20 лютого відбулося друге засідання Громадської комісії, яка здійснює перевірку документів громадських організацій для участі в конференціях із обрання членів Наглядової ради ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України», під час якого, зокрема, учасники дискутували щодо відповідності деяких організацій законодавчим вимогам. Мова в основному йшла про те, чи треба відносити творчі спілки до громадських об’єднань і асоціацій, адже в Україні існують два різні закони – «Про громадські об’єднання» та «Про професійних творчих працівників та творчі спілки», які власне по-різному регламентують їх статус.

Як відомо, частиною другою статті 8 Закон України «Про Суспільну телерадіокомпанію України» передбачено, що «делегувати представників до складу Наглядової ради НСТУ мають право громадські об’єднання та асоціації, які діють не менше трьох років у відповідній сфері, їх членами є авторитетні у відповідній сфері особи, а діяльність є активною (впродовж останніх трьох років організовують періодично, не рідше ніж декілька разів на рік, громадські заходи щодо проблем, які існують у відповідній сфері: ініціюють публічні обговорення актуальних питань, публічні дискусії у професійній сфері тощо).
Нині триває процес зміни членів Наглядової ради ПАТ «НСТУ» від громадських об’єднань та асоціацій, що діють у таких трьох сферах: місцевого самоврядування, фізичного виховання та спорту, журналістики. Національна рада у грудні 2019 р. та січні 2020 р. оголосила про прийом заяв від громадських об’єднань та асоціацій. Оскільки прийом заяв припав на новорічні свята, не всі охочі встигли подати свої заяви. Зокрема, дві організації подали заяви із запізненням на один день, а також до Національної ради надійшло звернення від ГО «Платформа прав людини» з проханням продовжити термін прийому заяв. До того ж, попередній аналіз документів підтвердив критичну ситуацію щодо проведення конференцій у сфері місцевого самоврядування – заяви подали лише 4 громадські організації, одна з них діє менше ніж 3 роки, а в іншої, власне, немає діяльності у сфері місцевого самоврядування.

Зваживши на ці обставини, Громадська комісія рекомендувала Національній раді продовжити термін прийому документів. 30 січня 2020 року про це було ухвалено відповідне рішення, згідно з яким громадські організації могли подавати документи з 3 по 17 лютого.
Загалом під час двох етапів прийому заявних документів надійшло 68 заяв:
9 – сфера місцевого самоврядування,
6 – сфера фізичного виховання та спорту,
53 – сфера журналістики.

Як виявилося, серед 53 заяв громадських організацій, що діють у сфері журналістики, є одна заява від Національної спілки журналістів і 21 – від її регіональних осередків. Це ставить громадські організації у нерівні умови участі у конференціях. Саме це питання викликало жваву дискусію серед членів Громадської комісії та представників громадськості, які долучилися до обговорення (засідання Громадської комісії відкриті).

Національна рада сподівається, що Громадська комісія всебічно вивчить це питання і надасть обґрунтований висновок. Крім того, до з’ясування цього питання підключиться і Офіс Ради Європи в Україні, адже регуляторний акт Національної ради «Порядок проведення конференцій громадських об’єднань та асоціацій, обрання членів Наглядової ради публічного акціонерного товариства «Національна суспільна телерадіокомпанія України» та припинення їхніх повноважень» розроблявся за участі експертів Ради Європи.
Наступне засідання Громадської комісії призначено на 26 лютого цього року.