Громадська рада обговорила законопроєкт про медіа, а також питання кодування телегрупами супутникового сигналу

04.02.2020

На черговому засіданні, яке відбулося 4 лютого, члени Громадської ради, що діє при Національній раді, обговорили положення проєкту закону «Про медіа», які стосуються проведення регулятором перевірок та створення органу співрегулювання, а також можливість некодування супутникового сигналу вітчизняних мовників на окуповані території Донбасу й анексований Крим.

Питання про позбавлення доступу до сигналу провідних українських телеканалів великої кількості глядачів, які живуть на окупованих територіях Донецької і Луганської областей та на Кримському півострові, порушив член Громадської ради, головний редактор ГО «Радіо кримських громад» Олександр Янковський. Він сказав, що багато людей з Криму звертаються з проханням не кодувати супутниковий сигнал українських мовників, оскільки вони не матимуть змоги придбати необхідні тюнери, а тому втратять можливість перегляду провідних українських каналів.

Натомість Сергій Бойко і Сергій Сьомкін зауважили, що лишаються 77 вітчизняних каналів, які у своєму програмному забезпеченні  мають інформаційний контент, і вони далі транслюватимуться безперешкодно, тобто їхній сигнал не кодуватиметься. Крім того, додав Сергій Сьомкін, з 15 лютого має розпочати мовлення спеціальний канал, що поширюватиме інформацію для громадян окупованих територій і на Крим, про це нещодавно повідомило Міністерство культури, молоді та спорту України. Контент цього каналу складатиметься із кращих програм, вироблених основними медійними групами України, ці програми надаватимуться цьому мовникові на безоплатній основі. Тому велика кількість глядачів  Донецької, Луганської областей і Криму матимуть змогу на одному каналі переглядати найкращі вітчизняні розважальні програми.

Водночас члени Громадської ради ухвалили, що треба звернутися до згаданого міністерства щодо необхідності якісного інформування громадян про таку нову можливість перегляду найкращих програм українських виробників, запропонувати відзняти відеоролик про те, в чому перевага такого спеціального програмування. Була  висловлена пропозиція зробити таке інформування і через освітню мережу. Проект звернення до міністерства члени Громадської ради ухвалять через електронне голосування.

Інше важливе питання, щодо якого велася жвава дискусія, стосувалося нового медійного законодавства. Член Громадської ради, виконавчий директор Національної асоціації медіа і водночас член робочої групи з розробки закону про медіа Катерина М’яснікова розповіла про останні доопрацювання проєкту та запропонувала надавати чіткі й зрозумілі пропозиції саме на робочу групу, яка готує документ до першого читання. Було обговорено положення про проведення  регулятором планових і позапланових перевірок, де треба передбачити обов’язковий план річних перевірок всіх медіа (електронні, друковані, онлайн) і перевірки за групами ризику (низький, середній, високий, що визначатимуться за програмними концепціями та поширенням програм) та обумовити можливість позапланових перевірок, які мають проводитися тільки за скаргами.

Багато  питань стосувалося створення органу співрегулювання, які норми закладені щодо його повноважень, яка процедура створення тощо.

Члени Громадської ради домовилися, що ознайомляться з пропозиціями Катерини М’яснікової і за такою ж формою нададуть пропозиції до окремих норм.

Також члени Громадської ради ухвалили, що проводитимуть свої засідання з такою ж періодичністю, як і торік – зустрічатимуться кожного першого вівторка місяця, а річний план роботи затвердять під час наступного зібрання.

Участь у засіданні взяли О. Андрієнко, С. Бойко, В. Веселовська, С. Коробіна, М. Кучерук, К. М’яснікова, Л. Найдьонова, С. Сьомкін, М. Хом’як, О. Янковський.