Дайджест дезінформації пропагандистських ЗМІ за період із 2 по 8 вересня 2016 року

13.09.2016

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий дайджест дезінформації, поширеної прокремлівськими ЗМІ і незалежними російськими медіа. В матеріалі також представлено основні тенденції в російських соцмережах.

Завантажити дайджест дезінформації можна за посиланням.

«Розгром надбання нації»


Як повідомлялося в “Дайджесті дезінформації”, простір для висловлювання незалежної думки в Росії все більше звужується напередодні виборів 18 вересня. Після інформаційної атаки на НКО “Голос”, що здійснює спостереження за виборами, у понеділок, 5 вересня, черга дійшла до провідної російської організації, яка проводить опитування громадської думки: “Левада-центр” було визнано “іноземним агентом”. Цей крок не лише ставить на міжнародно визнаній організації тавро зрадника, а й фактично унеможливлює її діяльність через непомірну паперову роботу, що вимагається відповідно до закону. Директор “Левада-центру” Лев Гудков сказав кореспондентові газети “КоммерсантЪ“, що центр був вимушений призупинити роботу. І ЄС, і США відреагували на цей крок відповідними заявами.

У вівторок, 6 вересня, стало відомо про позапланову перевірку в товаристві “Меморіал”, провідній російській правозахисній НКО. Як зазначається в заяві “Меморіалу”, перевірка проводиться з метою “виявлення наявності (відсутності) ознак діяльності Організації як некомерційної організації, що виконує функції іноземного агента”. Сергій Пархоменко, російський політичний оглядач, на своїй сторінці у “Фейсбуці” написав про перевірку, що проводиться, назвавши свій пост “Тридцять одна тисяча двісті п’ятдесят листків паперу” (саме такий обсяг документів було надано “Меморіалом” на запит влади.

Оглядач Кирил Рогов на своїй сторінці у “Фейсбуці” написав: “Враховуючи визнання днями іноземним агентом «Левада-центру», результат перевірки “Меморіалу”, мабуть, відомий наперед. Отже, в Росії почалася нова хвиля наступу на незалежні організації і громадянське суспільство. […] І «Левада-центр», і «Меморіал» – це російські громадські інституції, відомі у світі.

Чи є хоч якісь сили в Росії, здатні піднести голос, зібратися, скоординуватися, виступити проти цього хрестового походу, проти того, що, безумовно, є національним надбанням Росії – справжньої Росії, а не крадено-нафтової? Навіть у радянські похмурі та сірі часи діячі культури, учені, люди з ім’ям час від часу висловлювалися проти розгрому того, що було надбанням нації».

Гра в імітацію

Впливова італійська щоденна газета “La Stampa” минулого тижня повідомила, що вперше відомі італійські ЗМІ були використані інтернет-піратами для поширення прокремлівської дезінформації. Пост у соцмережі з логотипом газети “La Stampa”, який швидко та широко поширився, повідомив, що 10 тисяч рятувальників і значний гуманітарний вантаж були підготовлені для відправлення Президентом Росії Путіним як перша допомога постраждалому від землетрусу населенню Італії. Другий пост (цього разу вийшов під фальшивим логотипом газети “La Repubblica”), повідомив про мігрантів-волонтерів, які беруть участь у рятувальних роботах у районах землетрусу; при цьому використовувалася фотографія, зроблена після землетрусу на Гаїті.

У травні цього року з’явилася стаття під “шапкою” шведської газети Dagens Nyheter. Скриншот цієї статті кілька днів “гуляв” російськомовними і англомовними сайтами. Хоча верстка і виглядала як справжня, автори погано володіли шведською мовою. У статті стверджувалося, що колишній прем’єр-міністр Швеції Карл Більдт та інші шведські політики мають намір створити нову міжнародну організацію “Фонд за об’єднану Європу”, щоб перешкодити пересічним європейцям впливати на політику Європейського Союзу. І пан Більдт, і газета Dagens Nyheter офіційно спростували цю публікацію.

“Загроза для ЄС і НАТО”

Російська кампанія з дезінформації була докладно описана в доповіді ще однієї європейської спецслужби. Минулого тижня чеська Служба безпеки та інформації (Bezpečnostní informační služba, BIS), яка опікується боротьбою із шпигунством, оприлюднила свою річну доповідь і назвала російські спецслужби, разом із китайськими, найбільш активними.

“У 2015 році активність Росії була зосереджена на інформаційній війні у зв’язку з конфліктами в Україні та Сирії і на політичному, науковому, технічному і економічному шпигунстві,” – йдеться у доповіді.

BIS також описує різні інструменти, використовувані російськими спецслужбами, у тому числі такі, як інфільтрація ЗМІ, інформаційне і дезінформаційне перенасичення, створення напруженості між різними соціальними і політичними групами. “Згадані вище дії становлять загрозу для Чехії, ЄС і НАТО не лише у зв’язку з українським і сирійським конфліктами.

Інфраструктура, створена для досягнення цих цілей, не зникне після вирішення цих двох конфліктів. У будь-який момент вона може бути використана для дестабілізації суспільства або політичного клімату в Чехії чи маніпуляції ними, якщо Росія цього захоче”.

Тільки цього року координована російською владою діяльність щодо поширення дезінформації вивчалася, наприклад, Палатою громад Великої Британії (нижня палата Парламенту), поліцією безпеки Естонії (KAPO), департаментом державної безпеки Литви (VSD), службою державної безпеки Швеції (SÄPO), а також Центром передового досвіду НАТО в сфері стратегічних комунікацій у Ризі.

Ядерна зброя – це повна маячня

На початку вересня відбулася рідкісна подія: Президент Володимир Путін дав інтерв’ю агенції Bloomberg. Серед іншого він говорив про (не) можливість використання Росією ядерної зброї. “Послухайте, думаю, що всі розсудливі люди, які реально політикою займаються, розуміють, що посилання на загрози з боку Росії відносно, скажімо, Прибалтики – це повна маячня. Ми що, збираємося воювати з НАТО, чи що? У країнах НАТО скільки осіб проживає – близько 600 мільйонів, так? А в Росії – 146 мільйонів. Так, ми – найбільша ядерна держава. Але Ви що, реально припускаєте, що ми збираємося завоювати Прибалтику, використовуючи ядерну зброю, чи що? Що за маячня?”

На цю цитату швидко звернули увагу і порівняли з іншою заявою Президента Росії, зробленою у березні минулого року. Тоді Путін сказав, що був готовий застосувати ядерну зброю, якби хтось спробував заперечити військовими засобами нелегальну анексію Криму Росією у 2014 році.

У матеріалі CNN, присвяченому інтерв’ю з Президентом Путіним у березні 2015 року, зазначається: “Коли його запитали, чи були ядерні сили Росії приведені в стан бойової готовності, Путін відповів: “Ми готові були це зробити. Я розмовляв з колегами і говорив їм прямо, що це (Крим) наша історична територія, там проживають російські люди, вони опинилися в небезпеці, і ми не можемо їх залишити”.

Після публікації інтерв’ю агенції Bloomberg литовський учений і аналітик дезінформації Неріус Малюкевічус на своїй сторінці у Фейсбуці опублікував матеріал про російський метод під назвою “рефлексивний контроль”, що призначений для “втручання в процес ухвалення рішень командуванням супротивника” (див. Timothy Thomas).

НЛО над Лондоном

Інформаційна агенція Sputnik, що належить російській державі, “говорить про те, про що мовчать інші”, і представляє російську точку зору аудиторії поза Росією. Одна з нещодавніх публікацій агенції, яка має найбільшу популярність, містить відео з Лондона, на якому нібито видно “передовий корабель прибульців, що завис над Лондоном з метою підготовки можливого вторгнення інопланетян”. Можете пересвідчитися самі.