Черговий штраф призначено телеканалу «НАШ» за розпалювання ворожнечі

27.05.2021

За поширення висловлювань, які містять заклики до розв’язування агресивної війни або її пропаганди та/або розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі і ненависті, до ТОВ «НАШ 365» (супутниковий телеканал «НАШ») рішенням Національної ради від 27 травня застосовано штрафну санкцію. Компанія має сплатити понад 100 тис. грн. штрафу за слова М. Азарова, що прозвучали в передачі «Марафон» 15 і 16 грудня 2020 року,  і на які компанія належно не відреагувала.

Позапланова безвиїзна перевірка ТОВ «НАШ 365» була проведена 12.03.2021. Ліцензіат надав Національній раді всі запитувані документи і пояснення, що стосувалися  предмета перевірки.

15.12.2020 у проміжок часу із 17.15 до 17.18, а також 16.12.2020 в повторі у проміжок часу із 04.30 до 04.34 на телеканалі «НАШ» у передачі «Марафон» (тема обговорення – «Бюджет- 2021») гостем був колишній прем’єр-міністр України Микола Азаров, який є особою, яка переховується від органів влади України та вважається зниклим із 03.06.2014.

М. Азаров у своєму виступі поклав відповідальність за ведення бойових дій на території України на Збройні сили України, при цьому вдався до викривлення реальних подій, що відбуваються на сході України, з використанням провокаційних, образливих та дискримінаційних висловлювань щодо ЗСУ і добровольчих формувань. Використані ним мовні звороти були провокаційними, образливими і дискримінаційними, мали очевидний намір затаврувати Збройні сили України, оскільки промовцем безпідставно констатовано факт того, що використання Міністерством оборони Збройних сил України – це «кримінальний злочин», а добровольчі батальйони є «військовими злочинцями». Крім того, Микола Азаров заперечував участь у збройній агресії Російської Федерації проти України збройних сил РФ, ігнорував наявність незаконних збройних формувань, які вчиняють незаконні дії з використанням зброї на території окремих районів Донецької і Луганської областей.

Покладання відповідальності за збройну агресію Російської Федерації проти України на Збройні сили України має ознаки розпалювання національної ворожнечі між різними групами населення України та посилення вже наявного військового протистояння, що може призвести до подальшого зростання насильства й агресії в ОРДЛО, на всій території України загалом і на території покриття сигналом супутникового мовлення телеканалу «НАШ».

Для додаткової оцінки висловлювань М. Азарова стосовно їх достовірності Національна рада звернулася до ГО «Центр медіареформи», яка у своїй відповіді зазначила, що надані фрагменти телепередач «Марафон» від 15.12.2020 (повтор 16.12.2020) містять фактологічні неточності та неправдиву інформацію;  маніпуляції шляхом підміни фактів персональними судженнями; інформацію, що містить упередженість та необґрунтовані звинувачення; емоційні судження.

У складних умовах збройної агресії Російської Федерації проти України ведучі передачі несуть особливу відповідальність перед суспільством, оскільки поширення недостовірної, упередженої інформації має значний потенціал додаткової дестабілізації суспільства і підриває довіру до українських засобів масової інформації. Чинне законодавство зобов’язує журналістів  гарантувати людям отримання правдивої та достовірної інформації за допомогою чесного відображення об’єктивної реальності.

Крім того, повторна трансляція передач у запису дає можливість працівникам телерадіоорганізацій перевірити достовірність поширеної інформації. Обов’язок творчих працівників перевіряти достовірність і об’єктивність поширюваної інформації, не допускати поширення інформації, яка має ознаки закликів до розпалення ворожнечі, упереджують рішення суду.

Позиція М. Азарова з питань збройної агресії Російської Федерації проти України неодноразово була публічно оголошена, а тому є відомою керівництву телекомпанії. Тому ТОВ «НАШ 365» надало платформу як у режимі прямої, так і повторної трансляції для поширення поглядів, які розпалюють насильство та ненависть в Україні, для поширення недостовірної, упередженої інформації, що має значний потенціал додаткової дестабілізації суспільства. 

Зважаючи на викладене, Національна рада визнала порушення ТОВ «НАШ 365» абзацу четвертого частини другої статті 6, пунктів а), в) та з) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», частини першої статті 28 Закону України «Про інформацію», а також наявність закликів до розв’язування агресивної війни або її пропаганди та/або розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті у висловлюваннях, що були поширені в ефірі телеканалу «НАШ».

Відповідно до частини восьмої статті 72 Закону України  «Про телебачення і радіомовлення» на компанію накладено штраф у розмірі 25% суми ліцензійного збору, 114 067,50 грн.

Також Національна рада на засіданні 27 травня розглянула матеріали ще однієї перевірки цього телеканалу, яка стосувалася дискримінаційних щодо Збройних сил України висловлювань О. Бондаренко, що прозвучали 15.01.2021 в передачі «Марафон». Регулятор у цьому випадку також застосував штрафну санкцію, тож загальна сума штрафів, яку має сплатити ліцензіат, становить 228 135 грн. 

Крім того, ТОВ «НАШ 365» сьогодні було призначено перевірку за ефір передачі «Марафон» від 4 травня цього року за участі Петра Симоненка.