Громадська рада опрацьовуватиме проєкти нормативних документів, що стосуються різних аспектів медіагалузі

04.07.2023

Під час чергового засідання Громадської ради, що відбулося 4 липня в режимі онлайн, обговорено нинішній етап реформ усієї медійної галузі. Ухвалення низки Законів, зокрема «Про медіа», «Про рекламу», «Про захист прав споживачів», і багатьох нововведень до інших законів, дотичних до медіасфери, кардинально змінює правила гри на ринку.

Ірина Стройко подякувала всім членам Громадської ради, а також члену Національної ради Олександру Бурмагіну за участь у ґрунтовному обговоренні та внесенні важливих пропозицій до Закону України «Про рекламу». «Закон, що запроваджує нові прогресивні форми регулювання реклами у медіа, уже підписав Президент України і він оприлюднений», – сказала вона. Медіа та регулятор мають і далі співпрацювати, аби його норми виконувалися.

Цей закон, як наголосила Олена Андрієнко, запроваджує дуже  багато змін, наприклад до спонсорства, продакт-плейсменту, реклами алкоголю, зброї,  соціальної реклами тощо. Тому медіа і регулятор мають розробити багато нормативних актів поширення рекламної продукції. Створення органів спільного регулювання, які разом із медіарегулятором розроблятимуть відповідні кодекси і правила, це зовсім нова сторінка у правовому полі України. Така співпраця вже має розпочатися, бо  саме від неї багато в чому залежатиме успіх реформ.

Членкиня, відповідальна секретарка Національної ради Олена Ніцко уточнила, що процес створення 5 органів співрегулювання розпочнеться із 30 вересня – так визначено Законом України «Про медіа». Національна рада очікує на активність медіа, громадських організацій, які мають подати заяви на участь у робочих групах із формування цих органів. Це новий процес, але є велике сподівання, що медіарегулятор пліч-о-пліч з медійними організаціями, Громадською радою знайдуть правильні шляхи, щоб він не затягнувся в часі. За її словами, буде дуже багато роботи, бо законом вже визначено 15 сфер, де правила і критерії до створення і поширення інформації мають запрацювати якомога раніше. «Всі очікують на позитивний результат, бо саме так буде встановлено однакові правила гри на ринку, і рівні умови для всіх медіа», – підсумувала Олена Ніцко.

Сергій Сьомкін поінформував, що вже набув чинності Закон України «Про захист прав споживачів». Відповідно до нього має бути розроблено 8 підзаконних актів. І хоч це прямо не стосується Національної ради, але  багато в чому стосується сфери медіа. Тому треба ознайомлюватися зі всіма актами, які виноситимуться на громадське обговорення іншими органами державної влади. Він закликав членів Громадської ради аналізувати ці проєкти, співвідносити їх вимоги з іншими законами сфери медіа і подавати пропозиції щодо їхнього вдосконалення чи усунення колізій.

Він навів приклад створення Стратегії розвитку кіно в Україні, яку має ось-ось винести на громадське обговорення Держкіно.  «Треба уважно читати цей документ та інші подібні  проєкти нормативних актів, щоб у них не виявилося суперечностей із профільним Законом «Про медіа», зауважив він.

Його пропозицію підтримали всі присутні на засіданні члени Громадської ради. Наступну зустріч членів Громадської ради заплановано на 1 серпня цього року.