішення дає можливість різного його прочитання і тлумачення. Тому у представників медійної і фармакологічної галузей з’явилася серйозна занепокоєність щодо введення повної заборони на рекламу лікарських засобів, медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації. Члени Громадської ради висловилися про те, що поділяють цю занепокоєність. Зокрема, голова дорадчого органу Сергій Сьомкін навів підрахунки фахівців ринку про те, що реклама лікарських засобів становить близько 35% усієї реклами, і надходження до державного бюджету платежів із податку на додану вартість від суб’єктів ринку, що задіяні у створенні та поширенні телевізійної реклами, оцінюється на суму до 1 млрд гривень на рік. Він зауважив на тому, що введення такого мораторію, з одного боку, обмежує право споживачів на доступ до необхідної їм інформації, а, з другого боку, призведе до втрати значної частки доходів медіакомпаніями.
Члени Громадської ради вирішили підтримати обговорювані звернення і поінформувати про свою позицію зацікавлені сторони державної влади – Президента, Уряд, Міністерство культури та інформаційної політики, Міністерство охорони здоров’я, а також Комітети Верховної Ради України – з питань гуманітарної та інформаційної політики і з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування. Було також зауважено, що рішення РНБО вимагатиме розробки низки нормативно-правових актів. На думку членів дорадчого органу, обговорювати ці документи необхідно у співрегулюванні.
На засіданні Громадської ради розглянули і проєкт закону № 5547 «Про лікарські засоби». Йшлося про наявність зауважень до окремих його положень і потребу їх удосконалення при підготовці цього законодавчого акта до другого читання. Члени дорадчого органу вирішили до п’ятниці напрацювати свої пропозиції і надіслати їх на розгляд двох профільних комітетів Парламенту.
Розглянувши звернення ТОВ «ОТТ Україна» (SWEET.TV) про можливу співпрацю, Громадська рада висловила готовність залучати представників цієї організації, у разі якщо питання, які вони порушують, будуть розглядатися в робочих групах. Водночас Громадська рада вважає за доцільне для товариства отримати ліцензію Національної ради і, таким чином, користуватися усіма відповідними правами. Цю думку підтримала Олена Ніцко. Вона зауважила, що Національна рада зверталася до українських ОТТ-платформ щодо ліцензування, однак вони поки не поспішають цього робити.
Членкиня Національної ради також подякувала Громадській раді за ініціативу і плідну працю із напрацювання Меморандуму щодо реклами азартних ігор, організаторів азартних ігор та спонсорства телепередач з використанням знаків для товарів і послуг, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими провадиться діяльність з організації та проведення азартних ігор. На засіданні 2 вересня Національна рада своїм рішенням підтримала цю ініціативу медіаіндустрії. Зі свого боку члени Громадської ради висловилися за те, щоби якомога ширше поширити інформацію про цей меморандум і закликати як галузеві організації, так і суб’єктів підприємницької діяльності приєднуватися до Меморандуму.
Наступне засідання Громадської ради має відбутися за графіком – у перший вівторок жовтня.