До 2021 року регулятор буде активно залучений у заходах нового Плану дій Ради Європи в Україні

10.09.2018

7 вересня перший заступник голови Національної ради Ольга Герасим’юк взяла участь у засіданні керівної групи Проекту Ради Європи «Зміцнення свободи медіа, доступу до інформації та посилення системи суспільного мовлення в Україні», яке було зібране для обговорення і затвердження робочого плану проекту, що втілюватиметься в межах Плану дій Ради Європи в Україні на 2018 – 2021 роки.

За підтримки Ради Європи в українській медійній сфері вже досягнуто суттєвого прогресу, наголосив у вступному слові голова Офісу Ради Європи в Україні Мортен Енберг. Завдяки благодійним внескам донорів з-понад 14 країн ми запускаємо нову програму співробітництва, яка дозволить у непростий для України виборчий період завершити вже розпочаті важливі реформи, зокрема, щодо приведення українського законодавства у відповідність до європейських стандартів.

Під час презентації нового Плану дій Офіс Ради Європи запропонував українським партнерам упродовж 2018 – 2021 років провадити роботу в тих самих трьох ключових напрямах, однак уже з урахуванням виборчої тематики. Так, у найближчі три роки пріоритетними завданнями роботи Проекту будуть:

  1. Гарантування незалежності суспільного мовника на законодавчому рівні й підвищення його спроможності надавати збалансоване і об’єктивне висвітлення подій.
  2. Зміцнення регуляторних і саморегуляторних механізмів для забезпечення збалансованого і об’єктивного висвітлення виборів.
  3. Покращення безпеки журналістів, зокрема в передвиборний період, внаслідок підвищення захисту на рівні законодавства, практичних дій, а також ефективної боротьби з безкарністю нападників на журналістів.

Для національних партнерів Проекту заплановано проведення цілої низки заходів, що включатимуть  різноманітні конференції, семінари тощо. Зокрема, багато з них будуть присвячені вирішенню гострої нині проблеми з недофінансування Національної суспільної телерадіокомпанії України. Також Офіс Ради Європи повідомив, що із січня 2019 року розпочнеться тримісячний медіа-моніторинг загальнонаціональних телеканалів і ключових інтернет ресурсів. Як було зауважено, окрім того, що відповідний моніторинг має показати наскільки об’єктивно національні медіа висвітлюють виборчий процес, також він продемонструє органам державної влади приклад ефективної взаємодії, який у майбутньому допоможе їм самостійно налагоджувати ефективну співпрацю під час виборів.

Після презентації нового документа співробітництва до його обговорення долучилися зі своїми пропозиціями головні партнери Проекту  – представники органів державної влади, правоохоронних органів та фахівці медіа-організацій. Бачення Національної ради щодо подальшої співпраці з Офісом Ради Європи в межах Проекту представила Ольга Герасим’юк.

«Сьогодні Рада Європи стала для Національної ради одним з найближчих і найефективніших партнерів, – наголосила у своєму виступі Ольга Герасим’юк – І ми надзвичайно вдячні всім донорам Проекту, які продовжують підтримувати Україну в боротьбі за права людини та надають вагому підтримку в просуванні нашої держави до високих демократичних стандартів».

На її думку, в цьому діалозі з’являється дуже багато правил, які однозначно поліпшують український медіа-ландшафт. Тому участь національного регулятора у всіх запропонованих компонентах охоче підтримується регуляторним органом, наголосила вона. Особливо це стосується пункту щодо  партнерства з громадянським суспільством та експертним середовищем. Для прикладу ефективної реалізації цього принципу в діяльності Національної ради Ольга Герасим’юк розказала про роботу над розробкою правил саморегулювання – ще одне завдання Проекту, яке успішно втілюється регулятором.   

«Ми як регулятор 4 роки працюємо у сфері саморегуляції з ринком, а саме мова йде про діяльність робочої групи з питань захисту дітей в медіа», – сказала Ольга Герасим’юк. Водночас вона зауважила, що попри те, що ця модель взаємодії спершу складалася непросто, сьогодні вона вже має успішні результати. Зокрема, за ці роки вдалося напрацювати два саморегулівні акти, які об’єднали ринок у певних баченнях. Також вона поділилася сподіваннями щодо узгодження в найближчий час третього акту саморегуляції про висвітлення засобами масової інформації теми участі дітей у збройних конфліктах.  

Ольга Герасим’юк відзначила велику підтримку Ради Європи робочої групи з моніторингу висвітлення виборів у національному інформаційному електронному просторі, яка працює в Національній раді під час виборів, та закликала громадський сектор долучатися до неї. Також вона подякувала за ефективну методику здійснення медіа-моніторингу, яку для регулятора розробив і представив Расто Кужель. «Ми її вже випробували на минулих виборах і вона показала, що ця співпраця дуже важлива. Тож Національна рада чекає наступних зустрічей з паном Расто Кужелем», – зауважила вона.

Крім того, перший заступник голови Національної ради висловила підтримку новим компонентам Плану дій стосовно відбору фахівців медіа-моніторингу та їх підготовки, а також розробки і презентації експертного звіту. Водночас вона звернулася із проханням відновити сприяння Ради Європи у проведені семінарів для регіональних представників Національної ради та включити ці тренінги до переліку запланованих заходів. 

У підсумку Ольга Герасим’юк зауважила, що Національна рада чекала підписання нового меморандуму щодо продовження співпраці, й запевнила, що регулятор і надалі активно долучатиметься до роботи у всіх компонентах Проекту.