13 липня члени Національної ради Валентин Коваль і Сергій Костинський взяли участь в прес-брифінгу, проведеному в рамках парламентської конференції, та розповіли журналістам регіональних і місцевих ЗМІ про основні напрями діяльності регуляторного органу та сучасні виклики телерадіоінформаційної сфери.
Організатори заходу – громадська організація «Інтерньюз-Україна» спільно з Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і Фондом «Східна Європа» – запросили до Києва представників вітчизняних регіональних засобів масової інформації у дводенний прес-тур для їх кращого ознайомлення з діяльністю Верховної Ради України і додатково із роботою національного регулятора у сфері електронних ЗМІ.

Валентин Коваль і Сергій Костинський розказали про загальні напрями роботи Національної ради, про ті аспекти, що входять до їх безпосереднього курування, та поділилися результатами діяльності регулятора упродовж останніх років.
Серед ключових завдань, над якими четвертий рік поспіль триває кропітка робота, − розбудова телерадіомовлення в зоні проведення операції об’єднаних сил та у прикордонних районах України, розвиток місцевого радіомовлення країни та впровадження мовних квот, повідомив Сергій Костинський. Окремо зупиняючись на кожному із цих питань, він підкреслив позитивні зрушення й досягнення, які нині можна спостерігати.
Зокрема, з 2015 року регулятор видав мовникам близько 100 різних частот на тимчасове мовлення. До того ж, за ініціативи Національної ради було розроблено законопроект, який значно спрощує процедуру видачі таких дозволів. Закон набув чинності й завдяки його дії у значно швидші терміни дозволи на мовлення одержала 21 телерадіоорганізація для організації мовлення на півдні Херсонщини. Таким чином, вдалося зробити перші кроки задля посилення захисту інформаційного простору ще в одному регіоні країни з особливим режимом мовлення. Як зазначив Сергій Костинський, Національна рада не має наміру зупинятися на досягнутому й докладатиме максимальних зусиль для реалізації решти проектів у цьому напрямі, аби в найближчій перспективі закрити всі «білі плями» мовлення на карті України.

Також він нагадав, що з метою розвитку радіомовлення України було запущено проект «мовлення громад», що передбачає підтримку місцевих телерадіокомпаній, які представляють інтереси громад, та забезпечує їх значною перевагою в конкурсах на частоти місцевого мовлення. Оскільки приклад Донецької й Луганської областей яскраво продемонстрував, що жителі областей виявляють більше довіри саме місцевим мовникам, Сергій Костинський переконаний, що попри скепсис представників місцевої влади, з яким часто доводиться дискутувати під час обговорення можливості створення в їхніх регіонах «мовлення громад», необхідно й далі вести роботу з утілення цього проекту та врешті забезпечити місцевим мовленням громадян усіх областей України.
Крім того, він озвучив позицію Національної ради стосовно дотримання у вітчизняному ефірі законодавчих вимог щодо обов’язкової частки державної мови і наголосив на принциповості регулятора в питанні нагляду за їх виконанням. Завдяки реалізації квот на європейський продукт і мовних вимог в ефірі вітчизняних радіостанцій значно зменшилася кількість російськомовних пісень і російських програм. Таким чином, український контент на радіо став домінуючим, повідомив Сергій Костинський. Також член Національної ради нагадав, що вже у жовтні цього року завершується перехідний період введення обов’язкової частки державної мови на телебаченні, і висловив сподівання, що з моменту повноцінної дії вимог щодо мови ведення програм і фільмопоказу громадяни України нарешті зможуть дивитися україномовне телебачення.
Своєю чергою Валентин Коваль також підтримав обговорення важливості запровадження мовних квот і розказав про ще один позитивний аспект їх втілення в Україні. Зокрема, необхідність дотримання обов’язкової частки державної мови та показу українських програм, зауважив він, спонукала вітчизняних виробників створювати значно більше власного якісного медіа-контенту, спрямованого насамперед на українського глядача. Крім того, вперше за всі роки незалежності країни, на його думку, відбувся справжній підйом української кіноіндустрії.

Валентин Коваль зупинився й на інших важливих напрямах діяльності, якими в Національній раді опікується він. Важливою, наприклад, є робота щодо втілення фундаментальних принципів діяльності європейських регуляторів – відкритості й прозорості. Для їх забезпечення було започатковано ведення онлайн-трансляції засідань Національної ради, а також запущено новий сайт, що докладно та об’єктивно висвітлює роботу регуляторного органу та надає можливість громадянам скористатися перевагами електронного подання запитів.
До того ж, було розроблено програму, яка дозволяє ліцензіатам подавати документи щодо прозорості власності в електронному вигляді, що значно спрощує цю процедуру і дає можливість вчасно подати документи у визначені законодавством терміни.
Стосовно одного з найбільш нагальних і найгостріших сьогодні питань для українського суспільства – вимкнення аналогового телебачення – Валентин Коваль нагадав, що з 31 липня це відбудеться в Києві й Кіровоградській області, а з 31 серпня – по всій Україні. Також він повідомив, що Національна рада прагне зробити все можливе, щоб перехід на цифрове телебачення пройшов для населення України з найменшим дискомфортом. Саме тому регулятор звертався до Кабміну зі своїми пропозиціями щодо адаптаційного періоду після вимкнення аналогового телебачення. Зокрема Національна рада запропонувала створити кол-центри на місцях, які б могли фахово і доступно надавати роз’яснення громадянам щодо переходу на цифрове телебачення. Також обґрунтовано позицію до кінця року продовжити по всій Україні мовлення місцевого й суспільного аналогового телебачення, щоб навіть ті, хто ще не встиг перейти на цифрові стандарти прийому сигналу, не залишилися зовсім без доступу до перегляду вітчизняного телебачення.
Друга частину заходу відбувалася у вигляді прес-брифінгу. Під час нього журналісти мали можливість поставити присутнім членам Національної ради запитання, які найбільше їх турбують. Здебільшого ці питання стосувалися місцевого мовлення. Журналісти, зокрема, уточнювали, якими будуть наслідки вимкнення аналогового телебачення для тих телевізійних компаній, які не отримали ліцензій на цифрове мовлення.

Члени Національної ради надали журналістам ґрунтовні відповіді й запевнили, що Національна рада планує й надалі підтримувати розвиток місцевих телерадіоорганізацій України, і навіть після переходу на цифру шукатиме можливості для забезпечення мовлення всіх місцевих телекомпаній.
Валентин Коваль і Сергій Костинський подякували організаторам за запрошення й наголосили, що подібні зустрічі із журналістами конче необхідні, адже вони однозначно йдуть на користь розвитку спільної справи та налагодженню взаємодії ЗМІ з державними органами, про яких вони часто пишуть.