
Національна рада включила до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці, двох російських акторів – Віктора Бабака і Кирила Кузнецова. Оголосила два нові конкурси на мовлення і визначила дату проведення та допущених претендентів конкурсу на радіомовлення для розвитку місцевих і регіональних мереж. 214 друкованих видань, 13 онлайн-медіа, 7 провайдерів, 2 лінійні медіа внесла до Реєстру суб’єктів у сфері медіа. Про рішення, ухвалені на засіданні 21 березня, – далі.
11 квітня Національна рада проведе конкурс на мовлення на вільних радіоканалах для розвитку місцевих і регіональних мереж, оголошений рішенням від 28 грудня 2023 року № 1980. На цей конкурс виставлено 3 FM-частоти у трьох областях країни – Житомирській, Івано-Франківській та Рівненській.
До участі в конкурсі допущені 9 компаній:
- ТОВ «Телерадіокомпанія «Можливість», м. Слов’янськ Донецької області.
- ДП «Телерадіокомпанія «Рекорд Коростень» ТОВ «Коростень рекорд ФМ», м. Коростень Житомирської області.
- ПП «Телерадіокомпанія Сфера-ТВ», м. Рівне.
- ТОВ «Авторадіо Україна», м. Київ.
- ПП Фірма «Лямін», м. Київ.
- ТОВ «Телерадіокомпанія «Галичина», м. Львів.
- ГО «Медіа-центр «Третя столиця», м. Рівне.
- ТОВ «Телерадіокомпанія «Ритм», м. Рівне.
- ТОВ «Українська радіо група», м. Київ.
Водночас регулятор відмовив у допуску до конкурсу київському ТОВ «Телерадіокомпанія «Шансон» (позивні «Шлягер»), оскільки суб’єкт не відповідає умовам конкурсу в частині територіальної категорії мовлення і не усунув недоліки в поданих на конкурс документах.
Медіарегулятор оголосив два конкурси на мовлення з використанням радіочастотного спектра:
- на вільних загальнонаціональних каналах (програмах) мовлення ефірних багатоканальних електронних комунікаційних мереж МХ-1, МХ-3, МХ-5 стандарту DVB-T2 (MPEG-4) – усього 4 канали;
- на вільних каналах (програмах) мовлення ефірної багатоканальної електронної комунікаційної мережі стандарту DVB-T2 місцевої територіальної категорії на 41 ТВК у м. Дубно Рівненської області – усього 2 програми.
Також регулятор визначив умови конкурсу. Докладніша інформація скоро буде опублікована на сайті Національної ради додатково.
Двох російських акторів – Віктора Бабака (Бабак Виктор Александрович, Babak Victor) і Кирила Кузнєцова (Кузнецов Кирилл Витальевич, Kuznetsov Kirill) – Національна рада включила до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці.
Таке рішення вона ухвалила, проаналізувавши звернення громадянки Соронович О. Г. щодо публічної пропагандистської діяльності цих осіб. Також медіарегулятор звернеться до Міністерства культури та інформаційної політики України, яке складає і оприлюднює цей Перелік, щодо внесення до нього зазначених акторів.
Регулятор погодив двом суб’єктам тимчасовий відступ від умов ліцензій у частині програмної концепції мовлення. Це медіа із Запоріжжя та Житомира:
- ДП «ТРК «НБМ – Запоріжжя» Підприємства з іноземними інвестиціями у формі ТОВ «ТРК «НБМ» (логотип «НБМ – Запоріжжя»);
- ПП «Радіопередавальний центр «Телерадіокомпанія «Ефір» (позивні «Радіо «Рекорд ФМ»).
Причиною вони вказали обставини, зумовлені війною: погіршення матеріального стану, постійне падіння рекламного ринку, проходження служби в ЗСУ частиною працівників або їх виїзд тощо.
Додаткову виїзну перевірку призначено ТОВ Тальнівського телецентру «Альфа», м. Тальне Черкаської обл. Під час планової перевірки було виявлено, що структура власності медіа не відповідає вимогам частини другої статті 21 Закону України «Про медіа». Тобто компанія упродовж шести місяців із дня набрання чинності Законом не увідповіднила свою структуру власності вимогам пункту 17 Розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону. Оскільки була отримана додаткова інформація щодо предмета перевірки, яка може вплинути на результати розгляду питання про порушення законодавства та/або умов ліцензії, регулятор під час додаткової перевірки вивчить питання дотримання медіа статті 21 Закону.
Три компанії отримали дозволи на тимчасове мовлення. Усі вони мовили на зазначених частотах і раніше. Отже, упродовж наступного року мовитимуть:
- ТОВ «ТРК «Матрікс+» (позивні «NovaLine») на частоті 92,9 МГц у Сумах;
- ПП «ТРК «Ефір-Р» (позивні «Радіо накипіло») – у м. Харкові на частоті 92,2 МГц, м. Балаклії – 90,5 МГц, м. Вовчанську – 100,2 МГц і селищі Близнюках – 107,5 МГц Харківської області.
Центральна телерадіостудія Міністерства оборони України (позивні «Армія FM – військове радіо») далі мовитиме на частотах: 91,1 МГц у м. Кривому Розі і 100,6 МГц у м. Нікополі Дніпропетровської області; 99,3 МГц у м. Кропивницькому; 107,9 МГц у м. Дубровиці і 105,5 МГц у с. Стариках Рівненської області. Дозвіл на тимчасове мовлення видано компанії на строк дії розділу IX Закону України «Про медіа».
Регулятор визнав факти порушення законодавства в діяльності КП «Телестудія «Радехів» (позивні «Телестудія «Радехів») із Львівської області.
Під час планової виїзної перевірки компанії з’ясувалося, що вона не дотрималася вимог частини сьомої статті 60 Закону України «Про медіа», оскільки вчасно не подала до Національної ради заяву про внесення змін до Реєстру щодо технічних характеристик мовлення, які відбулися ще 17 червня 2022 року.
У зв’язку з тим, що минув строк давності притягнення до відповідальності, передбачений частиною першою статті 107 Закону України «Про медіа» (1 рік), Національна рада не застосувала до суб’єкта заходи реагування, однак вказала на неприпустимість порушень надалі.
Національна рада внесла до Реєстру 91 новий суб’єкт у сфері друкованих медіа. Усього зареєстровано 214 друкованих видань – 131 газету, 63 журнали, 10 наукових журналів, 3 збірники, 2 збірники наукових праць, 2 науково-технічні журнали, 1 науково-практичний журнал, 1 науковий збірник, 1 бюлетень.
Територія розповсюдження зареєстрованих журналів, збірників, бюлетеня – Україна (36 видань — 44%), а також Україна та зарубіжжя (47 видань — 56%).
Найбільшу кількість – 81 видання (72 газети, 9 журналів) – зареєстрував Лобачов А. В. із Донецька. Усі видання реєстранта поширюються і в Україні, і за її межами. Публікуються двома мовами – українською та російською.
Найбільшу кількість журналів – одночасно 6 наукових журналів вніс до Реєстру Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій з Києва. Усі журнали публікуються українською та англійською мовами і поширюються на теренах України.
Одразу по 4 видання зареєстрували Харківський національний університет Повітряних сил імені Івана Кожедуба (2 збірники наукових праць, 2 науково-технічні журнали) та Національний технічний університет «Дніпровська політехніка» (4 журнали). Видання харківського університету поширюються в Україні та зарубіжжі і публікуються українською та англійською мовами. А от журнали дніпровського університету розповсюджуються лише в Україні та виходять українською, англійською, польською, німецькою, французькою, болгарською, румунською, італійською, литовською мовами.
Серед зареєстрованих газет – 73 поширюються в Україні та у зарубіжжі, 20 – всеукраїнські, 24 – обласні, 10 – районні, 4 – міські.
Одразу по 5 газет внесли до Реєстру ТОВ «Інформаційне агентство «Айтіві» з м. Ірпеня Київської області (3 всеукраїнські, 2 обласні газети) та Чабанова Г. С. з Одеси (3 обласні, 2 всеукраїнські газети). Перший видавець публікує свої видання українською мовою, другий – українською та російською.
Керуючись абзацом другим частини другої статті 15 Закону України «Про медіа», медіарегулятор відмовив АТ «Українська залізниця» в реєстрації суб’єкта у сфері друкованих медіа, оскільки засновником цього акціонерного товариства є орган державної влади.
6 вебсайтів, 5 наукових рецензованих фахових електронних журналів, 1 портал новин, 1 локальне суспільно-політичне онлайн медіа – загалом 13 нових імен – поповнили перелік зареєстрованих онлайн-медіа.
Одразу 5 наукових журналів подав Національний університет «Києво-Могилянська академія» – «Kyiv-Mohyla Humanities Journal», «Kyiv-Mohyla Law and Politics Journal», «Мова: класичне – модерне – постмодерне», «Наукові записки НаУКМА. Економічні науки», «Наукові записки НаУКМА. Соціологія».
Про свої вебсайти заявили:
- ГО «ДІІ-Україна» – «ND Новини Донбасу»;
- Драгун А. В. – «Вісті Черкащини»;
- ТОВ «Фокус медіа» – «Фокус»;
- ТОВ «Агенція новин «Фіртка» – «Firtka агенція новин»;
- Західне регіональне відділення Академії наук вищої школи України – «Ukrainian Journal of Physical Optics»;
- Цяпенко Є. М. – «Київський регіон».
Також ТОВ «Агентство правових технологій» зареєструвало портал новин «GALKA.IF.UA агенція новин», а фізична особа – підприємець Горшкова В. М. – локальне суспільно-політичне онлайн-медіа «ШосткаNews.City».
Лінійними медіа, що здійснюють мовлення без використання радіочастотного спектра, стали ТОВ «Стрімлайн медіа» із Києва (супутниковий телеканал «МИ-УКРАЇНА+») і КП «Дрогобицьке регіональне радіомовлення «Франкова земля» із Львівської області (місцеве проводове радіо «Говорить Дрогобич. В ефірі – програма «Франкова земля»).
До раніше зареєстрованих провайдерів аудіовізуальних сервісів вирішили долучитися 7 нових, які працюватимуть:
- У Вінниці – ТОВ «Телерадіокомпанія «Бенталь» і ТОВ «Телерадіокомпанія «Кармель»;
- Київській області – ПП «Кабельне телебачення Богуслав»;
- Чернігові – ТОВ «Основа-ТВ» і ПП «Телерадіоагенство «Терра»;
- Чернівцях – ТОВ «Лангейт».
ТОВ «Телекомпанія «Регіон», м. Одеса, надаватиме свої послуги в Біляївському, Березівському, Іванівському, Одеському, Овідіопольському та Роздільнянському районах Одеської області; Куп’янському районі Харківської області та у Марганці Дніпропетровської.
Два медіа оновили свої логотипи. ТОВ «Тайм медіа солюшин» із Дніпра відмовилося від логотипа «РОЗПАКУЙ.TV» і обрало стилізоване зображення коробки, під нижньою частиною якої напис кирилицею «РОЗПАКУЙ», на коробці напис «ТБ», посередині стилізований трикутник, що означає знак «Play». А логотип харківського ТОВ «Телерадіокомпанія «Світло» тепер писатиметься українською мовою – «НОВИЙ ХРИСТИЯНСЬКИЙ».
Двом радіостанціям – «Авто радіо» (ТОВ «Радіо ТТВ», м. Київ) і «M FM» (ТОВ «Радіо «Нова Хвиля», м. Харків) медіарегулятор продовжив строк дії їхніх ліцензій. Упродовж 10 років вони працюватимуть на частотах 102,6 МГц у Кропивницькому Кіровоградської області та 91,2 МГц у Харкові відповідно.
Національна рада анулювала ліцензію на мовлення ТОВ «Телерадіокомпанія МСТ» (логотип «МСТ») із Дніпропетровської області через закінчення строку її дії. Також на прохання київського ТОВ «Мьюзік бокс Україна» (логотип «MUSIC BOX») скасовано його реєстрацію як лінійного медіа, що здійснює мовлення без використання радіочастотного спектра.