На засіданні, що відбулося 28 вересня, Громадська комісія, яка опрацьовує документи громадських об’єднань і асоціацій, що виявили бажання взяти участь у конференції з обрання члена Наглядової ради суспільного мовника у правозахисній сфері, вирішила звернутися до Національної ради з пропозицією надати їй більше часу для якісного аналізу уточненої інформації щодо діяльності ГО. У комісії ще залишилися запитання до 10 організацій, даних про які було недостатньо, щоб ухвалити виважене рішення.
На попередньому засіданні Громадська комісія мала запитання до більшості громадських об’єднань і асоціацій, які подали документи (нагадаємо, їх було аж 64), тому вона звернулася до них за уточненою інформацією. Також Громадська комісія надала можливість представникам ГО взяти участь у засіданні та надати роз’яснення щодо своєї діяльності.
Окремо члени комісії обговорили питання, чи можна вважати активною діяльністю громадських організацій участь їх членів у громадських радах державних органів, органів місцевого самоврядування та виборчих кампаніях (у ролі спостерігачів на виборах). Вони вирішили, що це є поточною діяльністю ГО і не належить до заходів, які мають проводитися у публічній сфері. Також члени комісії дискутували, чи відносити правозахисну діяльність членів ГО як адвокатів чи присяжних до таких заходів. Остаточно із цим питанням не визначилися та попросили представників ГО надати роз’яснення, кому саме і в якій формі надавалася така правова допомога. Стояло питання і щодо того, чи можна до активної діяльності ГО відносити окрему діяльність її члена чи керівника, про яку є багато інформації, але саме громадське об’єднання чи організація ніде не згадуються.
Нагадаємо, що на засіданні 22 вересня Громадська комісія рекомендувала Національній раді не допускати до участі в конференції ті ГО, які діють менше трьох років або за своєю юридично-організаційною формою є благодійними фондами. Цього ж разу таку рекомендацію не допускати до участі в конференції було ухвалено щодо низки організацій, які не подали уточненої інформації щодо активної діяльності, хоч до них було направлено таке звернення, не виявили бажання взяти участь у засіданні комісії і взагалі не вийшли на зв’язок.
Національна рада розгляне пропозицію Громадської комісії про подовження терміну опрацювання документів громадських об’єднань та асоціацій у четвер, 30 вересня, на своєму засіданні. Остаточні підсумки Громадська комісія ухвалить на черговому засіданні, що має відбутися 4 жовтня.
Довідково: до Громадської комісії входять представники громадських рад, які діють при різних органах влади. До складу Громадської комісії, яка опрацьовує документи ГО, що діють у правозахисній сфері, делеговано таких осіб:
- від Національної ради – Олену Андрієнко, Сергія Бойка, Ольгу Большакову;
- від Міністерства освіти і науки – Олександра Войтка, Наталію Філіпчук, Сергія Хіврича;
- від Міністерства молоді та спорту – Євгена Ковальського, Віктора Сербулова, Данила Сметана.