Національна рада звертає увагу теле- і радіомовників на необхідність при відзначенні Дня пам’яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії рф проти України, внести відповідні зміни до теле- і радіопрограм з урахуванням попередньої практики організації мовлення в дні пам’яті та скорботи.
4 червня Україна вшановує пам’ять дітей, які загинули внаслідок збройної агресії російської федерації проти України. За даними Офісу Генерального прокурора України, більше ніж 1899 дітей постраждали в Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії рф. Станом на ранок 27 травня, за офіційною інформацією ювенальних прокурорів, 548 дітей загинули та понад 1351 отримали поранення різного ступеня тяжкості. На превеликий жаль, ця болюча статистика повною мірою не відображає масштабів втрат, яких зазнали діти протягом тривалої збройної агресії, яку росія розпочала у 2014 році проти України.
Національна рада рекомендує суб’єктам у сфері лінійних медіа:
- 4 червня висвітлити інформацію щодо Дня вшанування пам’яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії російської федерації проти України, – через вбудовування інформації про цей день пам’яті до повідомлень про поточні події;
- вшанувати пам’ять дітей, які загинули внаслідок збройної агресії російської федерації проти України, хвилиною мовчання о 12:00;
- розмістити зображення палаючої свічки;
- припинити у цей день трансляцію комедійних фільмів, гумористичних передач, музичних кліпів, реклами та повідомлень, які містять аудіовізуальну інформацію гумористичного характеру.
Нагадуємо, що Указом Президента України від 16.03.2022 № 143/2022 в ефірі всіх суб’єктів у сфері лінійних медіа незалежно від форми власності передбачено щоденне о 9:00 оголошення загальнонаціональної хвилини мовчання за співвітчизниками, які загинули внаслідок збройної агресії російської федерації проти України.
Зважаючи на норми частини третьої статті 44 і пункту 26 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про медіа», до розробки і затвердження Національною радою спільно з органом спільного регулювання правил мовлення у дні пам’яті, Національна рада при застосуванні відповідних положень керується нормами цього Закону з урахуванням попередньої практики застосування аналогічних норм законодавства.
Тому регулятор звертає увагу суб’єктів на необхідність при відзначенні Дня пам’яті внести відповідні зміни до теле- і радіопрограм з урахуванням попередньої практики організації мовлення в дні пам’яті та скорботи. Для цього необхідно керуватися Правилами ведення мовлення на теле- і радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті.
Наголошуємо, що в разі фіксації і встановлення порушень вказаних вище Правил суб’єктами у сфері лінійних медіа регулятор матиме підстави для застосування заходів реагування, що передбачені Законом України «Про медіа». Адже рішення від 23.07.2015 № 1146 «Про затвердження Правил ведення мовлення на теле- і радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті» станом на сьогодні не є скасованим.