Відновлення вітчизняного мовлення, протидію ворожій пропаганді та інші актуальні питання медіасфери Харківщини обговорили члени медіарегулятора із представниками місцевих органів і структур під час робочої поїздки до Харкова 3 серпня. Голова Національної ради Ольга Герасим’юк і члени регулятора Олександр Бурмагін та Максим Онопрієнко взяли участь у нараді з головою Харківської ОВА Олегом Синєгубовим, очільницею Харківської облради Тетяною Єгоровою-Луценко, представниками харківських філій Українського державного центру радіочастот, Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення, Держспецзв’язку, управління СБУ, Національної поліції, керівниками районних військових адміністрацій тощо.
Харківщина з першого дня повномасштабного вторгнення армії рф в Україну зазнала значних ударів по всій інфраструктурі, у тому числі й медійній. Більше ніж половина районів області стислий або тривалий час перебували під окупацією ворога, близько 2% території перебуває і зараз. Ворог продовжує завдавати ударів по Харкову та області.
Тож на нараді обговорили стан медіапростору Харківщини, як зберегти українське мовлення, проблеми, що виникають у працівників медіа і як їх підтримати, як ефективніше протидіяти ворожій пропаганді в умовах межування районів області з державою-агресором.
Ольга Герасим’юк розповіла, що Національна рада тісно співпрацює зі Службою безпеки, Міністерством оборони, Національною поліцією, Міністерством цифрової трансформації. Вона акцентувала, що прикордонні області України мають пріоритетну увагу регулятора під час війни. На думку голови Національної ради, старий Закон України «Про телебачення і радіомовлення» став одним із факторів, який дозволив цю війну. «Зараз маємо новий закон – Закон України «Про медіа», і він суттєво змінює стосунки Національної ради з медіасуспільством», – зауважила вона. Регулятор отримав важливий функціонал для захисту національного простору.
Наразі медіарегулятор уже проводить ліцензування, реєстрацію та інші дії відповідно до нового законодавства. А ще недавно Національна рада знову отримала можливість проводити перевірки, тож цей процес запущено. Також Ольга Герасим’юк привітала учасників зустрічі з тим, що медійна Харківщина не має фактів колаборації з ворогом.
Олег Синєгубов розповів про діяльність робочої групи з питань телерадіопростору, яка працює при Харківській ОВА, про виконання дорожньої карти забезпечення мовлення в області, про напрацювання 2023 року і подальші плани. Повідомив і про початок роботи у тестовому режимі МХ-7 у Кегичівці, Лозовій, Великому Бурлуку, Харкові та Барвінковому, а також про початок трансляції телеканалів у аналоговому форматі у Великому Бурлуку.
Основна увага під час наради була приділена протидії ворожій пропаганді, яка різноманітна і винахідлива. Актуальним для Харківщини є питання досягання на територію громад сигналу російських ЗМІ. Програми рф поширюються на територію Харківської області як на частотах, які мають міжнародно-правовий статус і закріплені за рф, так і на додаткових радіочастотах. Голова Харківської обласної ради Тетяна Єгорова-Луценко зауважила, що вороже радіо є дуже важливим для області питанням і що зараз медіапростір йде попереду людини зі зброєю в руках, тому це питання треба вирішувати.
Усе розпочинається з інформаційної війни і впливу, погодилася Ольга Герасим’юк. З метою протидії російським каналам Національною радою спільно з УДЦР, КРРТ та іншими органами було організовано тимчасове мовлення на деяких частотах, збільшено потужності передавачів окремих мовників, замовлено прорахунок нових або суміжних до тих, на яких здійснюється вороже мовлення, частот. Загалом нині в області є 13 вільних FM-частот, однак пошук мовника на вільну частоту на прикордонній чи прифронтовій територіях, де тривають регулярні обстріли, є складним. Крім того, ворог постійно змінює частоту мовлення.
Ольга Герасим’юк пояснила учасникам зустрічі ідею створення і важливість телемарафону, розповіла історію його створення, про ініціативу медійників і їх громадянський підхід. Вона зауважила, що журналістська солідарність є надважливою під час війни, поділилася історіями про звитяжних медійників – як молодих журналістів, так і старшого покоління, які усіма силами намагаються відновлювати свої редакції.
На нараді зачепили і проблему анонімності телеграм-каналів та поширення ними часто неправдивих відомостей і тлумачень. Фахівці силових та правоохоронних органів висловили стурбованість і українськими телеграм-каналами, які дублюють ворожу пропаганду й неправдиві відомості від ворога.
Різноманітні факти навів щодо соцмереж і онлайн-ресурсів, юридичних підходів до нагляду за ними та їх регулювання Олександр Бурмагін. Він сказав про необхідність подальшого впровадження у суспільстві медіаграмотності і власної пропаганди. Були розібрані конкретні приклади такої роботи на Харківщині.
Ольга Герасим’юк запевнила присутніх, що усі подібні випадки фіксуються Національною радою, також незабаром медіарегулятор підпише договір про співпрацю з Національною поліцією, що дасть змогу покращити комунікацію для взаємодії з цього питання.
Максим Онопрієнко зауважив, що співпраця Національної ради з Харківською обласною військовою адміністрацією та й мовниками області є активною і результативною. Він відзначив гарну роботу нових радіомовників регіону – ТОВ «Матрікс+» і ПП «Ефір-Р».
Віта Ковальська, заступниця начальника Харківської ОВА, розповіла про проблеми прикордоння області, зокрема про деокуповану Вовчанську громаду і проблеми колаборації у цій громаді, про відновлення веж у області, важливість збереження відділень «Укрпошти», яка надає людям можливість отримувати передплатні видання (і це стратегічне питання для прикордонних територій), про необхідність певної роботи Держспецзв’язку.
Сторони домовилися і надалі перебувати у взаємодії та співпраці, щоб ефективно долати ворожу пропаганду і сприяти вирішенню нагальних проблем медіасфери краю.