Аудит наявності українських радіостанцій в ефірі прикордонних територій засвідчує необхідність їх подальшої розбудови

30.07.2019

Під час пресконференції, яка відбулася в агенції Укрінформ 30 липня 2019 року, Національна рада  представила результати аудиту наявності FM-радіомовлення і кабельних мереж провайдерів програмної послуги у прикордонних областях України, а також областях, які межують із окупованими територіями на півдні України. Заступник голови Національної ради Уляна Фещук, члени Національної ради Сергій Костинський і Максим Онопрієнко розповіли про  результати першого етапу  роботи, проведеної в рамках діяльності Комісії з питань забезпечення стабільного функціонування системи національного телебачення і радіомовлення при МІП, та наступні невідкладні кроки для розбудови вітчизняного мовлення на прикордонні.

Загалом у рамках роботи міжвідомчої Комісії за 4 роки Національна рада видала дозволи на тимчасове мовлення для українських радіостанцій на 107 FM-частот. Із 2014 по 2019 рік для потреб 12 прикордонних областей було прораховано і видано 54 FM-частоти. Найбільше їх отримали Закарпатська, Сумська, Волинська, Львівська області. У 2018 році розпочалася реалізація нового проекту для розвитку інфраструктури Донецької, Луганської та інших прикордонних областей України, оскільки, за статистикою, у 16 прикордонних районах України проживають майже 6 млн осіб.

Максим Онопрієнко повідомив, що проведений Національною радою аналіз охоплення вітчизняними радіостанціями прикордонних територій свідчить про його низький рівень, а подекуди і про відсутність українського радіомовлення. Безперечно, це негативно позначається на загальному стані інформаційної безпеки України.

Основою для відповідного дослідження став показник концентрації FM-радіомовлення та кабельних мереж у прикордонних районах кожної області. Він розраховувався як співвідношення кількості FM-частот / кабельних мереж провайдерів програмної послуги у прикордонних районах певної області до їх загальної кількості в області.

Середнє медіанне значення концентрації радіочастот у прикордонних районах дорівнює 27%.

  • Найнижчий показник у Миколаївській області – 0%.
  • Частка концентрації FM-частот у прикордонних районах Івано-Франківської і Вінницької областей – 11%, Чернігівської – 12%, Житомирської – 13%, Рівненської і Львівської областей – по 20%, Запорізької області – 22%.

В інших 8 прикордонних областях показник концентрації FM-частот має значення від 32% до 78%, а саме:

  • Луганська область – 32%, Волинська і Чернівецька – 33%, Одеська – 36%, Сумська – 46%, Харківська – 48%, Херсонська – 59%, Закарпатська – 78%.

Однак навіть досить високі середні показники в окремих районах областей не завжди  відповідають реальності. Особливо критична ситуація на кордоні з Російською Федерацією. Так, Білокуракинський район Луганської області, Сновський, Семенівський, Ріпкинський, Городнянський райони Чернігівської області, Золочівський, Дергачівський, Дворічанський райони Харківської області, Середино-Будський, Путивльський, Краснопільський, Великописарівський райони Сумської області зовсім не охоплені українським радіо. 

Зважаючи на фізичні особливості розповсюдження радіохвиль, в ефірі більшості прикордонних територій безперешкодно звучать радіопрограми країн-сусідів, а зміст значної кількості контенту з території країни-агресора сповнений антиукраїнськими наративами, що несе загрозу інформаційній безпеці держави.

Сергій Костинський пояснив, чому не вистачає частот, зокрема і на прикордонних територіях. Упродовж понад 20-ти років застосовувалася практика, коли прорахунок частот ініціювали самі мовники. Відповідно до їхніх заяв Національна рада замовляла прорахунок і виставляла частоти на конкурс. У підсумку маємо велику концентрацію ЗМІ в обласних центрах, набагато менше їх в районних центрах і зовсім мало – у прикордонних районах. Для багатьох радіостанцій і провайдерів комерційно невигідно працювати там, де немає великих міст і значної концентрації людей.

Із 2014 року національний регулятор змінив ситуацію і сам став ініціатором прорахунку частот. «Тобто саме держава в особі Національної ради стала визначати пріоритетні території, місця, де мають бути встановлені передавачі. Ми почали проводити конкурси на цих територіях і видавати дозволи на тимчасове мовлення за спрощеною процедурою у Донецькій, Луганській і Херсонській областях», – сказав він.

Фокус роботи Комісії насамперед  був спрямований на розвиток мовлення на сході та півдні країни, там, де є агресія Російської Федерації. Із 2018 року його зосереджено на всьому  прикордонні.

Таким чином, у період із 2018 по липень 2019 року Національна рада за участі своїх представників визначила і замовила в ДП «Український державний центр радіочастот» прорахунок вичерпного портфеля ­– 154 FM-частоти – з метою встановлення радіопередавачів у 133 прикордонних населених пунктах у 86 прикордонних районах 15 областей.

Для Вінницької  області – 3 частоти, для Волинської – 8, для Житомирської – 3, для Закарпатської – 22, для Запорізької – 7, Івано-Франківської – 2, Луганської – 12, Львівської – 15, Миколаївської – 2, Одеської – 23, Рівненської – 4, Сумської – 14, Харківської – 7, Чернівецької – 23, Чернігівської – 9.

Наразі Національна рада отримала прорахунок 27 FM-частот у 12 областях України і виставила їх на конкурси з розбудови саме прикордонних районів.  Так, для Львівської області є частоти для 6 населених пунктів, Закарпатської – 4-х, Волинської і Рівненської – 3-х, по 2 – для Чернігівської, Одеської, Запорізької і по 1 населеному пункту для Житомирської, Івано-Франківської, Чернівецької, Харківської і Миколаївської областей.

Для тимчасового мовлення у прикордонних районах Луганської області Національна рада нині готує дозволи на 4 FM-частоти в населених пунктах Марківці, Зоринівці, Городищі, Білодовську.

Отже, перший етап з розширення мовлення українських FM-станцій на прикордонних територіях завершено, розпочинається другий.

«Сподіваємося, що упродовж цього і наступного років Уряд внесе зміни у формулу нарахування ліцензійного збору за ліцензії на прикордонних територіях. Радіостанції і провайдери отримають знижку 70%  на отримання нових і продовження чинних ліцензій. Відбудеться прорахунок нових частот, і ми зможемо провести нові конкурси і видати дозволи за спрощеною процедурою», – наголосив Сергій Костинський.

Крім того, Комісія очікує, що Парламент підтримає ініціативу про започаткування спрощеної процедури розбудови українського радіомовлення в прикордонних районах Сумської, Чернігівської, Харківської, Одеської областей – там, де наявний сигнал держави-агресора.