Дайджест, підготовлений «Мережею етичної журналістики», від 20 липня 2018 року

20.06.2018

«Мережа етичної журналістики» (The Ethical Journalism Network, EJN) підготувала щотижневий дайджест про події у сфері журналістики. З повним текстом дайджесту можна ознайомитися за посиланням.

Кіпр: Журналістика в тенетах заголовків «мертвого сезону»

Блог, Автор Айдан Уайт

Літні місяці – це те, що журналісти називають «мертвим сезоном» (англійською  the silly season, букв. «безґлуздий сезон»). Це час затишшя, коли нічого не відбувається. Але на Кіпрі, у розпал мертвого сезону, сама журналістика потрапила у заголовки.

Було штучно створено галас довкола зусиль журналістів сприяти дискусії по обидва боки острова щодо слів та фраз, які журналісти використовують у своїй діяльності.

Брошура «Слова, що мають значення: Глосарій для журналістів Кіпру» має на меті заохотити обережне та чутливе викладення інформації у журналістських матеріалах. Вона висвітлює певні слова та фрази, які дехто вважає негативними або упередженими, і є частиною більш широкого діалогу за участю профспілок, органів регулювання преси та молодих журналістів.

Автори (до яких належу і я, і відповідаю за редагування англійської версії) є добре обізнаними щодо болісних реалій Кіпру. Вони вказують, що глосарій – це не спроба нав’язати цензуру, це не перелік заборонених слів, це не спроба зазіхання на свободу чи залякування журналістів чи редакторів, і навіть не вправляння в благочестивій політичній коректності.

Простіше кажучи, це скромна спроба допомогти журналістам та засобам масової інформації більш ефективно виконувати свою роботу та розпочати дискусію в редакціях про сприйняття упередженості в роботі журналістики.

Глосарій виділяє лише 56 слів і фраз. Але ще до того, як він був опублікований 10 липня, він був розкритикований багатьма журналістами кіпріотами-греками та деякими політичними лідерами, які стверджували, що це було спробою обмежити свободу слова та нав’язати лексику, яка є оманливою, щодо висвітлення історичних фактів.

ПРОЧИТАТИ ДОПИС ПОВНІСТЮ

«Politis» вже опублікував брошуру грецькою мовою.

«Sunday Mail» (недільне видання «Cyprus Mail») опублікує статтю в неділю.

Турецький переклад, буде опублікований в пресі кіпріотів-турків протягом найближчих кількох днів.

Глосарій є центральним елементом проекту «Діалог на Кіпрі», який протягом останніх двох років сприяє співпраці попри політичні розбіжності, що протягом декількох десятиліть відокремили турецьких кіпріотів від їх грекомовних співвітчизників. Це запрошення власникам засобів масової інформації, редакторам та працюючим журналістам до обговорення того, як вони подають свої сюжети та наративи та мови, якою вони користуються.

Додаткова інформація

Завантажте глосарій англійською, грецькою та турецькою мовами

Дізнайтеся більше про проект ОБСЄ «Діалог на Кіпрі»

Прочитайте вступ Айдана Уайта до глосарія

Прочитайте прес-реліз EJN про публікацію глосарію

ОСТАННІ НОВИНИ У НАШОМУ БЛОЗІ

Етика: унікальна пропозиція ЗМІ:

Член правління EJN К’єрсті Локен Ставрум, генеральний директор «Tinio Trust», пише в новій брошурі «Боротьба з феками – нордичний шлях», опублікованій Радою міністрів Північних країн, що журналістська етика повинна бути нашою унікальною торговельною пропозицією (USP).

Криза біженців: негайні та тривалі наслідки потужних зображень:

Нещодавні зображення та кадри дітей-мігрантів, розміщених у дротяних клітках біля південного кордону Сполучених Штатів, викликали світове обурення. Але, окрім впливу на політику у короткостроковій перспективі, чи справді конфліктні образи створюють зміни у громадській свідомості та готовності діяти стосовно проблем біженців?

Туреччина: вибори в умовах засилля фейкових новин:

Чергові вибори в Туреччині відбулися 25 червня на тлі потрясінь, конфліктів і криз, і в умовах тривалого придушення свободи вираження поглядів та громадянських свобод, пише Беатріс Уайт в «Green European Journal».

БІЛЬШЕ З БЛОГУ ЩОДО ЕТИКИ

ІНШІ РУБРИКИ ДАЙДЖЕСТУ:

ОСТАННІ НОВИНИ

РОЗМАЇТТЯ У РЕДАКЦІЯХ

РОБОТА З ДЖЕРЕЛАМИ /ВКАЗІВКАМИ

ІСЛАМОФОБІЯ І МІГРАЦІЯ

ПЛАТФОРМИ І СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ

ШТУЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ

ГЛОБАЛЬНІ НОВИНИ З ЕТИКИ

Довідково: «Мережа етичної журналістики» (The Ethical Journalism Network, EJN) – це коаліція більш ніж 60 груп журналістів, редакторів, власників преси та груп підтримки медіа з усього світу, що продовжує розширюватись. EJN зареєстрована як доброчинна організація у Великій Британії, що діє під керівництвом Правління та міжнародної мережі радників.

Мета EJN – сприяння розвитку професії журналістики та сприяння усвідомленню громадської вартісності високих етичних стандартів у роботі ЗМІ шляхом освіти, навчання та публікації корисних досліджень

Мережа публікує щотижневий дайджест про події у сфері журналістики.