Дві юридичні особи, що транслюють передачі телеканалу «НАШ», отримали нові санкції регулятора через мову ворожнечі – штраф і звернення до суду про анулювання ліцензії

30.09.2021

На засіданні 30 вересня регулятор у сфері медіа розглянув результати ще однієї позапланової безвиїзної перевірки телеканалу «НАШ» (ТОВ «НАШ 365», м. Київ), яка проводилася на підставі моніторингу ефіру за 22 червня 2021 року. Метою моніторингу було з’ясувати, чи усунув ліцензіат порушення, що були зафіксовані двома попередніми рішеннями Національної ради  від 28 квітня 2021 року № 483 і № 484. Визнано, що телеканал не лише не усунув порушень законодавства і не виконав вимог цих двох рішень та не сплатив двох штрафів загальною сумою понад 228 тис. грн, а й припустився нових порушень законодавчих норм щодо поширення висловлювань, які містять мову ворожнечі. Національна рада звернеться до суду із позовом про анулювання ліцензії.

Рішення про звернення з позовом до суду про анулювання ліцензії телеканалу «НАШ» через систематичні порушення законодавчих норм, які стосуються поширення мови ворожнечі і ненависті та невиконання рішень Національної ради, вже ухвалювалися щодо цього мовника раніше – рішення від 19 серпня 2021 року № 1164 та від 2 вересня 2021 № 1195 (детальніше – за посиланнями 12)

Результати перевірки телеканалу, що розглядалися 30 вересня, засвідчили, що мовник не усунув попередніх порушень і не виконав рішень та розпоряджень Національної ради від 28 квітня 2021 року, натомість виявлено нові порушення.

Моніторинг мовлення за 22 червня 2021 року зафіксував в ефірі ліцензіата пряму трансляцію передачі «Важливе» (з повторами передачі 22, 23, 25, 26, 27 і 28 червня 2021 року). Тема обговорення стосувалася 80-ї річниці нападу нацистської Німеччини на Радянський Союз. Ведучі передачі Ангеліна Пичик і Максим Назаров, а гість – народний депутат України VII та VIII скликань Євген Мураєв.

Пан Мураєв стверджував, що нині триває геноцид та війна проти українського народу як частини слов’янського світу з боку країн Європейського Союзу. Ось лише кілька цитат із його висловлювань: «…Работают абсолютно все механизмы, работают абсолютно все технологии. И, к сожалению, власть как настоящий коллаборант, является проводником этой антиукраинской политики по сути геноцида нашего народа».

«Это комплекс вещей, в результате которых у нас забирают землю и выдавливают людей, забирают рабочую силу. То есть еще раз говорю – другая форма войны. Но через кого это делается? Через Тань Чорновол, через Парасюкив, Гаврылюкив, через Третьякову, Потураева и всех остальных, через Зеленского… Друзья, еще раз… война просто поменяла форму. И наша власть занимается коллаборационизмом. Она подыгрывает тем, кто реально рейдерит нашу страну».

«…Потому что они являются инструментом коллективного запада».

Ці та інші висловлювання Євгена Мураєва не відображають об’єктивну ситуацію і свідчать про наміри вплинути на аудиторію телеканалу, щоб викликати у глядача негативні емоції, неприязне ставлення до влади та окремих осіб, сформувати стереотипний образ країн Європейського Союзу та народів, які до нього входять, як «історично латентного ворога».

Ведучі передачі жодним чином не відреагували в прямому ефірі на слова гостя про факт існування одного з найважчих кримінальних злочинів – геноциду. Глядачам не було надано пояснень і не наведено достовірних фактів. Не було вжито жодних дій, щоб зупинити риторику, яка містить мову ворожнечі, не було подано альтернативної точки зору щодо такого чутливого для національної безпеки України питання.

Працівники телерадіоорганізації проігнорували обов’язки та відповідальність перед українським суспільством, бо й повторні трансляції передачі (10 разів) у запису, що передбачає можливість перевірити достовірність поширеної інформації і не допустити в ефір висловів і тверджень, що мають ознаки закликів до розпалювання ворожнечі, відбувалися без змін та модерації. Це вказує на редакційну позицію телеканалу «НАШ», яка парадоксальним чином збігається з пропагандистською позицією країни-агресора.

Національна рада визнала, що ТОВ «НАШ 365» порушив абзац четвертий частини другої статті 6, пункти а), б) та в) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Також визнано наявність розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті у висловлюваннях, які були поширені в ефірі 22, 23, 25, 26, 27 і 28 червня 2021 року.

У рішенні Національної ради зазначено, що мовник не виконав пункт 6 рішення Національної ради від 28.04.2021 № 483, пункт 1 розпорядження Національної ради від 30.04.2021 № 17/760 про усунення порушень законодавства та пункт 5 рішення Національної ради від 28.04.2021 № 484, пункт 1 розпорядження Національної ради від 30.04.2021 № 17/759 про усунення порушень законодавства. Тому регулятор, керуючись пунктом в) частини п’ятої статті 37 та частиною тринадцятою статті 72 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», звернеться до суду з позовом про анулювання ліцензії телеканалу «НАШ».

Крім того, Національна рада цього дня розглянула також результати позапланової безвиїзної перевірки «Максі-ТВ» (ТОВ «НАША ПРАГА», м. Київ), де також 22 червня 2021 року було зафіксовано пряму трансляцію цієї самої передачі «Важливе» з тими самими ведучими і гостем студії Євгеном Мураєвим та її повтори 22, 23, 25, 26, 27 і 28 червня 2021 року. Регулятор визнав, що ця юридична особа припустилася таких самих порушень норм законодавства, як і  ТОВ «НАШ 365», а саме: абзацу четвертого частини другої статті 6, пунктів а), в) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення, і що в ефірі мовника наявне розпалювання ворожнечі і ненависті.

 Керуючись частиною восьмою статті 72 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», Національна рада застосувала до ТОВ «НАША ПРАГА» санкцію «стягнення штрафу» у сумі 119 544,75 грн, що становить 25% розміру ліцензійного збору. Товариство повинно сплатити ці кошти до державного бюджету упродовж місяця. Також мовника зобов’язано з дня набрання чинності цим рішенням привести свою діяльність у відповідність до вимог чинного законодавства. 

Крім того, на цьому ж засіданні регулятор призначив обом ліцензіатам – ТОВ «НАШ 365» і ТОВ «НАША ПРАГА» – позапланові безвиїзні перевірки на звернення Уповноваженого із захисту державної мови. Буде перевірено, чи виконують ці юридичні особи, які транслюють однакові передачі, норми Закону України «Про телебачення і радіомовлення» щодо обов’язкової частки держаної мови в ефірі у визначені законом проміжки часу.