Члени Національної ради обговорили із представницею ENEMO особливості цьогорічної виборчої кампанії

05.10.2020

2 жовтня відповідальний  секретар Національної ради Юрій  Зіневич, члени Національної ради Максим Онопрієнко, Олена Ніцко і Тетяна Руденко, а  також працівники апарату регуляторного органу провели зустріч із представницею Європейської мережі організацій зі спостереження за виборами (ENEMO) Анною Ненезіч. Йшлося про перебіг нинішньої передвиборної кампанії та нововведення виборчого законодавства щодо її висвітлення в медіа.

Анна Ненезіч перебуває в Україні вже з третьою місією. Минулого року вона була спостерігачем на президентських і парламентських виборах, тож вона знайома зі специфікою діяльності Національної ради в частині нагляду за діяльністю медіа при висвітленні виборчого процесу. Цього разу її цікавило, чи змінилися повноваження Національної ради з ухваленням нового Виборчого кодексу, чи має регулятор достатньо можливостей реагувати на порушення і яких інструментів ще бракує для того, аби забезпечити повноцінний дієвий нагляд за медіасферою у виборчий час.

Виборчий кодекс, на жаль, не усунув вад, які були раніше, поінформував Юрій Зіневич. Національна рада, як і раніше, не є суб’єктом виборчого процесу, Кодексом їй надано повноваження нагляду виключно за телебаченням і радіомовленням, і пропри те, що з’явилася можливість складати адміністративні протоколи, не визначені зрозумілі шляхи накладання санкцій.

Регулятор тепер має можливість витребувати у телерадіоорганізацій документи і платіжні доручення, на підставі яких в ефірах мовників з’являється політична агітація. Тож нині він використовує цей інструмент для того, щоб переконатися, чи рекламні матеріали були розміщені відповідно до вимог законодавства, а чи має місце прихована агітація. Юрій Зіневич розповів про діяльність робочої групи, яка стежить за тим, як медіа висвітлюють передвиборний процес, і участь у ній представників Центральної виборчої комісії та Національного агентства з питань запобігання корупції, громадськості й міжнародних експертів. Державні інституції під час цих виборів, виконуючи повноваження відповідно до оновленого законодавчого поля, намагаються напрацювати механізми, як реагувати на виклики, пов’язані з висвітленням виборів.

Т.в.о. начальника управління контролю та аналізу телерадіомовлення Дмитро Швидченко зауважив, що Виборчий кодекс містить як позитиви, так і негативи. Серед позитивних змін він назвав обов’язок телерадіоорганізацій субтитрувати агітаційні матеріали і супроводжувати їх мовою жестів. Серед негативних – проблему визначення і контролю за проведенням агітації, а також те, що адміністративні санкції, передбачені кодексом, настільки малі у грошовому вимірі, що їх не можна розглядати як серйозний спосіб контролю. Порівнюючи із ситуацією в більшості європейських країн, роль регулятора у виборчому процесі максимально мінімізована, вважає Дмитро Швидченко. Загалом оцінити, наскільки вдалими були новели Виборчого кодексу, на його думку, можна буде наприкінці виборчої кампанії.

Зі свого боку начальник юридичного управління Ганна Літвіщенко, зауважуючи на наявності прогалин законодавства і складнощах із процедурою складання адміністративних протоколів, наголосила на тому, що Національна рада вважає за необхідне мати повноваження щодо накладення санкцій. Адже нині процедура така, що після складання адміністративного протоколу регулятор звертається до суду, і той вирішує, чи були порушення. Саме ж складання протоколів вона вважає не достатньо ефективним, адже воно відбувається стосовно конкретної особи, і не завжди це керівник медіаорганізації. Натомість Національна рада вважає, що відповідальність за певне вчинене порушення має нести ліцензіат, який його вчинив. Крім того, підсумувала Ганна Літвіщенко, відповідальність обмежена виборчим періодом, а є порушення, які можна оцінити тільки наприкінці виборчого процесу. Тому є потреба внести певні зміни до законодавства. Деякі його прогалини уже були враховані законопроєктом «Про медіа».

Максим Онопрієнко також зауважив, що, оскільки це місцеві вибори, особлива увага прикута до роботи представників Національної ради в регіонах. Вони є  учасниками робочої групи, проводять безпосередній моніторинг медіа на місцях і надсилають на розгляд робочої групи ​матеріали з ознаками порушень, які виходять на регіональних і місцевих телерадіоканалах. Член Національної ради нагадав, що регуляторний орган ухвалює всі рішення під час засідань публічно, в тому числі щодо звернень до мовників із запитами про надання документів,  і вони є доступними на сайті. Так само доступними є попередні звіти Національної ради щодо перебігу виборчих кампаній. А після завершення цьогорічних виборів регулятор також підготує звіт і оприлюднить його для ознайомлення усіх зацікавлених сторін. 

Анна Ненезіч подякувала Національній раді за плідне обговорення і висловила прохання провести ще одну зустріч із регулятором наприкінці виборчого процесу


Перейти до вмісту