Члени Національної ради поспілкувалися з представницею Посольства Німеччини

08.11.2019

8 листопада  відповідальний секретар Національної ради Олександр Ільяшенко, члени Національної ради Юрій Зіневич, Валентин Коваль і начальник юридичного управління Анна Літвіщенко зустрілися з очільницею відділу преси Посольства Федеративної Республіки Німеччина в Україні пані Аннетте Пьолькінг та поспілкувалися з нею про актуальні питання медійної галузі України.

Пані Пьолькінг цікавили питання, як відбувається регулювання українських медіа, яка перспектива ухвалення нового законодавства, на які зміни очікує Національна рада і щодо свого статусу, і щодо нових повноважень, чи вплине нове медійне законодавство на нагляд під час виборчих процесів, чи буде покращено захист журналістів тощо.

Валентин Коваль, відповідаючи на запитання, які пов’язані з нещодавніми слуханнями у Верховній Раді України, присвяченими безпеці журналістів, повідомив, що це важливе питання для нашої країни, і національний регулятор стежить за всіма процесами, однак до компетенції Національної ради воно не належить. Він відзначив, що законодавчо вітчизняні журналісти досить добре захищені, питання полягає в реалізації законодавчих положень.

Наразі українське суспільство змушене спостерігати за тим, що часто журналістами виступають ті люди, які насправді журналістами не є. Наприклад, зауважив Валентин Коваль, часто політики стають ведучими програм чи коментаторами, хоч насправді це не повинно бути їхнім полем діяльності. І  в цьому разі закон не може захистити від таких випадків.

Він повідомив, що законопроект який нині розробляється, буде більше схожий на кодекс для медіа, він має акумулювати в собі положення майже 5 законів, що є на цей час на ринку. Він розширює повноваження регулятора також і на пресу та інтернет-агенції й інтернет-сайти. Триває дискусія, як виписати норми, аби вони передбачали регулювання, але унеможливлювали утиски свободи слова.

Юрій Зіневич розповів, що в Національній раді створено робочу групу, яка працює над текстом нового закону, до неї, окрім фахівців регулятора, входять також експерти і незалежні медіаюристи. Вона співпрацює з робочою групою Верховної Ради України, яка розробляє проект закону. Є амбітне завдання найближчим часом вийти на узгоджений текст, щоб Парламент почав розгляд цього проекту ще до Нового року.

Питання, які стосуються виборчих процесів, уточнила Анна Літвіщенко, за рішенням парламентської робочої групи будуть віднесені до виборчого законодавства. Також вона коротко охарактеризувала процедури, за яким буде здійснюватися нагляд: це припис, обов’язковий до виконання, штраф за повторне порушення і звернення до суду щодо анулювання ліцензії у разі невиконання перших двох санкцій. Розробники хочуть запровадити для національного регулятора більш оперативне реагування, а також намагатимуться виписати чіткі критерії для визначення порушень, особливо це стосується контенту, наголосила вона. Головне завдання – виписати норми так, щоб не було можливості наступу на свободу слова, але щоб регулятор був дієвим у випадках поширення дезінформації, пропаганди ворожнечі тощо. Також закон передбачатиме і співрегулювання.

Члени Національної ради запропонували німецькій колезі  у разі потреби звертатися за роз’ясненнями, уточненнями чи коментарями.