Адміністративні протоколи і звернення до суду про анулювання ліцензії – результати перевірок медіа у передвиборний період

23.12.2020

За результатами моніторингу діяльності медіа перед другим туром голосування на місцевих виборах Національна рада на минулому засіданні призначила кільком телерадіокомпаніям позапланові перевірки. Сьогодні, 23 грудня, регулятор підбив підсумки цих перевірок і ухвалив рішення про складання чотирьох протоколів про адміністративне правопорушення. Щодо компанії «Чернівецький промінь» вирішено звернутися до суду про анулювання ліцензії.

Адміністративні правопорушення були зафіксовані в діяльності ТОВ «Телерадіокомпанія «112-ТВ» (супутникове мовлення, логотип «112 УКРАЇНА»), м. Київ. Перевірка цього телеканалу відбувалася на основі моніторингу від 20 листопада. Того дня було зафіксовано трансляцію в телеефірі сюжетів, що містять приховану передвиборну агітацію. Таким чином, перевіркою встановлено порушення ТОВ «ТРК «112-ТВ» вимог частин четвертої і п’ятої статті 51, частин четвертої і восьмої статті 57  Виборчого кодексу України, пункту а) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Чотири протоколи, складені за результатами перевірки, будуть передані до суду.

Сюжети, що містять приховану передвиборну агітацію, були помічені і в ефірі ТОВ «Новини 24 години» (супутникове ТБ, логотип «NewsOne»)», м. Київ. Розглянувши надані телерадіоорганізацією документи, представники регулятора під час перевірки дійшли висновку про недотримання ліцензіатом вимог частин четвертої,  п’ятої статті 51, частин четвертої, восьмої статті 57 Виборчого кодексу України, а також пункту а) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Відтак Національна рада на засіданні визнала ці порушення і вирішила два складені адміністративні протоколи передати до суду.

У день голосування, 22 листопада, ТОВ «Телерадіокомпанія «Юг», м. Бердянськ Запорізької обл., транслювало інформаційну передачі «Події тижня» із сюжетами за участі суб’єкта виборчого процесу – кандидата на посаду Бердянського міського голови, які містили приховану передвиборну агітацію. Перевірка підтвердила цей факт, зафіксувавши порушення мовником зазначених вище норм чинного законодавства. Крім того, частина третя статті 52 Виборчого кодексу України встановлює заборону на передвиборну агітацію напередодні дня голосування та в день голосування. Отже, недотримання законодавчих вимог було зафіксоване протоколом про адміністративне правопорушення, який відповідно до рішення Національної ради буде переданий на розгляд суду.

В ефірі ще одного телеканалу – ТОВ «Телерадіокомпанія «ТВА» (багатоканальне мовлення, логотип «tva»), м. Чернівці, зафіксовано приховану передвиборну агітацію. 16.11.2020 у передачі новин телеканал транслював сюжет про прес-конференцію одного із суб’єктів виборчого процесу – кандидата на посаду Чернівецького міського голови, де кандидат на фоні партійного банера озвучив перші кроки на посаді у разі його обрання. Відповідно до законодавства використання символіки (гімну, прапора, розпізнавального знака, девізу) або логотипів партії – суб’єкта відповідного виборчого процесу належить до передвиборної агітації. Таким чином, телерадіокомпанія порушила у своїй діяльності норми частин четвертої, п’ятої статті 51, частин четвертої, восьмої статті 57 Виборчого кодексу України та пункту а) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Відповідно складений протокол про адміністративне правопорушення буде передано до судової інстанції для розгляду і ухвалення рішення.

Щодо дотримання правил ведення передвиборної агітації Національна рада перевіряла і ТОВ «Чернівецький промінь» (багатоканальне мовлення, логотип «Чернівецький промінь» (комбіноване), м. Чернівці. В його ефірі 16.11.2020, 17.11.202, 19.11.2020, 20.11.2020, 21.11.2020, 22.11.2020, а також 29.11.2020 (у день голосування) зафіксовано трансляцію передач/сюжетів, що містять приховану передвиборну агітацію. Про заплановану перевірку директора телекомпанії було повідомлено 11 грудня. У день перевірки уповноважені особи Національної ради з’явилися за адресою телерадіокомпанії у м. Чернівцях о 12:30, однак представник ліцензіата, який мав ордер на надання правничої (правової) допомоги ТОВ «Чернівецький промінь» прибув лише о 17:30. О 12:39 цього ж дня на електронну адресу Національної ради надійшов листок непрацездатності директорки телекомпанії, виданий 16 грудня.

Під час перевірки представник Національної ради в Чернівецькій області звернувся до представника ліцензіата з проханням надати необхідні для проведення перевірки документи з питань, що виникли під час перевірки, і для складання протоколів про адміністративне правопорушення, а саме: плей-листи, ефірні сітки та витяги з журналу обліку та реєстрації передач компанії за 16.11.2020, 17.11.2020, 19.11.2020, 20.11.2020, 21.11.2020, 22.11.2020 та 29.11.2020. Однак у цьому їм було відмовлено двічі, у тому числі після попередження про те, що відповідно до пункту 15 розділу ІІІ Інструкції про порядок здійснення моніторингу телерадіопрограм, проведення перевірок телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги, ненадання у повному обсязі запитуваних документів, необхідних для здійснення перевірки та перешкоджання уповноваженим посадовим особам Національної ради проводити перевірку, вважається відмовою ліцензіата у проведенні перевірки. У разі настання цих обставини складається Акт про відмову в проведенні перевірки телерадіоорганізації.

Отже, керівництвом ТОВ «Чернівецький промінь» не було вжито належних заходів для забезпечення проведення цієї перевірки, що свідчить про умисне вчинення дій уповноваженою особою ліцензіата, спрямованих на перешкоджання проведенню перевірки  уповноваженими  посадовими особами Національної ради. Хоча про перевірку керівника компанії було попереджено завчасно.

У зв’язку з ненаданням у повному обсязі запитуваних документів, необхідних для проведення перевірки, актом позапланової виїзної перевірки було зафіксовано відмову ліцензіата у проведенні уповноваженими особами Національної ради перевірки його діяльності відповідно до вимог законодавства. Це є підставою для звернення до суду про анулювання ліцензії відповідно до  пункту «г» частини п’ятої статті 37 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».

Зважаючи на ці обставини, Національна рада вирішила визнати факт відмови ліцензіата ТОВ «Чернівецький промінь» у проведенні уповноваженими особами Національної ради перевірки його діяльності і звернутися до суду з позовом про анулювання його ліцензії на мовлення.

Результати діяльності загальнонаціональних, супутникових інформаційних і регіональних мовників під час висвітлення місцевих виборів розглядалися на засіданнях спеціально створеної в Національній раді робочої групи. 


Перейти до вмісту