19 квітня у Національній раді відбулася зустріч з офіцером із політичних питань Європейської Комісії Танелом Тангом, який входить до тематичної Групи експертів із підтримки України, для обговорення питань впровадження в Україні цифрового телевізійного мовлення. Регуляторний орган представляли відповідальний секретар Олександр Ільяшенко, члени Національної ради Валентин Коваль і Олег Черниш.
Дипломата Європейської Комісії цікавив нинішній стан впровадження цифрових технологій, точні дати вимкнення аналогового сигналу, покриття населення України цифровим сигналом провайдера програмної послуги «Зеонбуд», його монопольне становище на телекомунікаційному ринку, проблеми, які виникнуть із припиненням поширення аналогового мовлення.
Члени Національної ради докладно розповіли про конкретні кроки, які здійснила робоча група, що працює при державному розпоряднику із переходу на цифрове телебачення – Адміністрації Держспецзв’язку України. Нині затверджено план поетапного вимкнення аналогового мовлення, що був розроблений Національною радою. Відповідно до нього вимкнення аналогового сигналу відбуватиметься в три етапи:
- вимкнення в місті Києві (червень 2018 р.);
- вимкнення в одній із областей (запропоновано Кіровоградську, серпень 2018 р.);
- вимкнення на всій території України (січень 2019).
Відповідальний секретар Олександр Ільяшенко уточнив, що є дві проблеми, які треба брати до уваги: перша – агресія Російської Федерації, в тому числі й інформаційна, друга – білі плями – зони, які не покриваються передавачами провайдера програмної послуги «Зеонбуд». Зважаючи на них, передбачено, що Міністерство інформаційної політики України має до кінця травня сформувати перелік тих населених пунктів, де аналоговий сигнал буде і далі поширюватися (Донецька і Луганська області, Херсонська область, що межує із Кримом, прикордонні з Росією райони). Також із компанією «Зеонбуд» проведено перемовини стосовно добудови мультиплексу МХ-1, мають бути встановлені нові передавачі у 47 населених пунктах.
Адміністрація Держспецзв’язку вже підготувала проект постанови Кабінету Міністрів, який передано на узгодження до інших органів, причетних до впровадження цифри.
Йшлося і про ймовірні проблеми, які можуть виникнути при відключенні аналогового стандарту мовлення, – забезпечення населення перетворювачами цифрового сигналу; планується, що таке завдання покладається на місцеву владу. Було обговорено й інші, зокрема технічні, аспекти проблем впровадження цифрового телебачення.
Члени Національної ради подякували Спільній програмі Європейського Союзу та Ради Європи «Зміцнення інформаційного суспільства в Україні», завдяки якій було розроблено методику «Метрологія. Визначення зони покриття мережі цифрового наземного телевізійного мовлення стандарту DVB-T2». Завдяки їй, сказав Олександр Ільяшенко, між всіма суб’єктами ринку – регулятором, провайдером і мовниками – було знайдено компроміс щодо методики вимірювання покриття території цифровим сигналом. І хоч ця методологія досить вартісна, та все ж завдяки їй було зроблено такі вимірювання у Волинській області, і всі учасники визнали їх результати.
Танел Танг висловив членам Національної ради подяку за ґрунтовне роз’яснення ситуації, сказав, що Європейський Союз зацікавлений у найшвидшому впровадженні цифрових стандартів мовлення в Україні і що такі консультації з представниками інших структур Європейської Комісії триватимуть і далі.