
Сьогодні український народ вшановує дві пам’ятні й трагічні в його історії дати, пов’язані з комуністичною репресивно-каральною політикою, – День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу та День боротьби за права кримськотатарського народу. Також щорічно на третю неділю травня припадає День пам’яті жертв політичних репресій.
На світанку цього дня 1944 року сталінський режим вчинив один із найжахливіших злочинів проти людяності – ретельно сплановану на знищення кримськотатарського народу спецоперацію з насильницького виселення його з історичної батьківщини. Вигнання з Кримського півострова до найвіддаленіших куточків «страни совєтов» без права повернення не оминуло жодної родини кримських татар. Відтак права майже 200 тисяч людей були жорстоко порушені радянським геноцидом. Внаслідок примусового вивезення майже половина кримських татар загинули під час виснажливої дороги та в місцях вигнання через навмисно створені нелюдські умови.
Майже півстолітня депортація призвела до катастрофічного зменшення генофонду кримськотатарського населення. Його ідентичність, історична й культурна спадщина цілеспрямовано знищувалися, назви населених пунктів, що мали кримськотатарське походження, перейменовувалися на російський лад.
Практику вчинення страшних злочинів радянського режиму майже через вісім десятиліть продовжила росія. На території анексованого Криму окупанти викорінюють і виводять із ужитку все, що пов’язане з Україною та кримськотатарським народом. Систематичні арешти кримських татар, обшуки, погрози та убивства, сфабриковані судові процеси, примусова мобілізація. Щонайменше 24 кримських журналісти зазнали переслідування, бранцями кремля сьогодні є 21 кримський журналіст та активіст, кілька журналістів померли в полоні. Трьох журналістів – Нарімана Джеляла, Миколу Семена та Нарімана Мемедемінова вдалося звільнити у межах обмінів або закінчення терміну відбуття покарання.
У зоні особливого ризику опинилися й кримськотатарські медіа. Змушені були припинити ефірне телевізійне мовлення 30 телерадіокомпаній, 28 – цифрове наземне мовлення, 39 – ефірне радіомовлення. На підконтрольну Україні територію перебралися і продовжили мовлення три мовники – «Чорноморка», «АТR» та дитячий канал «ЛЯЛЕ». Повністю припили виходити у Криму друковані медіа.
Сьогодні кримські татари за кількістю спрямованої на них мови ворожнечі в російських ЗМІ на другому місці після українців. Національна рада постійно сприяє суспільному діалогу, утвердженню толерантного ставлення медіа до всіх спільнот українського населення, проводить просвітницьку роботу щодо важливості висвітлення медіа питань національних спільнот. Спільно з представниками кримськотатарської громади та експертами регулятор розробляє критерії віднесення інформації до такої, що розпалює ненависть і ворожнечу.
Хвиля політичних репресій та насильства тоталітарної системи торкнулася усіх верств населення нашого суспільства – від політиків, військових, митців і науковців до священників і селянства. Сотні тисяч розстріляних, закатованих у тюрмах і таборах, цілеспрямовано покалічених у психлікарнях людських життів.
Єдиним способом для комуністів знищити українську й етнічну ідентичність, саму ідею незалежної України, змінити соціальну структуру нашого суспільства було упокорення, насадження почуття постійного страху й повної незахищеності.
Від початку війни представники корінних народів, різних національних спільнот та етнічних груп долучилися до ЗСУ і захищають Україну від споконвічного ворога.
Сьогодні наша країна бореться не лише за звільнення своєї території від російських загарбників, а й за те, щоби подібні трагедії більше ніколи не повторилися в майбутньому.
Вічний спокій тим, чиї життя безжалісно обірвала московська ідеологічна система.
Честь і шана кожному захисникові й захисниці, які сьогодні боронять нашу Державу від спадкоємців радянського злочинного досвіду.