Члени регулятора відвідали Миколаївщину, щоб обговорити стан медіапростору області

08.09.2023

Відновлення і стабільність вітчизняного мовлення, розповсюдження друкованих медіа, протидію ворожій пропаганді та інші актуальні питання медіасфери Миколаївщини обговорили члени регулятора із представниками місцевих органів і структур під час робочої поїздки до Миколаєва 7 вересня.

Голова Національної ради Ольга Герасим’юк і члени регулятора Олександр Бурмагін та Максим Онопрієнко взяли участь у нараді з першим заступником начальника Миколаївської ОВА Георгієм Решетіловим, очільником Миколаївської облради Антоном Табунщиком, представниками миколаївських філій Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення, Держспецзв’язку, управління СБУ, Національної поліції, АТ «Укрпошта», «Миколаївобленерго» тощо.

Миколаївщина з перших днів повномасштабного вторгнення армії рф в Україну зазнала значних ударів по всій інфраструктурі, у тому числі й медійній. Південно-східна чверть області 8 місяців була зоною бойових дій і перебувала під окупацією ворога. Кінбурнська коса, звідки ведуться обстріли узбережжя та Очакова, перебуває і зараз. Ворог продовжує завдавати ударів по Миколаєву та області. Тож на нараді обговорили стан медіапростору Миколаївщини, як зберегти місцеве мовлення, проблеми, що виникають у працівників медіа, і як їх підтримати, як ефективніше протидіяти ворожій пропаганді в умовах війни.

Ольга Герасим’юк розповіла, що Національна рада тісно співпрацює з Кабінетом міністрів, Президентом, Службою безпеки, Міністерством оборони, Національною поліцією, УДЦР тощо. Вона акцентувала, що прифронтові і прикордонні області України мають пріоритетну увагу регулятора під час війни. На думку голови Національної ради, регулятор отримав важливий функціонал для захисту національного простору, але тепер вважає необхідним опікуватися відновленням також і нових реєстрантів. «Зараз маємо новий закон – Закон України «Про медіа», і він суттєво змінює відносини Національної ради з медіаспільнотою», – зауважила вона.

Наразі медіарегулятор уже проводить ліцензування, реєстрацію та інші дії відповідно до нового законодавства. А ще нещодавно Національна рада знову отримала можливість проводити перевірки, тож цей процес запущено. Також Ольга Герасим’юк особливо відзначила той факт, що медійна Миколаївщина не мала і не має випадків колаборації з ворогом.

Георгій Решетілов змалював як загальний стан, так і проблематику медіапростору області, зокрема відновлення і розміщення мереж провайдерів аудіовізуальних сервісів. Звернув увагу на слабкість або й відсутність телесигналу у багатьох громадах Миколаївщини. Шлях до вирішення цієї проблеми бачиться у збільшенні потужності окремих передавачів або й у будівництві нової вежі в прикордонному районі. Головне – морально не відмовлятися від складних, але необхідних проєктів.

Під час жвавої дискусії представники АТ «Миколаївобленерго», АТ «Укрпошта» розповіли про підхід своїх підприємств до співпраці з медійниками, було окреслено шляхи вирішення низки господарчих проблем у відносинах з провайдерами, друкованими медіа тощо.

Очільник Миколаївської обласної ради Антон Табунщик відзначив, що громада завжди піде назустріч ініціативам з розширення вітчизняного мовлення. Протягом зустрічі відзначалося, що саме завдяки зусиллям місцевого самоврядування у багатьох громадах успішно вирішуються питання доставки газет, відповідно і встановлення нових телепередавачів отримає всебічну підтримку.

Більш докладно зупинився на питаннях охоплення цифровим телевізійним мовленням директор Миколаївської філії КРРТ Олексій Оселедченко. Розповівши про попередні результати тестового мовлення державного мультиплексу, він зупинився на складнощах процесу проєктування та будівництва нових веж у прифронтових районах. Наголосивши усе ж на можливості такого будівництва, знайшов повну підтримку першого заступника начальника обласної військової адміністрації. Загалом результатом цього обговорення стало визначення реальних строків роботи над проєктом.

Про підтримку місцевих медіа, співпрацю з ними розповіли і в.о. начальника управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОВА Олена Іваненко та радник начальника ОВА з медіаполітики Вікторія Олійник.

Відповідаючи на запитання щодо нового Закону «Про медіа», Олександр Бурмагін пояснив окремі його положення, особливо про діяльність онлайн-медіа. На побоювання щодо ускладнень з реєстрацією окремих видів онлайн-медіа, озвучених представниками ОВА, зауважив, що усі українські медіа успішно реєструються Національною радою. За 5 місяців два випадки відмови у реєстрації торкнулися лише медіа з відверто російським походженням.

Прозвучала і стурбованість діяльністю окремих телеграм-каналів, зокрема анонімних та ворожих пропагандистських. Шляхи вирішення цієї проблеми, на думку як Ольги Герасим’юк, так і Олександра Бурмагіна, лежать у площині подальшого вдосконалення юридичних підходів до нагляду за ними та їх регулювання. І звичайно – подальшого вдосконалення власної пропаганди.

Максим Онопрієнко пояснив методи контролю за діяльністю різних соцмереж і онлайн-ресурсів, розповів про різницю в підходах Національної ради до реагування на виявлені в них порушення, напрацьовані кейси звернень до власників ресурсів. Відзначив і різну результативність такого реагування залежно від розміщення та відкритості адміністраторів соцмереж.

Також він інформував присутніх про те, як саме проходить комунікація між Національною радою, Українським державним центром радіочастот, Генштабом і медійниками для погодження збільшення потужності існуючих теле- і радіопередавачів та встановлення нових. Акцентував Максим Онопрієнко і на необхідності підтримки медіа на регіональному рівні – на допомозі у пошуку партнерів, підтримці в питаннях доставки сигналу тощо.


Перейти до вмісту