70 років членства України в ЮНЕСКО!

12.05.2024

Сьогодні, 70 років тому, у далекому 1954-му Україна стала членом Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури – ЮНЕСКО. За цей час Україною було ініційовано багато міжнародних програм та проєктів. Всі вони були пов’язані із просуванням миру, взаєморозуміння і поваги до спадщини людства. Зараз Україна захищає цінності ЮНЕСКО від російської агресії, залишаючись відданою ідеям справедливості і верховенства права.

За період свого членства Україна зробила великий внесок у зміцнення цінностей ЮНЕСКО, які лежать в основі мети, визначеної у її Статуті – забезпечення миру та безпеки шляхом сприяння співпраці між націями через освіту, науку і культуру для розвитку загальної поваги до справедливості, верховенства права та дотримання прав людини.

Україна ратифікувала багато конвенцій Організації, серед яких Конвенція про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини. Українська спадщина офіційно є частиною Всесвітньої спадщини. 8 українських об’єктів включені до Списку Всесвітньої спадщини. В Україні є школи ЮНЕСКО, кафедри ЮНЕСКО, клуби ЮНЕСКО.

ЮНЕСКО активно продовжує допомагати Україні у сферах свого мандату: культури і культурної спадщини, освіти, науки, комунікації та інформації. На сьогодні Організація мобілізувала більше 66 млн. доларів для такої допомоги. Основні напрями допомоги: моніторинг і документування збитків, завданих росією об’єктам культурної спадщини України, їх відновлення, відбудова і реставрація; грантова підтримка журналістів; надання обладнання українським медіакомпаніям тощо.

Сьогодні Україна захищає цінності ЮНЕСКО від російської агресії, залишаючись відданою ідеям справедливості, верховенства права і прав людини, поваги до спадщини людства.

З 2014 року суттєво зросло використання можливостей та ресурсів ЮНЕСКО для реагування на кризові ситуації, зокрема війни і збройні конфлікти. З того часу було хвалено 15 рішень Виконавчої ради ЮНЕСКО, зокрема щодо тимчасово окупованого Криму та повномасштабного вторгнення росії в Україну. У 2023 році вперше ухвалена резолюція Генеральної конференції ЮНЕСКО щодо України – «Дії ЮНЕСКО в Україні». За ініціативи України, в рамках резолюцій і декларацій ЮНЕСКО засуджується російська агресія проти нашої країни і міститься заклик до міжнародної спільноти захищати культурну спадщину України як світове надбання.

За цей час відбулося безпрецедентне розширення присутності України в ЮНЕСКО. Наразі Україна представлена у 11 робочих органах ЮНЕСКО (Комітет Всесвітньої спадщини, Міжурядовий комітет з захисту культурних цінностей у випадку збройного конфлікту, Міжурядова рада Програми ЮНЕСКО «Інформація для всіх» (IFAP), Виконавча рада Міжурядової океанографічної комісії та інших), що свідчить про значне збільшення впливу України в Організації. Це найбільша одночасна представленість України в органах ЮНЕСКО з часу відновлення Незалежності України у 1991 році. Під час 42-ї сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у листопаді минулого року представника України вперше було обрано Головою Комісії Генеральної Конференції ЮНЕСКО – Комісії з комунікації та інформації.

У 2023 році Україна вперше була обрана до складу Міжурядової ради Програми ЮНЕСКО «Інформація для всіх» (IFAP). Ця програма не тільки про доступ до інформації, а й про багатомовність, етику штучного інтелекту та інших важливих і актуальних питань сьогодення. В рамках Національної комісії України у справах ЮНЕСКО створено Національний комітет IFAP. У складі комітету – відомі медійники, науковці з питань медіа, журналісти, члени парламенту, які є активним учасниками міжнародних подій у сфері медіа та інформації. Очолила Національний комітет Ольга Герасим’юк, голова медіарегулятора. Мета членства в IFAP – реалізувати багатий інтелектуальний і експертний потенціал у сфері медіа в рамках ЮНЕСКО, а також зробити свій внесок у створення і розвиток міжнародних стандартів у цій сфері.

Завдяки Україні у численних заявах, деклараціях, доповідях, резолюціях і рішеннях органів ЮНЕСКО міститься заклик до припинення російської агресії проти України, до захисту української культурної спадщини. Завдяки діям і зусиллям України в рамках ЮНЕСКО – вперше в історії росія втратила членство у керівному органі Організації – Виконавчій раді ЮНЕСКО. Це серйозне зменшення впливу рф в рамках ЮНЕСКО.

Сьогодні, оглядаючи пройдений за сім десятиліть шлях, висловлюємо окрему вдячність всім українцям – дипломатам, медійникам, громадським і політичним діячам, які допомагають доносити світу правду про злочини росії, відстоюють право українців на існування, захищають свободу слова і незалежність медіа.

Дякуємо партнерам держав-членів ЮНЕСКО, які підтримують Україну в її боротьбі з ворогом за незалежність і територіальну цілісність України.

Дякуємо кожному і кожній, хто на міжнародній арені протидіє російській пропаганді та дезінформації, хто підтримує і вірить в перемогу України.

Віримо, що наші спільні зусилля допоможуть перемогти ворога, відновити незалежність й надалі сприятимуть утвердженню в Україні найвищих стандартів свободи слова, плюралізму думок та рівного доступу до якісної інформації.

Фото: unesco.org


Перейти до вмісту