22 вересня відбулося друге засідання Громадської комісії, яка опрацьовує документи організацій, що виявили бажання взяти участь у конференції з обрання члена Наглядової ради АТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України» у правозахисній сфері. Вирішено звернутися по надання уточненої інформації щодо відповідності законодавчим вимогам більш як до половини громадських об’єднань і асоціацій.
Загалом документи до Національної ради, на яку законом покладено обов’язок обрати членів наглядового органу суспільного мовника від громадськості, надійшли від 64 об’єднань і асоціацій. Проте з поданої інформації не завжди зрозуміло, чи здійснює та чи та організація активну діяльність, чи належать її заходи до правозахисної сфери. У деяких випадках треба уточнити дані, що наведені в різних документах, і між ними є розбіжності.
Закон висуває такі вимоги до ГО:
– бути громадським об’єднанням або асоціацією;
– діяти не менше як три роки у відповідній сфері;
– членами організації мають бути авторитетні у своїй сфері особи;
– діяльність організації має бути активною (упродовж останніх трьох років вони організовують періодично, не рідше ніж декілька разів на рік, громадські заходи щодо проблем, які існують у відповідній сфері: ініціюють публічні обговорення актуальних питань, публічні дискусії у професійній сфері тощо).
Щодо організацій, які діють менше трьох років або за своєю юридично-організаційною формою є благодійними фондами, члени Громадської комісії відразу ухвалили рішення не допускати їх до участі в конференції. А до тих об’єднань і асоціацій, у документах яких недостатньо інформації про їхні заходи, члени комісії звернуться додатково, аби отримати підтверджені дані про активну самостійну чи спільну з іншими ГО роботу у правозахисній сфері.
Також Громадська комісія проголосувала за недопуск до конференції ГО, які подали неповний пакет документів.
Під час засідання йшлося і про звернення однієї ГО до Національної ради і до Громадської комісії, яке вже опубліковане у ЗМІ. У ньому висловлено застереження щодо можливої участі в конференції з обрання члена Наглядової ради суспільного мовника тих громадських організацій, які, за її словами, існують тільки на папері. Ця організація зробила свій аналіз поданих документів, які є на сайті Національної ради.
Поширена в медіа заява громадської організації, де перелічено об’єднання і асоціації, які, на її думку, є «фейковими» та сплановані, за її висловом, «рейдерським захопленням», можна трактувати як певний тиск на Громадську комісію.
Нагадуємо, що до Громадської комісії входять представники громадських рад, які діють при різних органах влади. Цього разу до складу Громадської комісії було делеговано таких осіб:
• від Національної ради – Олену Андрієнко, Сергія Бойка, Ольгу Большакову;
• від Міністерства освіти і науки – Олександра Войтка, Наталію Філіпчук, Сергія Хіврича;
• від Міністерства молоді та спорту – Євгена Ковальського, Віктора Сербулова, Данила Сметана.
На засіданні було зауважено, що для того й затверджена досить складна процедура обрання членів Наглядової ради від громадськості, щоб якомога більше обмежити вплив державних чи інших структур на цей процес. Порядок проведення конференцій громадських об’єднань та асоціацій, обрання членів Наглядової ради публічного акціонерного товариства «Національна суспільна телерадіокомпанія України» та припинення їхніх повноважень, який розроблявся за підтримки Ради Європи, на думку багатьох експертів РЄ, є одним із кращих процедурних документів для суспільних мовників у Європі. Ним передбачено створення незалежної комісії з громадських активістів, які повинні самостійно ухвалювати рішення, щоб на цей процес не було впливу ні Національної ради, ні інших органів чи організацій.
Наступне засідання Громадської комісії відбудеться 28 вересня о 16:00. Усі організації, до яких Громадська комісія звертатиметься з проханням надати уточнені дані, мають подати їх до кінця робочого дня 27 вересня.