ЧЛЕНИ НАГЛЯДОВОЇ РАДИ НАЦІОНАЛЬНОЇ СУСПІЛЬНОЇ ТЕЛЕРАДІОКОМПАНІЇ УКРАЇНИ ГОТОВІ ЯКНАЙШВИДШЕ РОЗПОЧАТИ РОБОТУ І ТРУДИТИСЯ НА РЕЗУЛЬТАТ. ТАКУ ВЛАСНУ ПОЗИЦІЮ ВОНИ ЗАСВІДЧИЛИ ПІД ЧАС ПРЕС-КОНФЕРЕНЦІЇ, ЩО ВІДБУЛАСЯ 5 ЛИСТОПАДА З НАГОДИ ЇХ ОБРАННЯ. СЬОГОДНІ СУСПІЛЬНЕ, ЯК НІКОЛИ, БЛИЗЬКЕ ДО СВОГО ВТІЛЕННЯ, ОДНАК ПОПЕРЕДУ ЩЕ БАГАТО РОБОТИ – СПІЛЬНЕ УСВІДОМЛЕННЯ ПРЕДСТАВНИКІВ ПОВАЖНОГО НАГЛЯДОВОГО ОРГАНУ НСТУ.
Члени Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України готові якнайшвидше розпочати роботу і трудитися на результат. Таку власну позицію вони засвідчили під час прес-конференції, що відбулася 5 листопада з нагоди їх обрання. Сьогодні суспільне, як ніколи, близьке до свого втілення, однак попереду ще багато роботи – спільне усвідомлення представників поважного наглядового органу НСТУ.
Вітаючи присутніх, голова Національної ради Юрій Артеменко розповів, чому процес обрання членів Наглядової ради НСТУ від громадських організацій триває довше, ніж планувалося. Він запевнив, що Національна рада, на яку законом покладено відповідні повноваження, зробила все від неї залежне, аби цей він відбувався відкрито і прозоро, з дотриманням усіх процедур. Конференції проводилися у відкритому режимі, на них були запрошені представники ЗМІ та громадськості. За їх перебігом можна було спостерігати он-лайн – на веб-ресурсі Youtube.
Про належно організований на засадах відкритості і плюралізму процес обрання членів Наглядової ради від громадськості говорив і керівник спільної програми Європейського Союзу та Ради Європи “Зміцнення інформаційного суспільства в Україні” Роман Шлапак. За його словами, це додає органу особливої легітимності. І хоча ще одного члена Наглядової ради буде обрано в грудні, «вже можна сказати, що є незаперечні і дуже важливі результати. Бо якість членів Наглядової ради є дуже високою попри всі побоювання, які були раніше», – зазначив він. Ділячись здобутим у спілкуванні з міжнародними медіа-експертами досвідом, Роман Шлапак зауважив, що вкрай важливо для Наглядової ради виробити сильні правила і механізми, бо навіть у країнах розвиненої демократії завжди є намагання вплинути на діяльність наглядового органу.
<24681,16>
Також Роман Шлапак поінформував, що Рада Європи і надалі інституційно підтримуватиме суспільного мовника. Зокрема, в проекті в рамках Східного партнерства пріоритетом номер 1 буде саме суспільне мовлення. Планується і ще один проект. Водночас Рада Європи запропонувала допомогу міжнародних експертів у розробці статуту НСТУ та інших нормативних актів.
<24681,18>
Підтримку становленню українського суспільного мовника пообіцяв і прес-аташе Представництва Європейського Союзу в Україні Давід Стулік. Водночас він зауважив, що обрання членів Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України є лише проміжним етапом, і попереду ще багато викликів. Це, зокрема, питання фінансування, реструктуризації, підвищення рейтингів телеканалу, а головне – переконання громадян, що це справді саме той канал, який їм потрібен.
Каналом, який має допомогти людям орієнтуватися, каналом для аудиторії, яка думає, на переконання Вікторії Сюмар, голови Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики, має стати суспільне мовлення. А для цього він має бути «реально незалежним і реально супер-професійним». «Завдання для нас – показати і довести на практиці, що цей канал буде працювати за іншими принципами і стандартами», – зазначила вона. Окрім найвищих журналістських стандартів, суспільний мовник має запропонувати глядачеві формати, які б давали людям конструктивні відповіді на запитання. Також, на думку Вікторії Сюмар, суспільне має стати майданчиком, де б політики при людях доходили певних компромісів.
Починати спільну роботу членів Наглядової ради закликала перший заступник голови Національної ради Ольга Герасим’юк. Вона висловила пропозицію, аби Національна рада стала майданчиком для першого зібрання цього наглядового органу, і той уже починав напрацьовувати положення та інші необхідні документи.
<24681,15>
Великі сподівання покладає на Наглядову раду генеральний директор Національної телекомпанії України Зураб Аласанія. Адже на разі в Україні можемо говорити, що є ідея суспільного, на практиці ж його поки немає. Тож команда, яка створює цей проект, потребує і поради, і стратегії. «Уже той факт, що ви є, хоч ви поки що не формалізовані, – сам факт вашого існування вже є захистом для нас – організації, яка ще не відбулася, але весь цей час витримує великий тиск як громадськості, так і влади», – заявив він.
Відтак самі члени наглядового органу висловилися про те, якою бачать свою подальшу роботу. Так, Тетяна Лебедєва зауважила, що Наглядова рада має обрати фахову якісну команду суспільного мовника, а сама має стати своєрідним бампером, тобто надійним захистом, щоби ні в кого навіть не було бажання втручатися в діяльність НСТУ.
Володимир Яворівський закликав усіх членів наглядового органу піднятися вище за політичні інтереси чи амбіції і зреалізувати цей новий шанс для України. До конкретних справ одразу ж закликав і Тарас Аврахов. Він запропонував напрацювати кілька варіантів положення про Наглядову раду і на першому засіданні їх розглянути, вибравши все найкраще.
<24681,10>
Сподівання, що становлення суспільного мовника стане початком зникнення в Україні неринкових ЗМІ, висловив Віталій Портников, а Сергій Таран зауважив, що суспільне має принести справжню свободу слова, бо нині маємо лише плюралізм інформації. Працювати чесно і професійно – на результат – закликав Володимир Бринзак. «Ми повинні зробити це (суспільне мовлення – ред.) для наших дітей і внуків», – зауважив він.
У підсумку домовлено, що до кінця місяця обрані члени Наглядової ради зустрінуться для обговорення своєї подальшої роботи.
<24681,14>
На прес-конференції також були присутні народні депутати України Владислав Севрюков і Григорій Шверк, АлессандроСаваріс, менеджер з операційних питань Офісу Ради Європи, Ольга Большакова, голова Громадської комісії з обрання членів Наглядової ради НСТУ від громадськості, журналісти, представники громадськості.