Апеляційний суд закрив провадження щодо ретрансляції в Україні пропагандистських російських телеканалів

13.02.2019

29 січня цього року Шостий апеляційний адміністративний суд ухвалив остаточне рішення у справі щодо ретрансляції в Україні російських телеканалів «Первый канал. Всемирная сеть», «РТР-Планета», «Россия-24», «НТВ Мир», «РБК-ТВ», «ТВ Центр-International». Він вирішив закрити провадження у цій справі і скасувати рішення попередньої судової інстанції, оскільки, за його вердиктом,  розгляд таких спорів перебуває поза межами адміністративної юрисдикції адміністративних судів. Водночас раніше ухвалені рішення Національної ради й чинне нині законодавство забороняють ретрансляцію цих телеканалів у кабельних мережах.

Позивачем у справі № 826/3456/14 до ТОВ «Торсат», ВАТ «ТВ Центр», ТОВ «Вертикаль-ТВ», ЗАТ «РБК-ТВ» була Національна рада, яка просила визнати згадані вище іноземні програми такими, що не відповідають пунктам 3, 5 частини першої статті 2, статті 28 Закону України «Про інформацію», частини другої статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» та статті 7 Європейської конвенції  про транскордонне телебачення.

З метою забезпечення інформаційної безпеки у 2014 році Національна рада звернулася із трьома позовами до Окружного адміністративного суду м. Києва, які згодом були об’єднані в одну справу. Ухвалами цього суду було вжито заходів для забезпечення позову – тимчасово припинено в Україні ретрансляцію телеканалів «Первый канал. Всемирная сеть», «РТР-Планета», «Россия-24», «НТВ Мир», «РБК-ТВ», «ТВ Центр-International».

За результатами проведених експертиз судом першої інстанції було визнано, що деякі висловлювання, поширені в передачах цих телеканалів  містять заклики до насильницької зміни конституційного ладу України, заклики до розв’язування війни, агресивних дій, їх пропаганди, пропаганду винятковості, зверхності або неповноцінності осіб за ознаками їх релігійних переконань, ідеології, належності до тієї чи іншої нації або раси, фізичного або майнового стану, соціального походження, твердження, спрямовані на посягання на територіальну цілісність України, заклики до порушення громадського порядку та масових заворушень. 

Водночас слід зазначити, що з 2014 року суттєво змінилося українське законодавство, яке регулює телерадіоінформаційний простір. Так, внесено зміни до Закону України «Про телебачення і радіомовлення», які передбачають, що іноземні програми, що походять не з Європейського Союзу чи країни, яка ратифікувала Європейську конвенцію про транскордонне телебачення, можуть бути ретрансльовані в Україні лише за умови, що їх зміст відповідає вимогам вітчизняного законодавства і цієї Конвенції. Вони також рішенням Національної ради мають бути внесені до переліку програм, що ретранслюються в нашій країні.

Крім того, законодавець передбачив штрафну санкцію (25% суми ліцензійного збору) до провайдерів програмної послуги за ретрансляцію програм і передач, стосовно яких Національною радою ухвалено рішення, що їх зміст не відповідає вимогам законодавства України відповідно до статті 42 цього Закону, а також за ретрансляцію програм і передач, заборонених та/або обмежених судом. Якщо провайдер не усуне таке порушення, Національна рада має право звернутися до суду з позовом про анулювання його ліцензії.

Таким чином, нині питання розповсюдження іноземних програм провайдерами програмної послуги законодавством врегульовано. Встановлено вимоги, недотримання яких матиме наслідком застосування конкретних санкцій Національною радою.

Нагадаємо, що рішеннями Національної ради від 17.07.2014 № 292, від 24.07.2014 № 490,  від 07.08.2014  № 663 і від 11.07.2018 № 883 зміст іноземних програм «РТР-Планета», «НТВ-Мир», «Россия 24», «ТВ Центр-Іnternational» («ТVСІ»), «РосБизнесКонсалтинг-ТВ» («РБК-ТВ»)  і «Первый канал. Всемирная сеть» визнано таким, що не відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення та чинному законодавству України. Отже, ці канали не можуть ретранслюватися на території України.