До компанії ВМП «Горизонт» застосовано дві санкції – штраф і попередження

06.07.2017

За результатами позапланових перевірок до ВМП «Горизонт» із м. Первомайського Харківської області (логотип «ГОРИЗОНТ-TV») рішеннями Національної ради 6 липня застосовано дві санкції – накладено штраф за ліцензіями на багатоканальне і супутникове мовлення й оголошено попередження за ліцензією на супутникове мовлення.

Штраф до ліцензіата застосовано у зв’язку з визнанням порушення ним заборони на використання телерадіоорганізації для розпалювання національної та релігійної ворожнечі, а також недотримання обов’язку щодо поширення виключно об’єктивної інформації, наявності пропаганди винятковості, зверхності або неповноцінності осіб за ознаками їх релігійних переконань, ідеології, належності до тієї чи іншої нації або раси, фізичного або майнового стану, соціального походження в аудіовізуальному творі «Олесь Бузина: жизнь вне времени», який транслювався в ефірі телеканалу 21.01.2017.

За інформацією, отриманою від Державного агентства України з питань кіно, згідно з висновком Експертної комісії з питань розповсюдження і демонстрування фільмів аудіовізуальний твір «Олесь Бузина: жизнь вне времени» заборонено для телевізійного показу на території України відповідно до Закону України «Про кінематографію». Також Держкіно повідомило Національну раду, що жодна організація не зверталася стосовно оформлення державного посвідчення на право розповсюдження і демонстрування зазначеного аудіовізуального твору.

Щодо трансляції в ефірі фільму свій висновок надала і Незалежна медійна рада, яка висловилася про те, що його показом порушено заборону на використання телерадіоорганізації для розпалювання національної та релігійної ворожнечі, а також не дотримано обов’язок щодо поширення виключно об’єктивної інформації.

Регулятор також взяв до відома наявність порушення частини п’ятої статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», відповідно до якої дані про кожну індивідуальну програму чи передачу мають містити ім’я автора чи авторів, назву і адресу виробника програми. Натомість трансляція аудіовізуального твору «Олесь Бузина: жизнь вне времени» відбулася без зазначення в титрах автора.

Оскільки пропаганда винятковості, зверхності або неповноцінності осіб за ознаками їх релігійних переконань, ідеології, належності до тієї чи іншої нації або раси, фізичного або майнового стану, соціального походження, розпалювання національної та релігійної ворожнечі є підставою для застосування санкції «стягнення штрафу» згідно з частиною восьмою статті 72 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», Національна рада наклала на ВМП «Горизонт» штраф у розмірі 25% суми ліцензійного збору, що становить 84 621 гривень.

Крім того, Національна рада розглянула матеріали позапланової перевірки компанії за ліцензією на супутникове мовлення у зв’язку з трансляцією «ГОРИЗОНТ-TV» документального фільму «Наркотики. Секрети маніпуляції» («Наркотики. Секреты манипуляции») виробництва російської ГО «Общее дело» 2013 року.

Регулятор визнав порушення ВМП «Горизонт» абзацу дев’ятого частини другої статті 6, частини сьомої статті 27, частини восьмої статті 28 Закону України
«Про телебачення і радіомовлення» та частини першої статті 15-1
Закону України «Про кінематографію», оскільки не допускається використання телерадіоорганізацій для трансляції телепередач, виготовлених після 1 серпня 1991 року, що містять популяризацію або пропаганду органів держави-агресора та їхніх окремих дій, що виправдовують чи визнають правомірною окупацію території України, а також забороняється розповсюдження і демонстрування фільмів, що містять популяризацію або пропаганду органів держави-агресора та їхніх окремих дій, що створюють позитивний образ працівників держави-агресора, працівників радянських органів державної безпеки тощо.

Мовникові оголошено попередження, його зобов’язано протягом місяця увідповіднити свою діяльність вимогам чинного законодавства.