Громадська рада напрацьовує пропозиції до нормативно-правових актів Національної ради і переліку медіа-сервісів держави-агресора

01.08.2023

1 серпня Громадська рада, що діє при Національній раді, провела чергове засідання в режимі онлайн. На ньому розглянули проєкти шести нормативно-правових актів, винесених медіарегулятором на громадське обговорення. Також члени дорадчого органу обговорили процес внесення російських сервісів до Переліку аудіовізуальних медіа-сервісів на замовлення та сервісів провайдерів аудіовізуальних сервісів держави-агресора. З’ясували учасники засідання і можливість доступу до Реєстру суб’єктів у сфері медіа. У засіданні взяла участь членкиня Національної ради, відповідальна секретарка Олена Ніцко.

Голова Громадської ради Сергій Сьомкін поінформував, що Національна рада винесла на громадське обговорення низку проєктів нормативно-правових актів, які розроблені на виконання вимог Закону України «Про медіа», а саме:

  • проєкт Переліку територій з особливим режимом мовлення;
  • проєкт Типових умов договору на постачання електронних комунікаційних послуг для потреб мовлення з використанням радіочастотного спектра; 
  • проєкт змін до Методики розрахунку ліцензійного збору та плати за внесення змін до Реєстру суб’єктів у сфері медіа;
  • проєкт змін до Положення про особливості ліцензування та реєстрації у сфері медіа в період дії воєнного чи надзвичайного стану;
  • проєкт Типового статуту суб’єкта у сфері місцевих публічних аудіовізуальних медіа;
  • проєкт Типового трудового контракту із керівником суб’єкта у сфері місцевих публічних аудіовізуальних медіа.

Члени дорадчого органу вирішили докладніше ознайомитися із цими проєктами і в разі необхідності подати свої пропозиції до 15 серпня цього року. Громадське обговорення частини цих документів завершується 21-го, а частини – 28-го серпня.

Аліна Правдиченко звернула увагу, що у зв’язку з повномасштабним вторгненням рф в Україну Національна рада закрила доступ до Державного реєстру телерадіоорганізацій України, який був розміщений на офіційному вебсайті регулятора. Однак з набуттям чинності Законом України «Про медіа» Реєстр суб’єктів у сфері медіа наразі залишається закритим. Вона зауважила, що суб’єкти у сфері медіа з розумінням ставляться до обставин і причин, що зумовили такі дії, але у процесі діяльності вони стикаються із певними складнощами. Зокрема, це стосується і актуалізації інформації про самих себе. Членкиня Громадської ради запропонувала звернутися до Національної ради з проханням розглянути можливість відкрити Реєстр. Одним із можливих варіантів, на її думку, є надання доступу до Реєстру лише суб’єктам у сфері медіа.

Олена Ніцко поінформувала, що Реєстр було закрито в тому числі і на прохання ліцензіатів регулятора, оскільки він містить багато чутливої інформації – це і місцезнаходження,  і телефони та прізвища керівників компаній тощо.  Поки що, реєструючи нові компанії, всі дані заносяться до старого реєстру. На запит Національна рада може надіслати перелік каналів у вигляді таблиці. Новий Реєстр ще не створено, бо Національна рада не отримала належного фінансування, проте регулятор працює над вирішенням цього питання, залучаючи донорські організації, і є надія, що оновлений Реєстр запрацює до кінця цього року.

Член Громадської ради Олександр Глущенко порушив питання внесення до Переліку аудіовізуальних медіа-сервісів на замовлення та сервісів провайдерів аудіовізуальних сервісів держави-агресора низки російських сервісів. Сергій Бойко запропонував підійти до цього питання комплексно і включити до рекомендованого переліку для заборони ті сервіси, які мають ліцензії роскомнадзору, і ті, які їх не мають, тобто «піратські».

Олена Ніцко попросила Громадську раду надати не просто список російських сервісів, які мають бути віднесені до Переліку, а й навести відповідні документальні докази, що відповідають критеріям, визначеним нормативно-правовим актом Національної ради і чинним законодавством.

Вирішено, що перелік легальних компаній буде доповнено необхідною інформацією, щоб фахівцям медіарегулятора було легше працювати над цим питанням. Згодом буде сформовано і перелік нелегальних сервісів країни-агресора з метою подальших відповідних дій щодо їх блокування в Україні.

Крім того, Олександр Глущенко розповів про діяльність супутникового оператора –  компанії Eutelsat (Франція) на території країни-окупанта та за її межами, а також озвучив ситуацію щодо пропагандистської діяльності під брендом tricolor та пов’язаних осіб. Члени Громадської ради вирішили звернутися до медіарегулятора, аби він своєю чергою вжив відповідних заходів для внесення цих компаній та пов’язаних осіб і їх керівників до санкційного списку іноземних країн.

Наступне чергове засідання Громадської ради має відбутися 5 вересня.


Перейти до вмісту