Останні роки українські медіа працюють в умовах підвищеного ризику, який спричинила війна росії проти України. Загибель в полоні окупантів української журналістки Вікторії Рощиної є яскравим тому свідченням. Тож нині захист свободи слова для України є актуальним, як ніколи, а безпека медіа активно впроваджується на національному рівні. Про це повідомила голова Національної ради Ольга Герасим’юк на відкритті 26-го пленарного засідання Керівного комітету Ради Європи з питань медіа та інформаційного суспільства (CDMSI). Захід протягом 4 – 6 грудня проходить у Страсбурзі (Франція).
«На Комітеті сьогодні почали з розгляду дуже важливої теми для Ради Європи – журналісти мають значення. Така кампанія була започаткована Радою Європи, й Україна бере у ній дуже активну участь», – зазначила Ольга Герасим’юк.
Голова Національної ради наголосила, що українські журналісти і представники медіа постійно працюють в умовах підвищеного ризику, який спричинила війна росії проти України.
«Станом на 25 листопада 2024 року, з початку повномасштабного вторгнення, окупанти вбили щонайменше 106 медійників. Багато журналістів і представників медіа потерпають від прямих фізичних погроз, обстрілів, цифрових атак та інших форм тиску. Працювати журналістом на тимчасово окупованих територіях України не лише складно, а й небезпечно. Окупаційна влада робить все, щоб населення цих територій перебувало в повній інформаційній ізоляції», – зазначила Ольга Герасим’юк.
Також голова регулятора закликала всіх присутніх приєднати свої голоси до звернення провести незалежне розслідування смерті української журналістки Вікторії Рощиної, тіло якої ще досі не було передано батькам. «Ми були глибоко шоковані підтвердженою смертю української журналістки Вікторії Рощиної. Згідно з листом міноборони рф, який її родина отримала 10 жовтня, Вікторія померла дев’ятнадцятого вересня. Тіло Вікторії досі не повернули її сімʼї», – уточнила Ольга Герасим’юк.
Голова Національної ради закликала всіх присутніх постійно звертати увагу на те, що відбувається в Україні, бо йдеться про загрозу не лише українським журналістам. «Це загроза свободі слова у всьому світі», – наголосила очільниця регулятора.
Також на засіданні виступали комісар з прав людини Майкл О’Флаерті, представники різних країн, які теж засвідчили, що свобода слова сьогодні під загрозою по всьому світу, наводили свої приклади.
Ольга Герасим’юк уточнила, що присутні на засіданні планують з особливою увагою обговорити питання боротьби з дезінформацією, маніпуляціями росії, загрози, які виникають у зв’язку з цими викликами та ще й в епоху штучного інтелекту. Зокрема, на обговоренні звучало питання, чи не варто переглянути навіть конвенцію про права людини у зв’язку з новими технологічними реаліями. На що комісар з прав людини Майкл О’Флаерті сказав, що не варто так загострювати питання, тому що за штучним інтелектом стоять люди, та нам потрібні всім правила і регуляція.
«Буде багато говоритися сьогодні ще й про захист жінок в журналістиці, тому що було сказано, і це підтвердив комісар, що жінки-журналістки сьогодні значно більше отримують погроз, переслідувань, принижень», – додала голова Національної ради.