До уваги суб’єктів у сфері лінійних медіа! 14 травня – День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни

13.05.2024

Національна рада звертає увагу теле- і радіомовників на те, що 14 травня щорічно вшановується День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни.

14 травня ми віддаємо шану усім українцям, які, ризикуючи власним життям і життями своїх рідних, допомогли євреям уникнути терору німецьких нацистів під час Другої світової війни 1939-1945 років у лихоліття Голокосту – цілеспрямованого винищення єврейського населення.

Держава Ізраїль відзначила кілька тисяч українців почесним званням Праведник народів світу. Імена та фотографії Праведників народів світу нанесені на стіну пошани ізраїльського національного меморіалу Катастрофи та Героїзму «Яд Вашем» у Єрусалимі. Як нагадування про саможертовний подвиг людей, яким були небайдужі життя представників іншої національності. Як нагадування про ті звірські методи, до яких вдався у 1939-1945 роках нацистський режим, що тотожне тому варварству, яке сьогодні вчиняють окупанти рф в Україні, проводячи неприховану «денацифікацію» — тобто знищення українців.

Національна рада рекомендує суб’єктам у сфері лінійних медіа:

  • 14 травня висвітлити інформацію щодо вшанування Дня пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни, – через вбудовування інформації про цей день пам’яті до повідомлень про поточні події;
  • вшанувати пам’ять українців – рятівників євреїв хвилиною мовчання о 12:00;
  • розмістити зображення палаючої свічки;
  • припинити у цей день трансляцію комедійних фільмів, гумористичних передач, музичних кліпів, реклами та повідомлень, які містять аудіовізуальну інформацію гумористичного характеру.

Нагадуємо, що Указом Президента України від 16.03.2022 № 143/2022 в ефірі всіх суб’єктів у сфері лінійних медіа незалежно від форми власності передбачено щоденне о 9:00 оголошення загальнонаціональної хвилини мовчання за співвітчизниками, які загинули внаслідок збройної агресії російської федерації проти України.

Зважаючи на норми частини третьої статті 44 і пункту 26 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про медіа», до розробки і затвердження Національною радою спільно з органом спільного регулювання правил мовлення у дні пам’яті, Національна рада при застосуванні відповідних положень керується нормами цього Закону з урахуванням попередньої практики застосування аналогічних норм законодавства.

Тому регулятор звертає увагу суб’єктів на необхідність при відзначенні Дня пам’яті внести відповідні зміни до теле- і радіопрограм з урахуванням попередньої практики організації мовлення в дні пам’яті та скорботи. Для цього необхідно керуватися Правилами ведення мовлення на теле- і радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті.

Наголошуємо, що в разі фіксації і встановлення порушень вказаних вище Правил суб’єктами у сфері лінійних медіа регулятор матиме підстави для застосування заходів реагування, що передбачені Законом України «Про медіа». Адже рішення від 23.07.2015 № 1146 «Про затвердження Правил ведення мовлення на теле- і радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті» станом на сьогодні не є скасованим.