До уваги суб’єктів у сфері лінійних медіа!
27 січня вшановуємо День пам’яті жертв Голокосту

26.01.2024

Національна рада звертає увагу теле- і радіомовників на те, що 27 січня щорічно вшановується День пам’яті жертв Голокосту – згідно з постановою Верховної Ради України від 5 липня 2011 року № 3560-VI.

Голокост призвів до знищення третини євреїв у світі і значної кількості представників інших національностей. За інформацією Українського інституту національної пам’яті, під час Другої світової війни 6 мільйонів євреїв стали жертвами нацистської політики, що передбачала знищення народів і груп, яких нацисти вважали загрозою. Близько 1,5 мільйона з них були з території сучасної України.

Тоталітарний радянський режим завжди намагався дезінформувати світ і вбити в людській пам’яті жахливі спогади тих років. Бабин Яр був і залишається незагоєною раною генетичної пам’яті українського народу. У 1941 – 1943 роках це урочище в Києві стало місцем масових страт і поховань, величезною братською могилою, де, тільки за офіційними даними, від рук німецьких окупантів загинуло понад 100 тисяч осіб різних національностей – мирних жителів, військовополонених, підпільників, партизанів тощо.

Повномасштабне вторгнення російських військ у лютому 2022 року і захоплення українських територій, що спричинило загибель величезної кількості мирних жителів різних національностей, ще раз засвідчило, що неможливо запобігати повторенню геноцидів у майбутньому без рішучого засудження й покарання організаторів цих страшних злочинів.

Національна рада рекомендує суб’єктам у сфері лінійних медіа висвітлювати інформацію щодо вшанування Дня пам’яті жертв Голокосту через вбудовування інформації про цей день пам’яті до повідомлень про сьогоднішні події, а також вшанувати пам’ять страчених у Бабиному Яру хвилиною мовчання о 12:00.

Нагадуємо, що згідно з Указом Президента України від 16.03.2022 № 143 в ефірі всіх суб’єктів у сфері лінійних медіа незалежно від форми власності щоденно о 9:00 оголошується загальнонаціональна хвилина мовчання за співвітчизниками, які загинули внаслідок збройної агресії російської федерації проти України.

Зважаючи на норми частини третьої статті 44 і пункту 26 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про медіа», до розробки і затвердження Національною радою спільно з органом спільного регулювання правил мовлення у дні пам’яті Національна рада при застосуванні відповідних положень керується нормами цього Закону з урахуванням попередньої практики застосування аналогічних норм законодавства.

Тому регулятор звертає увагу суб’єктів на необхідність при відзначенні Дня пам’яті внести відповідні зміни до теле- і радіопрограм з урахуванням попередньої практики організації мовлення в дні пам’яті та скорботи. Для цього необхідно керуватися Правилами ведення мовлення на теле- і радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті (далі – Правила), затвердженими рішенням Національної ради від 23.07.2015 № 1146 (зареєстроване в Міністерстві юстиції України 11.08.2015 за № 967/27412), з урахуванням змін, затверджених рішенням Національної ради від 12.02.2021 № 95 (зареєстроване в Міністерстві юстиції України 21.04.2021 за № 541/36163).

Наголошуємо, що в разі фіксації і встановлення порушень вказаних вище Правил суб’єктами у сфері лінійних медіа регулятор матиме підстави для застосування заходів реагування, що передбачені Законом України «Про медіа». Адже рішення від 23.07.2015 № 1146 «Про затвердження Правил ведення мовлення на теле- і радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті» станом на сьогодні не є скасованим.