15 січня під час пресконференції було презентовано звіт Комісії з питань забезпечення стабільного функціонування системи національного телебачення і радіомовлення при МІП про виконану упродовж 2015 – 2019 років роботу. У заході взяли участь заступник голови Національної ради Уляна Фещук, член Національної ради Сергій Костинський, а також представники УДЦР, Концерну РРТ і деяких телерадіоорганізацій, які працюють на територіях з особливим режимом мовлення.
За останні 4 роки для потреб відновлення українського мовлення в Луганській, Донецькій областях і на півдні Херсонської області було видано понад 200 частотних присвоєнь. Вони задіяні як для FM-радіомовлення, так і аналогового й цифрового телевізійного мовлення. Завдяки спільній роботі державних органів та інституцій з’явилося чимало нових мовників і значно розширено географію охоплення населення українськими програмами і передачами.
Член Національної ради Сергій Костинський навів дані про наявні і видані частоти на сході й півдні країни.
РОЗВИТОК ТЕЛЕРАДІОМОВЛЕННЯ В ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ: 2015 – 2019
FM-радіомовлення
Станом на кінець 2019 року в Донецькій області мають право мовлення 33 FM-радіостанції, які отримали від Національної ради 96 FM-частот у 15 населених пунктах.
За 4 роки мовникам були надані 65 FM-частот:
- 55 FM-частот додатково видано на підставі дозволів на тимчасове мовлення;
- 10 FM-частот додатково видано на підставі конкурсів.
В області розпочали мовлення 19 нових радіостанцій.
10 населених пунктів отримали нові радіопередавачі: Авдіївка, Волноваха, Гнутове, Гірник, Дружківка, Мар’їнка, Сартана, Світлодарськ, Торецьк, Новотроїцьке.
Найбільші мережі в Донецькій області мають «Армія FM» – 9 FM-частот, а також радіостанції Суспільного мовлення сукупно здійснюють мовлення на 16 FM-частотах. Це «UA:Українське радіо» і «Голос Донбасу», що мають в області по 5 FM-частот, «UA:Радіо Промінь» – 4 FM-частоти, «UA:Радіо Культура» – 2 FM-частоти.
Аналогове телебачення
28 телеканалів здійснюють мовлення на 72 аналогових частотах у 13 населених пунктах Донецької області.
За 4 роки ці показники збільшилися на 15 аналогових частот, додалися 8 телеканалів і 2 населені пункти, де встановлені додаткові телевізійні передавачі: Волноваха, Гірник.
Найбільшу кількість аналогових частот в області мають «UA:ПЕРШИЙ» – 8 частот, «ТЕТ» – 7 частот, телеканали «Україна» й «Інтер» – по 6 частот.
Цифрове телебачення
37 телеканалів отримали право мовити на 26 цифрових частотах у 7 населених пунктах Донецької області. Частина з них почне мовлення на нових передавачах, які Україна отримала від США.
За 4 роки ці показники збільшились на 6 нових локальних мультиплексів, додались 11 телеканалів та 2 населених пункти, де встановлені додаткові передавачі.
Кабельні телевізійні мережі
У Донецькій області працюють 68 провайдерів та 81 кабельна телевізійна мережа.
Порівняно із 2014 роком в області збільшилась кількість нових кабельних телемереж – на 8 та нових провайдерів програмної послуги – на 6.
РОЗВИТОК ТЕЛЕРАДІОМОВЛЕННЯ В ЛУГАНСЬКІЙ ОБЛАСТІ: 2015 – 2019
FM-радіомовлення
Станом на кінець 2019 року в Луганській області здійснюють мовлення 23 FM-радіостанції, які мають 74 FM-частоти для мовлення у 17 населених пунктах.
За 4 роки мовникам було надано 58 FM-частот. З’явилося 17 нових радіостанцій у 10 нових населених пунктах.
Нові передавачі були додатково встановлені в таких містах і селищах: Бахмутівка, Попасна, Сватове, Новотошківське, Городище, Комишуваха, Станиця Луганська, Троїцьке, Широкий, Щастя.
Найбільші мережі в області мають:
- «Армія FM» – 8 FM-частот,
- радіостанції Суспільного мовлення, що сукупно мовлять на 31 FM-частоті. Це «UA:Українське радіо» і «Пульс FM» – по 11 частот, «UA:Радіо Промінь» – 5 частот, «UA:Радіо Культура» – 3 частоти, «Голос Донбасу» – 1 частота.
Аналогове телебачення
15 телеканалів здійснюють мовлення на 77 аналогових частотах у 21 населеному пункті Луганської області.
За 4 роки ці показники збільшились на 13 аналогових частот, додались 5 телеканалів і 3 населені пункти: Бахмутівка, Широкий, Комушуваха.
Найбільшу кількість аналогових частот мають:
- «UA:ПЕРШИЙ» – 16 частот,
- «1+1» – 15 частот,
- «UA:ДОНБАС» – 14 частот.
Цифрове телебачення
32 телеканали отримали право мовити на 27 цифрових частотах у 9 населених пунктах Луганської області.
За 4 роки з’явилося 6 нових локальних мультиплексів, було встановлено 1 додатковий передавач в МХ-1, додалися 11 телеканалів, та у 2 населених пунктах встановлені нові передавачі.
Кабельні телевізійні мережі
В Луганській області наразі діють 15 провайдерів і є наявними 19 кабельних телевізійних мереж.
Порівняно з 2014 роком в області з’явились 2 кабельні телемережі у 2 населених пунктах і ще 1 районі Луганської області, де не було представлено кабельних мереж – у Новодружеську, Привіллі і Попаснянському районі.
РОЗВИТОК ТЕЛЕРАДІОМОВЛЕННЯ НА ПІВДНІ ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ: 2015 – 2019
FM-радіомовлення
Станом на кінець 2019 року на півдні Херсонської області мають право мовити 17 FM-радіостанцій, які отримали від Національної ради 31 FM-частоту у 7 населених пунктах.
За 4 роки мовникам були надані 28 FM-частот:
- 16 FM-частот – на підставі дозволів на тимчасове мовлення;
- 12 FM-частот – на підставі конкурсів.
В області розпочали мовлення 14 нових радіостанцій. 6 населених пунктів отримали нові передавачі: Лазурне, Новотроїцьке, Рикове, Скадовськ, Чаплинка, Чонгар.
Найбільшу мережу має радіостанція «Meydan FM» – 5 FM-частот, яка є кримською радіостанцією, що відновила мовлення після окупації Криму.
Радіостанції Суспільного мовлення здійснюють мовлення на 7 FM-частотах. Це – «UA:Українське радіо» – 4 частоти, «UA:Радіо Промінь» – 2 FM-частоти, «UA:Радіо Культура» – 1 FM-частота.
Аналогове телебачення
12 телеканалів здійснюють мовлення на 30 аналогових частотах у 7 населених пунктах півдня Херсонської області.
За 4 роки ці показники збільшились на 7 аналогових частот, додались 6 телеканалів та 1 населений пункт: Чонгар, де побудована нова вежа.
Найбільшу кількість аналогових частот мають «UA:ПЕРШИЙ» – 6 частот, «1+1» – 5 частот, телеканали «UA: ХЕРСОН» і «Інтер» – по 4 частоти.
Цифрове телебачення
36 телеканалів отримали право мовлення на 17 цифрових частотах у 5 населених пунктах Херсонської області.
За 4 роки ці показники збільшились на 5 нових локальних мультиплексів, додалися 9 телеканалів та у 2 населених пунктах встановлені нові передавачі.
Кабельні телевізійні мережі
Станом на кінець 2019 року в 6 районах Херсонської області, які межують з тимчасово окупованим Кримом, працюють 5 провайдерів. Вони мають кабельні мережі у Генічеську, Скадовську, Голий Пристані, Каланчаку та на території області.
Найбільшу кількість частот серед телевізійних мовників на територіях з особливим режимом мовлення мають програми Національної суспільної телерадіокомпанії України. Член правління ПАТ «НСТУ» Микола Чернотицький під час пресконференції зауважив: «Ми активно включилися в процес щодо відбудови українського мовлення на окупованих територіях… Ми завжди одні з перших, хто зголошується на запуск, і входимо найбільшим пакетом. На жаль, виходячи з наявних ресурсів, які має компанія, ми завжди обмежені, проте мовлення на цих територіях для нас є пріоритетним. І навіть в умовах дефіциту ми завжди враховували у своїй діяльності, щоби мовлення там залишилося».
У планах суспільного мовника і надалі працювати, виконуючи взяті на себе зобов’язання. Наразі мовлення НСТУ представлено такими програмами «UA:Перший», «UA:Культура», «Українське радіо», «Радіо «Промінь», «Радіо «Культура» та місцевими мовниками «UA:Донбас» та «UA:Херсон» і локальними станціями у Луганській і Донецькій областях відповідно «Голос Донбасу» та «Пульс FM».
Найефективнішу радіомережу вздовж лінії розмежування в Донецькій і Луганській областях і на межі з Кримом має «Армія FM», повідомив член Національної ради Сергій Костинський. Сьогодні цю радіостанцію, яка забезпечує населення військово-патріотичним контентом, можна слухати і в низці обласних центрів України.
«Станом на сьогодні ми маємо більше 30 міст, де «Армія FM» мовить. Безперечно, що першопочатково нашим завданням було мовлення на сході для того, щоб підтримувати нашу армію, яка боронить Україну. Якщо наші солдати захищають нашу Україну фізично, то «Армія ФМ» взяла на себе таке амбітне завдання – захищати інформаційний фронт», – сказала начальниця управління комунікації та преси Міністерства оборони України Яна Холодна. – «Ми ніколи не намагалися конкурувати з іншими медіапроектами, тому що в кожного є своє певне завдання. І ми завжди казали: чим більше буде мовників на сході, чим більше українських мовників буде мовити на Крим, звісно, для України це буде набагато краще».
Яна Холодна висловила впевненість, що команда, яка працює на «Армії FM», працює на майбутнє, і вся пророблена робота незабаром дасть великий позитивний результат.
У заході також брали участь директор з питань радіочастотних присвоєнь УДЦР Євген Мирзаков, в.о. генерального директора Концерну РРТ Сергій Мікрюков, головний редактор ГО «Радіо Кримських Громад» Олександр Янковський.
Завантажити звіт Комісії можна за посиланням.