2 листопада – Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів

02.11.2022

У період із 2006 по 2020 рік у світі було вбито понад 1200 журналістів, притому майже 9 із 10 випадків таких убивств залишаються нерозкритими, за даними ЮНЕСКО. Безкарність призводить до збільшення кількості вбивств і подекуди є симптомом загострення конфліктів і розпаду законодавчих та судових систем. ЮНЕСКО інформує про стурбованість тим, що безкарність завдає шкоди цілим суспільствам, покриваючи серйозні порушення прав людини, корупцію і злочинність. Урядам, громадянському суспільству, ЗМІ та всім сторонам, зацікавленим у зміцненні верховенства права, пропонується приєднатися до глобальних зусиль щодо припинення безкарності.

На знак визнання далекосяжних наслідків безкарності, зокрема щодо злочинів проти журналістів, у 2013 році Генеральна Асамблея ООН під час 68-ї сесії ухвалила Резолюцію 68/163, де проголосила 2 листопада Міжнародним днем припинення безкарності за злочини проти журналістів. Резолюція закликає країни-члени вжити конкретних заходів для боротьби із безкарністю. Дата була обрана на згадку про двох французьких журналістів, убитих в Малі 2 листопада 2013 року.

Для відзначення Міжнародного дня припинення безкарності за злочини проти журналістів у 2022 році та 10-річчя Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблем безкарності заплановане скликання Конференції за підтримки Міністерства закордонних справ Австрії у співпраці з ЮНЕСКО і Верховним комісаром ООН з прав людини 3 – 4 листопада у Відні, Австрія.

Конференція покликана забезпечити спільний процес роздумів між широким колом зацікавлених сторін про те, як запобігти злочинам, захистити журналістів, а також має на меті підбити підсумки щодо досягнень і проблем за останні 10 років у реалізації Плану дій ООН.

Під час першого дня заходу організації громадянського суспільства поділяться найкращими практиками реалізації Плану дій ООН, окрім того, планується обговорити стратегії вирішення проблем, що виникають. Другий день Конференції передбачає зібрання політичних лідерів, під час якого буде поновлено обговорення політичних зобов’язань щодо реалізації Плану дій ООН.

ЮНЕСКО також організовує серію консультацій із зацікавленими сторонами на місцевому рівні, щоб підсумувати  прогрес і проблеми з питань захисту журналістів за останні 10 років, а також розробить стратегію більш ефективного впровадження Плану дій, спираючись на історії успіху й помилки, засвоєні кожним регіоном залежно від національного контексту. Консультації стануть джерелом рекомендацій, які будуть представлені на Конференції міністрів у Відні.

Також ЮНЕСКО представила основні статистичні дані в рамках звіту Одре Азуле, генеральної директорки ЮНЕСКО, про безпеку журналістів і небезпеку безкарності за 2022 рік[1]:

[1] Звіт є унікальним механізмом у системі ООН для моніторингу вбивств журналістів. Вперше він був опублікований у 2008 році за рішенням Міжурядової ради Міжнародної програми розвитку комунікацій (IPDC). Звіт публікується кожні два роки, що дає можливість державам-членам підбити підсумки глобальних подій і обговорити проблеми, пов’язані із забезпеченням безпеки журналістів і боротьбою з безкарністю. Повний звіт буде представлено 24 і 25 листопада 2022 року Міжурядовій раді Міжнародної програми розвитку комунікацій ЮНЕСКО на її 33-й сесії.