Як Національна рада буде регулювати увесь простір медіа, які зареєструються. Про інститут співрегулювання. Про роботу онлайн-медіа – розповів член Національної ради Олександр Бурмагін 25 серпня на панельній дискусії «Медійні стратегії в час війни: що чекати від парламенту, регулятора та індустрії» у рамках конференції #Воєнні медіавиклики2023.
Під час виступу Олександр Бурмагін зазначив, що розробка та ухвалення Закону «Про медіа» є дуже важливим кроком. Під час розробки цей законопроєкт наражався на хвилі атак з боку осіб, зацікавлених у тому, щоб усе залишилося, як є. Над законопроєктом працювали 7-8 юристів, це був важкий процес.
«Зараз є розуміння того, що такий важкий процес розробки цього Закону і його прийняття – дуже важливий крок. Але я зараз розумію, що це лише половина шляху, якщо не менше. Тому що імплементація цього Закону, яка триває з 31 березня, – це ще величезна кількість викликів, необхідність кропіткої роботи. Уявіть, у нас було законодавство 20-25-річної давнини. Усе це демонтували і поставили нові підходи, нові механізми, нову європейську термінологію, нові інститути, такі як співрегулювання, що має запуститися».
Олександр Бурмагін наголосив на тому, що міжнародні експерти звертають увагу на інститут співрегулювання, створення якого прописано в Законі «Про медіа». Вони говорять про те, що це приклад для Європи і багатьох країн. Тобто з нашого Закону багато інших країн зараз вивчають, що можна запозичити і використати у себе.
Імплементація закону наразі триває. Національна рада стала єдиним регулятором для всіх типів і видів медіа. Такий підхід є дуже поширеним у багатьох країнах.
«У нас з’явилися абсолютно нові онлайн-медіа. На сьогодні зареєстровано близько 40 онлайн-медіа. Реєстрація онлайн-медіа є добровільною. Зареєструвалися один телеграм-канал, декілька ютуб-каналів. Тобто з платформ приходять медіа і реєструються. Важко, але ми рухаємося», – зазначив член регулятора. – «Національна рада з січня готувалася, планувала свою діяльність. Змінила свою структуру. Друкована преса приходить десятками, вони по суті перереєстровуються. На кожному засіданні ми їх розглядаємо, вони заходять у новий Реєстр. Тобто усі ці процеси зараз запущено паралельно, вони тривають».
Також Олександр Бурмагін звернув увагу на те, що регулювання онлайн-медіа є мінімальним. Завдяки ухваленню Закону «Про медіа» з’явилася можливість регулювання цифрового виміру. На онлайн-медіа поширюються контенті обмеження – так само, як і на телебачення, як і на пресу. Національна рада буде реагувати у випадку використання мови ворожнечі, якщо буде небезпечний контент з точки зору інформаційної агресії.
Член медіарегулятора розповів, що одним із напрямків роботи Національної ради є боротьба з інформаційною агресією. Дуже багато зроблено щодо зачищення російських каналів-супутників. Зараз ведеться робота у прифронтових регіонах. Члени Національної ради були з робочими поїздками в Сумах та Харкові. Наразі планується поїздка в Миколаїв.
Панельна дискусія охопила широкий спектр питань, пов’язаних із впровадженням Закону «Про медіа», роботою онлайн-медіа, моніторингом медіаландшафту, боротьбою з інформаційною агресією тощо.
У панельній дискусії також взяли участь:
Микита Потураєв – голова комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики;
Євгенія Кравчук – голова підкомітету з питань інформаційної політики;
Олександр Богуцький – CEO Starlight Media.